Wiosna – czas, w którym przyroda budzi się ze snu zimowego do życia. Wiosna – czas radości i miłosnych uniesień, kiedy planujemy, gdzie wybierzemy się w najbliższe wakacje. Ale wiosna to również ten czas, kiedy zmagamy się z najróżniejszymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Najczęstszym problemem jest przeziębienie. Objawy takie jak kaszel, katar, czy ból gardła i duszności mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie i przyczyniać się do znacznego osłabienia odporności. Jednym z popularnych sposobów łagodzenia powyższych objawów, jest stosowanie nebulizacji. Nebulizator to urządzenie, które umożliwia inhalację leków w postaci aerozolu. W tym artykule powiemy sobie, jakie są najczęstsze objawy przeziębienia i jak takie urządzenie może pomóc w ich łagodzeniu.

Choroba wirusowa górnych dróg oddechowych. Jakie daje objawy?

Przeziębienie to inaczej choroba wirusowa atakująca górne drogi oddechowe. Należy do grupy chorób zakaźnych, które najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym, niemniej jednak może wystąpić w ciągu całego roku. Najczęstszą przyczyną tej choroby, są wirusy, które przekazujemy między sobą drogą kropelkową – poprzez kaszel, kichanie, czy dotykanie zainfekowanej przestrzeni. Z tego względu najczęściej na przeziębienie chorują dzieci.

Objawy wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych pojawiają się zwykle w ciągu jednego, do trzech dni – od momentu zainfekowania. Co ciekawe, mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Zazwyczaj są to gorączka, katar, ból gardła, bóle głowy i ciała, uczucie osłabienia i ogólne zmęczenie.

U niektórych osób mogą wystąpić również inne niepożądane objawy, takie jak duszności, czy zatykanie się uszu. Przeziębienie może być zatem niezwykle uciążliwe. Towarzyszące temu stan u objawy potrafią znacznie osłabić organizm, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy dbali o swoje zdrowie i leczyli się w odpowiedni sposób – np. z pomocą nebulizacji.

W jaki sposób nebulizator pomaga łagodzić objawy przeziębienia?

Zanim powiemy sobie o możliwościach nebulizatora względem łagodzenia objawów przeziębienia, przypomnijmy sobie, czym tak właściwie jest to urządzenie.

Nebulizator, jako urządzenie medyczne, umożliwia inhalację leków w postaci aerozolu. Jest to specjalistyczna część inhalatora, która zmienia płynny lek w tzw. leczniczą mgiełkę. Dzięki temu dociera on bezpośrednio do górnych i dolnych dróg oddechowych, co może przyspieszyć proces leczenia objawów przeziębienia. Jego regularne zastosowanie może przynieść ulgę w tych objawach, które są najbardziej dokuczliwe w codziennym funkcjonowaniu.

W przypadku omawianej choroby nebulizator może pomóc w złagodzeniu kaszlu, kataru, czy bólu gardła. Inhalacje pomagają w nawilżeniu błony śluzowej znajdującej się w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej tam wydzieliny oraz łagodzą kaszel. W zależności od objawów nebulizacja umożliwia podawanie różnych rodzajów leków – również tych do stosowania w chorobach przewlekłych (leki sterydowe, rozrzedzające oskrzela, przeciwzapalne, mukolityczne itp.).

Jedną z największych zalet nebulizatora jest skuteczność – leki podawane drogą wziewną działają szybciej i skuteczniej niż te podawane doustnie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku przeziębienia nebulizator nie jest w stanie całkowicie wyleczyć nas z towarzyszących mu objawów. Może jedynie je złagodzić. Aby całkowicie uwolnić się od dolegliwości, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub farmaceuty. Może się bowiem okazać, że same inhalacje nie wystarczą.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku