Choć jej nie widać, jest bardzo ważna. Choć niepozorna, wiele od niej zależy. Mowa oczywiście o bieliźnie. Mimo iż towarzyszy nam całe życie, nie każda z nas wie, czym się kierować, wybierając bieliznę dla dziewczynki. Warto więc spojrzeć i baczniej zwrócić uwagę na kilka podejmowanych przez nas kwestii.


Dlaczego bielizna jest ważna?


Bielizna to elementy odzieży, które noszone są pod ubraniami. Można by wiec stwierdzić, że nie warto jej poświęcać uwagi, skoro jej nie widać. Tak nie jest. Bielizna ma kilka istotnych funkcji, jak np. zachowanie ubrań w czystości, czy zapewnienie ciepła. Nosi się ją także dla zachowania higieny i ochrony przed podrażnieniem. Ogólnie bielizna ma pomóc chronić te części ciała, które są najdelikatniejsze i najbardziej podatne na uszkodzenia.

Jaka bielizna dla młodszych i starszych dziewczynek

Małe dziewczynki nie noszą jeszcze typowej bielizny. Jej rolę pełnią najczęściej klasyczne body – mogą być z krótkimi lub długimi rękawkami, dobierane w zależności od pory roku. Body zakładane są bezpośrednio na skórę, a na nie trafiają kolejne warstwy ubranek, muszą więc spełniać podobne wymagania jak tradycyjna bielizna, o czym za chwilę.

Starsze dziewczynki na etapie przedszkola czy pierwszych klas szkoły nie potrzebują jeszcze staników. Na pierwsze topy czy braletki jeszcze przyjdzie czas, natomiast odpowiednie majtki potrzebne są od początku. Dobrym wyborem będą proste fasony, najważniejsze, by model był dobrze skrojony. Najpopularniejsze dla młodszych dziewczynek wydają się figi, ale inne kształty też będą w porządku.

Dobra bielizna – czyli jaka?

Według nas, odpowiednia bielizna dla dzieci powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami:

  • dopasowanie do wieku i rozmiaru dziecka – tylko to zapewni, że modele będą dobrze leżały, nie będą uciskać, podrażniać i sprawiać dyskomfortu. Identycznie jak w przypadku ubrania, rozmiar bielizny ma znaczenie.
  • zapewnienie komfortu i wygody – fason dopasowany do użytkownika i jego potrzeb to najlepsze rozwiązanie. Tutaj warto zwrócić uwagę na szwy, czy sposób wszycia metki. Dobre będą elastyczne nici, które nie drażnią nawet wrażliwej skóry dzieci. Metkę powinno się dać łatwo usunąć, ważne, by nie pozostały drapiące resztki. Potrzebna jest także wygodna gumka, najlepiej jeśli będzie wszyta, uchroni to przed przekręcaniem się i rolowaniem.
  • naturalne materiały – to bardzo ważna cecha bielizny dziecięcej. Materiały z włókien syntetycznych często nie są dobrym wyborem, słabo bowiem chłoną wilgoć i nie przepuszczają powietrza. Natomiast skóra w okolicach intymnych musi oddychać. Naturalne surowce jak np. bawełna zapewnią przewiewność, uchronią przed podrażnieniami i odparzeniami. Sztuczne materiały mogą łatwiej podrażnić, spowodować swędzenie i dyskomfort.
  • łatwe zakładanie – dziecko powinno sobie łatwo poradzić z zakładaniem swojej bielizny, jeśli będzie inaczej warto pomyśleć o innym modelu. Niektóre sklepy do podstawowego surowca, jakim jest bawełna, dodają niewielką ilość elastanu, dzięki czemu tak uzyskana mieszanka zyskuje wiele właściwości, które przydają się w materiałach wykorzystywanych na bieliznę. Bielizna o takim składzie jest elastyczniejsza i milsza w dotyku, przyjemniejsza dla skóry. Takie modele nie odkształcają się, lepiej tez dopasowują się do kształtu ciała. Dużo łatwiej także je samodzielnie założyć, co bardzo ułatwia samodzielność maluchom.
  • certyfikaty, potwierdzające bezpieczeństwo – to ważne szczególnie w przypadku bielizny, ma ona bowiem bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Bielizna powinna być więc sprawdzona pod kątem występowania substancji szkodliwych dla człowieka.

Dziewczynki z większą przyjemnością będą sięgały po ładne, kolorowe modele majteczek i bielizny. Warto to uwzględnić przy zakupach, jednak podstawowym kryterium, powinny być przytoczone przez nas cechy. Duży wybór bielizny dla dziewczynek można znaleźć w polskim sklepie MyBasic.

Jaka bielizna nocna

Jednoczęściowy rampers czy dwuczęściowa piżama? Rękaw długi czy krótki? Dobór piżam także nie jest łatwy. Najlepiej dobrać model do pory roku oraz panujących w domu warunków. Jeśli jest u was bardzo ciepło, nie ma sensu ubierać dziecka w długą piżamę, natomiast jeśli bywa chłodniej, warto przemyśleć wybór cieplejszego modelu. Podobnie też fason trzeba dobrać do zachowań dziecka. Jeśli co dzień przychodzimy przykrywać córkę kilkukrotnie, a ona zawsze jest rozkopana a jej plecy są na wierzchu, warto wybrać model jednoczęściowy, szczególnie w chłodne miesiące. Pozostałe kryteria są takie same jak w przypadku bielizny dziennej.

Dobrze dobrana bielizna na dzień i na noc pozwoli maluchom na prawidłowy rozwój i zapewni im niezbędny komfort w każdej sytuacji. Mamy nadzieję, że teraz wybór będzie już prostszy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

bielizna nocna

Wersja do druku