Od prawidłowego stanu naczyń krwionośnych w naszym organizmie zależy bardzo wiele. Niestety, na drodze do uzyskania lub choćby podtrzymania pożądanego stanu stoi wiele przeszkód, wśród nich stojący lub siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu, niezdrowa dieta, używki. Gdy sytuacja staje się alarmująca, z pomocą może przyjść flebolog. Warszawa jest na tyle dużym miastem, że z dotarciem do specjalisty nie będzie problemu. Czym jednak się on zajmuje?
Na konsultację, której udzieli flebolog, można zgłaszać się w każdym stadium rozwoju dolegliwości - niekoniecznie, gdy sytuacja jest już bardzo poważna. Poniżej znajdziesz krótką analizę, z jakimi problemami warto pojawić się w gabinecie czy klinice flebologii.

Flebolog - co to za lekarz?

Samo słowo flebolog to zbitka greckich pojęć: phlebos („żyła”) oraz logos („nauka”). Łatwo na tej podstawie wywnioskować, że flebologiem jest lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Warto w tym momencie podkreślić, że w Polsce nie ma wyodrębnionej specjalizacji lekarskiej zwanej flebologią, natomiast coraz więcej jest specjalistów skupiających się właśnie na tym aspekcie. Flebologia jako gałąź medycyny bardzo intensywnie się również rozwija.
Ze względu na brak wyodrębnionej specjalizacji, flebolog przeważnie ma bardzo szeroką wiedzę medyczną. Może mieć specjalizację z angiologii, chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, dermatochirurgii, a nawet medycyny estetycznej.

Jakimi chorobami zajmuje się flebolog?

Skoro wiemy już, że flebolog w centrum swojego zainteresowania stawia leczenie chorób żył, warto odpowiedzieć na pytanie, jakie są to dokładnie dolegliwości. Przeważnie są to:
  • żylaki - nie tylko dotyczące kończyn dolnych, ale także te w nieoczywistych miejscach, na przykład żylaki okolic intymnych,
  • pajączki,
  • owrzodzenia żylne,
  • zakrzepica żylna.
Lekceważone dolegliwości mogą mieć poważne konsekwencje, a wśród najpoważniejszych chorób związanych z takimi problemami znajduje się między innymi miażdżyca.
Jeśli trafisz do miejsca takiego jak klinika flebologii, możesz liczyć na kompleksowe podejście. Często problem konsultuje także chirurg naczyniowy czy nawet diabetolog.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie zawsze jest poprzedzone badaniem USG żył i dopasowane do dolegliwości zgłaszanych w czasie wywiadu. Przeważnie obejmuje przede wszystkim zabiegi laserowe, operacyjne i ostrzykiwania. Nowoczesne techniki coraz rzadziej wymagają inwazyjnych zabiegów i hospitalizacji.
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku