Kawa to napój tworzony z ziaren kakaowca. To główne źródło kofeiny i jeden z najpopularniejszych gorących napojów na świecie. Jest ona świetnym sposobem na poprawienie nastroju i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Wbrew pozorom, do zrobienia pysznej kawy w domu wcale nie potrzeba wiele.

Skąd wzięła się kawa?

Kawa to napój z ziaren kakaowca, który wywodzi się z Etiopii. Jeszcze przed naszą erą ziarna były zrywane z dziko rosnących drzew kakaowca, a następnie gotowane oraz spożywane przez ludzi w tej właśnie formie. Napar z ziaren kawy, który znamy do dziś to zasługa Arabów, którzy przyczynili się do jego dynamicznego rozpowrzechnienienia w XIV w. Do Europy kawa dotarła dopiero pięć wieków temu, na początku królując we Francji oraz Austrii. Przez wiele lat kawa rozprzestrzeniała się po całym świecie i do dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych napoi, które możemy spożyć praktycznie wszędzie. Dziś drzewa kakaowca są uprawiane w wielu częściach świata, w tym w Ameryce Łacińskiej, Azji czy w Afryce.

Kawa jest uważana za tzw. napój społeczny. W wielu krajach picie kawy towarzyszy spotkaniom i pogawędkom towarzyskim. Wspólne picie tego napoju stało się sposobem na nawiązywanie więzi społecznych i integrowanie się z innymi ludźmi. Szczególnie popularnymi miejscami z kawą stały się kawiarnie, które są doskonałymi miejscami do spotkań lub pracy. Badania pokazują, że codziennie ludzie wypijają około 2 mld filiżanek kawy, a 80% ludzi deklaruje, że pije kawę każdego dnia. Jak zatem dołączyć do tego licznego grona i pić dobrą kawę we własnym domu?

Jak samemu przygotować pyszną kawę?

Aby zacząć parzyć kawę w domu warto jest najpierw zapoznać się z jej gatunkami. Do dwóch głównych gatunków kawy zaliczamy kawę arabicę oraz robustę. Ta pierwsza, aromatyczna arabica jest zdecydowanie popularna od tej drugiej. Cechuje się delikatnym smakiem i łagodnym aromatem. Kawę robustę zaś charakteryzuje aż dwukrotnie większa zawartość kofeiny w porównaniu do arabici, co nadaje jej bardzo mocny, gorzki, wytrawny i intensywny smak. Rodzaje kawy jakie możemy otrzymać w sklepie to:

  • kawa ziarnista

  • kawa mielona

  • kawa w saszetkach

  • kawa w kapsułkach

  • kawa rozpuszczalna

  • kawa zielona

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie kawy w domowym zaciszu.

Pierwszym z nich jest użycie ekspresu do kawy. Ekspres to urządzenie, które przepuszcza wrzątek pod wysokim ciśnieniem przez mieloną kawę, co pozwala na błyskawiczne przyrządzenie różnego rodzaju kaw. Ekspresy do kawy są dostępne w różnych wariantach. Niektóre z nich zawierają takie funkcje jak młynek do kawy czy automatyczne spienianie mleka.

Kolejnym sposobem parzenia kawy jest French Press. Jest to popularna metoda przygotowywania kawy, która polega na wlewie gorącej wody do pojemnika z ziarnami kawy, a następnie wyciskaniu kawy przez metalowe sitko. Ta metoda zapewnia bogaty smak i aromatyczny napój.

Ostatnim, najprostszym sposobem przygotowania kawy jest przygotowanie tradycyjnej tzw. zalewajki. Wystarczy wsypać odpowiednią dla siebie ilość kawy do kubka lub filiżanki i zalać wrzątkiem. W momencie, w którym fusy opadną na dno, kawa jest gotowa do spożycia.

Dzięki tej dawce informacji przyrządzenie swojej pierwszej domowej kawy nie powinno już dłużej stanowić dla Ciebie problemu. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożycie kawy może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby spożywać kawę umiarkowanie i być świadomym swoich tolerancji na kofeinę.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie narzędzia będą mi potrzebne, aby zacząć parzyć kawę w domu?

Do parzenia kawy w domu będziesz potrzebował kawy ziarnistej, młynka do kawy, czajnika, filtra do kawy, wagi do odmierzania kawy oraz wody i czystego urządzenia do parzenia kawy, takiego jak ekspres do kawy lub drip coffee maker.

Jaka ilość kawy powinna być odmierzona do jednej filiżanki?

Orientacyjnie, zaleca się stosunek 1:16, czyli 1 gram kawy na 16 gramów wody. Dlatego na filiżankę o pojemności około 250 ml, potrzebujesz około 15-16 gramów kawy.

Jakiej jakości wody powinienem używać do parzenia kawy?

Najlepiej używać wody o niskiej zawartości wapnia, bez chloru, bez zapachów, a także bez zanieczyszczeń. Można kupić wodę butelkowaną lub użyć specjalnych filtrów do wody, które usuwają niepotrzebne składniki chemiczne.

Jakie są podstawowe sposoby parzenia kawy w domu?

Są trzy główne sposoby parzenia kawy w domu: parzenie w ekspresie ciśnieniowym, parzenie metodą pour-over (np. Hario V60), parzenie w French Pressie.

Czy istnieją inne czynniki, na które powinienem zwrócić uwagę podczas parzenia kawy w domu?

Tak, ważne jest również, aby zachować odpowiednie proporcje kawy i wody, kontrolować temperaturę wody (około 92-96 stopni Celsjusza), a także używać świeżej, wysokiej jakości kawy. Pamiętaj również o czyszczeniu swojego sprzętu do parzenia kawy, aby zapewnić najlepszą jakość kawy i zapobiec akumulacji osadu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku