Kuchnia jest sercem każdego domu i jednym z najważniejszych miejsc w naszych domach. To tutaj gotujemy, jemy i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Coraz więcej osób decyduje się na remont i modernizację swoich kuchni, aby były one jak najbardziej funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Pojawiło się wiele modnych duchów tworzenia kuchni, które zachwycają swoim designem i funkcjonalnością. W kolejnych częściach artykułu opisane są kluczowe elementy, a poniżej przedstawiamy kierunek w jakim 2023 będzie kroczył:

 

 1. Zrównoważony styl życia - zrównoważony styl życia staje się coraz ważniejszy dla wielu ludzi, a także w projektowaniu kuchni. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień oraz energooszczędne sprzęty AGD są coraz częściej stosowane w projektach kuchni.

 2. Minimalistyczny styl - coraz więcej ludzi wybiera prostotę i minimalizm w projektowaniu swoich kuchni. Styl ten charakteryzuje się prostymi, geometrycznymi formami, gładkimi powierzchniami i neutralnymi kolorami.

 3. Kuchnie z wyspą - wyspy kuchenne są już bardzo popularne i dają więcej przestrzeni do gotowania i przygotowywania posiłków, a także stanowią miejsce do spożywania posiłków lub spotkań ze znajomymi i rodziną.

 4. Kolorowe akcenty - kolorowe akcenty w kuchni są coraz bardziej modne, szczególnie w postaci elementów wyposażenia, takich jak meble, sprzęt AGD i akcesoria kuchenne. Kolorowe fronty mebli, a także wykończenia ścian czy podłóg są coraz częściej stosowane w projektowaniu kuchni.

 5. Kuchnie otwarte na salon - otwarte kuchnie są również stale modne. Pozwalają one na integrację przestrzeni kuchennej z przestrzenią dzienną i stwarzają przyjemne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Kolorowe matowe fronty kuchenne

 

Kolorowe matowe fronty kuchenne charakteryzują się  gładką powierzchnią o żywych kolorach. Można spotkać takie kolory jak czerwień, niebieski, zieleń, szary lub czarny. Zastosowanie jednolitych kolorów sprawia, że powierzchnia nie odbija światła, co daje spokojny i przyjemny dla oka efekt wizualny.

 

Kolorowe matowe fronty kuchenne świetnie sprawdzają się w kuchniach nowoczesnych, minimalistycznych lub industrialnych.Pozbawione są zbędnych zdobień i ozdób, efekt wizualny nie męczy i jest bardzo estetyczny. Łącząc je z prostymi meblami, podłogą i ścianami, kolorowe matowe fronty kuchenne mogą dodać do kuchni ciekawego i oryginalnego stylu.

 

Za żywymi i matowymi kolorami idzie też łatwość w utrzymaniu czystości i porządku. Matowa powierzchnia nie powoduje smug, co błyszczące powierzchnie. 

 

Kuchnia otwarta czy zamknięta – jaki jest trend na ten rok

 

Decyzja o wyborze kuchni otwartej lub zamkniętej to jedno z bardzo trudnych decyzji. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a wybór to nie lada “problem”.

 

Kuchnie zamknięte są oddzielone od reszty domu ścianami i drzwiami. Są świetne dla osób, które lubią gotować i chcą mieć pełną kontrolę nad zapachami i hałasem. Taka kuchnia pozwala również na prywatność od domowników i spokojne przyrządzanie potraw.

 

Kuchnie otwarte za to są najczęściej połączone z salonem. Tego typu rozwiązanie są stylistycznie bardzo fajne, lepszy jest przepływ powietrza a samo pomieszczenie wizualnie jest większe. Pozwalają na swobodny kontakt z gośćmi podczas przygotowywania posiłków i umożliwiają jednoczesne uczestniczenie w rozmowie w salonie.

 

Kuchnie otwarte mają przewagę nad zamkniętymi, są nimi możliwości aranżacji poprzez większą przestrzeń. Również życie towarzyskie i zaproszenie gości, połączenie kuchni z salonem pozwala być w najważniejszym miejscu.

 

Jakie dodatki w aranżacji kuchni będą w tym roku?

 

W aranżacji kuchni modne są różne dodatki, które podkreślają styl. To determinuje o kolorystyce i rodzaju dodatków.Poniżej przedstawione są uniwersalne dodatki, które można dostosować pod różne style czy to kolorystycznie, czy rodzaju materiału:

 1. Zielone rośliny – rośliny doniczkowe wprowadzają do pomieszczeń przyjemny i miły  klimat. W zależności od preferencji i stylu, mogą być zarówno duże donice stojące na podłodze, jak i mniejsze kwiaty i zioła w wiszących doniczkach lub na parapecie.

 2. Otwarte półki – otwarte półki są obecnie bardzo modnym motywem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wyeksponować kolekcję kubków, talerzy czy akcesoriów kuchennych. Także ułatwiają życie i dzięki nim mamy szybki dostęp do sprzętów kuchennych.

 3. Kolorowe dodatki – dodatki, takie jak poduszki, zasłony, obrusy czy pojemniki na przyprawy. Warto zastanowić się nad oryginalnymi akcentami kolorystycznymi, które dodadzą charakteru.

 4. Szklane akcesoria – kieliszki, karafki czy patery dodadzą kuchni elegancji i nowoczesnego wygląd. 

 5. Ceglane ściany – w stylu industrialnym to oczywistość, ale i w innych stylach może dać bardzo fajne efekty.

 6. Drewniane akcesoria – warto zastanowić się, czy nasza kuchnia może sobie pozwolić na jednolity kolor drewna. Można spróbować wybrać akcesoria w jednym kolorze drewna plus atrakcyjne duże ramy na grafikę lub obraz - taki akcent kolorystyczny nie zostanie “niezauważony” przez gości.

 

Modne dodatki w aranżacji kuchni to przede wszystkim rośliny, otwarte półki, kolorowe dodatki, szklane akcesoria, ceglane ściany oraz drewniane akcesoria kuchenne z elementami dekoracyjnymi jak ramki na zdjęcia lub duże ramy na obraz lub grafiki. Warto zatem pomyśleć i zwizualizować sobie i do dzieła!

 

Najczęściej zadawane pytania


Czy minimalizm w aranżacji kuchni wciąż jest modny?

Minimalizm w aranżacji kuchni to styl, który od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących prostych i eleganckich rozwiązań. Mimo że moda się zmienia, to minimalizm wciąż pozostaje jednym z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz, a więc i kuchni.

Jaki kolor mebli kuchennych jest obecnie najmodniejszy?

Od lat zdecydowanie najmodniejsze i najbardziej ponadczasowe są kuchnie białe. Jednak jeśli dobrze czujesz się w ciemniejszych i drewnianych bądź kolorowych pomieszczeniach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie tak zaaranżować kuchnię.

Jak wydzielić miejsce do jedzenia w małej kuchni?

Obecnie rynek proponuje wiele ciekawych rozwiązań. Jeśli kuchnia jest naprawdę mała i nie da rady wstawić normalnego stołu lub mniejszego stolika, to możesz również postawić na taki składany przy ścianie. Wówczas w czasie gotowania będziesz miała miejsce do poruszania się po pomieszczeniu, a na czas jedzenia rozłożysz i wygodnie usiądziesz.

Czy wybrać gotowe meble do kuchni czy robione na wymiar?

Ta kwestia jest Twoim wyborem. W wielu wypadkach okazuje się, że nieco taniej wychodzą te gotowe, jednak w dzisiejszym budownictwie często zdarzają się kuchnie, które są pomieszczeniami bardzo nieustawnymi i dopasowanie do nich odpowiednich mebli bywa bardzo trudne. Wówczas warto zastanowić się nad takimi na wymiar, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Czy sprawdzi się narożna szafka na garnki?

Taka szafka może okazać się bardzo praktyczna. Wykorzystasz kąt kuchni na przechowywanie większych rzeczy, a jednocześnie nie będą stale leżeć na wierzchu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku