Lubicie jeździć do Zakopanego? Twierdzącą odpowiedź na to pytanie wyrażają każdego roku setki tysięcy turystów, po prostu przyjeżdżając do Stolicy Tatr. Cel odwiedzin bywa różny. Znajdą się tu miłośnicy po prostu resetu i odpoczynku, uczestnicy wieczorów kawalerskich, wypadów rodzinnych, weekendowych wyjazdów z przyjaciółmi, trzypokoleniowych wczasów. Możliwości jest naprawdę dużo, a Zakopane przyciąga każdego, oferując mu coś skrojonego pod indywidualne gusty i potrzeby.


Góry i nie tylko

Pierwsze skojarzenie z Zakopanem to oczywiście góry. Widoczne są na każdym kroku już gdy dojeżdżamy do miasta. Wysokie, skaliste, jedyne takie w Polsce. Zachęcają, by wyjść do nich, poznać bliżej. Przejść się po nich – zgodnie z własnymi możliwościami i umiejętnościami. Dla jednych oznaczać to będzie spacer po Dolinie Chochołowskiej czy Kościeliskiej, co mogą robić nawet osoby o praktycznie zerowej kondycji fizycznej. Małe dzieci, w tym w wózkach, seniorzy, całe rodziny niespiesznie przechadzają się, podziwiając widoki. Na drugim biegunie stoją „prawdziwe” wyjścia w góry, wędrówki szlakami trwające nieraz całe godziny i całe dni. Niekoniecznie od razu każdy ma iść na słynną Orlą Perć – a w zasadzie zdecydowanie nie każdy powinien – ale ze znalezieniem szlaków odpowiednich do swoich umiejętności nie powinno być problemu. Zresztą góry to nie tylko piesze wędrówki. To także skutery śnieżne w zimie i quady przez pozostałą część roku. To hulajnogi górskie i rowery, którymi można zdecydowanie szybciej zwiedzać okolice. A jeśli nie lubi się zwiedzać, to też nie ma problemu. Góry można podziwiać z okien pensjonatu, z tarasu hotelowego, z deptaków i leżaków. Można chodzić uliczkami, podziwiając architekturę, odwiedzać muzea i skanseny, korzystać z szeregu atrakcji specjalnie pod turystów, zajadać pyszności w niezliczonych knajpkach. Bez problemu znajdą tu coś dla siebie wielbiciele grilla, kuchni włoskiej, regionalnych moskoli i kwaśnicy czy nawet orientalnego sushi (https://uramaki.pl/).

A co na śniadanko?

Jedyne, z czym może być problem, to dobre śniadanie w Zakopanem. Jeśli zatrzymacie się w hotelu, to oczywiście problem znika, chociaż rachunek za pobyt będzie słony. W pozostałych przypadkach śniadanie trzeba raczej zrobić sobie samemu, bo o poranku mało knajpek jest otwartych. No i trzeba przecież do nich się dostać, a na to nie zawsze jest ochota... A co, jeśli śniadanie przyjedzie do was? Właśnie taką opcję prezentuje serwis break-fast.pl, oferujący ciepłe śniadania na dowóz w Zakopanem. Wystarczy wcześniej je zarezerwować na określoną godzinę, by kurier dostarczył je w sposób bezkontaktowy. Co znajdziecie w takim śniadaniu? Cóż, to zależy, co lubicie. Zestawy są bowiem zróżnicowane, dopasowane do preferencji konsumentów. Mogą to być śniadania na słodko, wegetariańskie, klasyczne czy też regionalne. Właśnie regionalne, miejscowe produkty szczególnie zwracają uwagę. Jajka prosto (prawie) od kur, wędzone mięso i pasztety, chrupiące w zębach frankfurterki... Z takim śniadaniem od razu lepiej zaczyna się dzień.


 


Najczęściej zadawane pytania


Kiedy pojechać do Zakopanego, aby było mniej tłoczno?

Najlepszym czasem, aby uniknąć tłumów w Zakopanem, jest poza sezonem turystycznym, czyli w miesiącach poza wakacjami letnimi i feriami zimowymi. Warto pamiętać, że pogoda w Zakopanem może być bardzo zmienna, nawet w sezonie poza letnim i zimowym, więc należy przygotować się na różne warunki pogodowe i zawsze sprawdzać prognozę przed wyjazdem.

Czy warto zwiedzić również okoliczne miejscowości Zakopanego?

Tak, zdecydowanie warto zwiedzić okoliczne miejscowości Zakopanego, ponieważ region ten oferuje wiele malowniczych krajobrazów, zabytków i atrakcji turystycznych. Oto kilka propozycji miejsc, które warto odwiedzić: Chochołów - mała, zabytkowa wioska, słynąca z drewnianych domów z XIX wieku, które są wciąż zamieszkane przez mieszkańców. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Witów - niewielka miejscowość, gdzie znajduje się Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego. Muzeum prezentuje historię tatrzańskiego krajobrazu, a także etnografię i historię regionu. Białka Tatrzańska - popularne miejsce wypoczynkowe i narciarskie, słynące z termalnych basenów i wspaniałych krajobrazów. Biecz - malownicze miasto na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego, słynące z zabytków architektury, w tym rynku z ratuszem, gotyckiej kolegiaty, zamku i pięknych kamienic. Szczawnica - uzdrowisko położone nad Dunajcem, słynące z pięknych krajobrazów i bogatej historii, związanej z lecznictwem i turystyką.

W jakim miesiącu wybrać się do Zakopanego, aby pojeździć na nartach?

Najlepszym miesiącem, aby pojeździć na nartach w Zakopanem, jest zazwyczaj styczeń i luty. W tym okresie warunki śniegowe są najbardziej stabilne i zapewniają dobre warunki narciarskie na większości tras.

Jaki jest najlepszy miesiąc na wyjazd do Zakopanego, aby chodzić po górach?

Najlepszym miesiącem na wyjazd do Zakopanego, aby chodzić po górach, jest zazwyczaj wrzesień. W tym miesiącu tłumy turystów zaczynają się już rozpraszać, a pogoda jest zwykle stabilna i sprzyja pieszym wędrówkom. Temperatury są przyjemne, a krajobraz górski zmienia się na jesienny, co może być bardzo malownicze.

Jak daleko jest z centrum Zakopanego do Morskiego Oka?

Od centrum Zakopanego do Morskiego Oka jest około 15 kilometrów w linii prostej. Jednakże, aby dostać się do Morskiego Oka z Zakopanego, trzeba pokonać krętą drogę górską, co wydłuża czas podróży. Najlepszym sposobem, aby dostać się do Morskiego Oka z Zakopanego, jest skorzystanie z komunikacji publicznej lub wynajęcie taksówki lub samochodu. Istnieją regularne autobusy i busy, które kursują między Zakopanem a Morskim Okiem, a czas podróży wynosi około 40 minut. Można też wynająć taksówkę, jednak koszt takiej opcji może być wyższy. Warto pamiętać, że Morskie Oko to bardzo popularne miejsce turystyczne i w sezonie letnim i zimowym może być bardzo tłoczno. Dlatego najlepiej wybrać się tam wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów turystów.


Podobne artykuły:


Wersja do druku