Krzywe zęby były swego czasu uważane jedynie za problem estetyczny, jednak mają one również wiele konsekwencji w przypadku zdrowia i higieny jamy ustnej. Wada może utrudniać czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i powodować powstawanie próchnicy, a nawet prowadzić do chorób przyzębia takich jak zapalenie dziąseł, czy też paradontoza. Najlepszym sposobem radzenia sobie z krzywymi zębami jest wizyta u stomatologa i wybór odpowiedniej metody leczenia. Istnieje kilka popularnych i skutecznych metod wyprostowania zębów.

Aparaty ortodontyczne

Najpopularniejszą i skuteczną metodą korekcji krzywych zębów jest noszenie stałych aparatów ortodontycznych posiadających metalowe, kompozytowe lub ceramiczne zamki. Są one na czas leczenia na stałe przytwierdzone do zębów. Aparat ortodontyczny stały wywiera nacisk na poszczególne partie zębów, dzięki czemu sukcesywnie przyczynia się do ich przemieszczenia, prowadząc do ich wyprostowania. Proces prostowania zębów tą metodą wymaga od pacjenta cierpliwości w oczekiwaniu na efekty, ale przy zastosowaniu retencji są one zazwyczaj trwałe i zadowalające.

Nakładki ortodontyczne

Nakładki ortodontyczne to bezpieczna, a jednocześnie skuteczna metoda korekcji zębów. Opiera się ona na wykorzystaniu przeźroczystych nakładek, wykonanych z termoplastycznego tworzywa. Nakładki są skonstruowane progresywnie względem siebie i co dwa tygodnie wymieniane na nowe. Podczas gdy pierwsza para nakładek jest identyczna z ustawieniem zębów pacjenta, kolejne sukcesywnie przesuwają zęby zgodnie z personalnym, przygotowanym na podstawie skanu 3D, planem leczenia. Oznacza to, że każda para nakładek wywiera lekki nacisk, aby pod koniec drugiego tygodnia ustawienie zębów odpowiadało następnej parze. Dzięki temu, kolejne nakładki idealnie pasują i poprzez nacisk zapewniają dalsze przesunięcie zębów. Metoda ta idealnie sprawdza się do korekty wad estetycznych i przy zastosowaniu się do odpowiedniego czasu noszenia retencji, jest trwała, a efekty można osiągnąć już w 3 miesiące! Nakładki można znaleźć na stronie https://hellosmile.pl/.

Porównanie aparatów i nakładek ortodontycznych

Porównując aparaty i nakładki ortodontyczne, można zauważyć zarówno zalety, jak i wady każdej z tych metod leczenia. Aparaty ortodontyczne są zazwyczaj stosowane w bardziej skomplikowanych przypadkach i traktowane są jako trwałe rozwiązanie. Ich głównymi zaletami są całkowita kontrola i dyscyplina, jakie daje kontrola ortodonty, a także trwały efekt. Wyraźnie widoczne są także wady, takie jak nieestetyczny wygląd, niewygodne doznania i długi czas trwania leczenia.

 

W przypadku nakładek ortodontycznych możemy zapewnić sobie zdecydowanie większą wygodę i dyskrecję. Są one  praktycznie niewidoczne. Zastosowanie nakładek jest łatwe i bezpieczne. Można je w każdej chwili zdjąć lub wymienić. Wadą nakładek jest to, że nie da się nimi skorygować bardziej zaawansowanych przypadków krzywych zębów. Mają jednak wiele zalet w przypadku korekt estetycznych – efekty leczenia są możliwe do osiągnięcia już w kilka miesięcy, przez cały proces leczenia można się czuć dobrze nie martwiąc się o estetykę uśmiechu z uwagi na to, że są praktycznie niewidoczne. Ponadto pomagają zachować odpowiednią podczas leczenia higienę jamy ustnej oraz poprawiają komfort życia.

Jak wybrać najlepiej?

Ortodonci używają różnych metod do wyprostowania zębów, w zależności od potrzeb pacjenta. Są jednak ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru optymalnego leczenia. Właściwa diagnoza stomatologiczna i doświadczenie profesjonalnego stomatologa są niezbędne, aby upewnić się, że pacjent wybiera odpowiednią dla siebie metodę. Przed podjęciem leczenia ważne jest również poznanie całej procedury. Pacjent powinien poznać zalety i wady każdej metody oraz wszelkie konsekwencje, jakie niesie ze sobą jej użycie. Bodźcem do skorygowania krzywych zębów powinna być nie tylko chęć uzyskania pięknego wizualnie uśmiechu, ale także zadbanie o zdrowie i stan zębów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku