Mimo nowoczesnych technologii, coraz bardziej zaawansowanych technik leczenia w stomatologii, a także możliwości skorzystania ze znieczulenia, wciąż wielu z nas boi się wizyty u dentysty. I nie ma tu znaczenia wiek pacjenta. Osoby dorosłe, które mają za sobą nieprzyjemne doświadczenia w gabinetach stomatologicznych potrafią odsuwać kolejne wizyty aż do czasu, gdy ból zęba nie pozwala normalnie funkcjonować.

Mimo nowoczesnych technologii, coraz bardziej zaawansowanych technik leczenia w stomatologii, a także możliwości skorzystania ze znieczulenia, wciąż wielu z nas boi się wizyty u dentysty. I nie ma tu znaczenia wiek pacjenta. Osoby dorosłe, które mają za sobą nieprzyjemne doświadczenia w gabinetach stomatologicznych potrafią odsuwać kolejne wizyty aż do czasu, gdy ból zęba nie pozwala normalnie funkcjonować.

Jeszcze trudniej mają najmłodsi. Dentofobia u dzieci to powszechny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Przede wszystkim da się zapobiec wystąpieniu lęku u dziecka. Z czym się wiąże dentofobia u najmłodszych pacjentów i jak jej uniknąć?

Dentofobia to lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Z tym problemem mierzą się nie tylko dorośli pacjenci, ale i dzieci. Strach przed fotelem dentystycznym, nieznanymi narzędziami, nowym otoczeniem, a także myśl o tym, że leczenie może boleć, wywołują ogromny lęk. Dzieci mają z tym największy problem, bo stają przed nieznanym, a nierzadko za przykład mają bliskich, którzy również się boją.

Z jakiego powodu dziecko boi się dentysty?

Rodzice czy inne bliskie osoby dla dziecka są autorytetem. Jeśli maluch widzi, że jego rodzic boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym, a do tego często z ust rodziców słyszy opowieści o nieciekawych doświadczeniach i bólu odczuwanym podczas leczenia zębów, rodzi się potężny strach, a stąd o krok do poważnych zaburzeń lękowych.

Rodzice fundują najmłodszym wyrażenia typu „nie bój się, nie będzie bolało”, „ja też to przeżyłam/em”, „doktor tylko obejrzy ząbki, nie będzie nic robił” – co paradoksalnie wywołuje efekt odwrotny do zamierzonego. Dziecko od razu stomatologa kojarzy nie tylko z tym, co dla niego nowe i nieznane, lecz przede wszystkim z ryzykiem odczuwania bólu. Tym gorzej, gdy maluch słyszy obietnicę, że ząbki będą tylko oglądane, a podczas wizyty okazuje się, że niczego nieświadome dziecko musi zmierzyć się z leczeniem. Pojawia się zatem ogromny strach przed dentystą, który utrudnia i późniejsze leczenie, i odbywanie regularnych wizyty kontrolnych.

Do tego dochodzi kwestia braku wizyty adaptacyjnej czy nieciekawych doświadczeń z pierwszej wizyty u stomatologa. Jeśli dentysta nie ma odpowiedniego podejścia, pierwsza wizyta może być dla malucha prawdziwą traumą. Dziecko przed kolejną wizytą będzie robić wszystko, żeby jej uniknąć. Może krzyczeć, złościć się, płakać, w gabinecie zaś kłaść na podłodze i nie dać się usadzić na fotelu dentystycznym. W takich przypadkach uspokajanie, obiecywanie nagrody czy ulubionych przekąsek nie przynos oczekiwanych efektów.

Jak pokonać strach przed dentystą? – wizyta adaptacyjna

Pierwszym krokiem, aby pokonać strach przed dentystą, jest wybór odpowiedniego specjalisty. Leczeniem stomatologicznym u maluchów zajmuje się pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy. Taka osoba, która ma doświadczenie i odpowiednie podejście do dzieci, jest w stanie poradzić sobie z maluchami, które pierwszy raz przychodzą na wizytę, ale i tymi, które mają to doświadczenie za sobą i odczuwają lęk przed leczeniem.

Rolą rodziców jest przygotowanie dziecka do wizyty u stomatologa. Można to robić od najmłodszych lat, stawiając na czytanie książeczek o podobnej tematyce, zabawy w dentystę w zaciszu domowym. Wystarczy wykorzystać ulubioną maskotkę dziecka, a całe otoczenie związane z gabinetem dentystycznym, a także stosowanymi narzędziami i sprzętami potraktować jak zabawę, przedstawiając wszystko w przyjaznej formie.

Ogromną rolę spełnia również wizyta adaptacyjna. Jest to pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie dentystycznym, która powinna być przeprowadzona nawet z dwu- lub trzyletnim dzieckiem. Nie w momencie, gdy niezbędne jest leczenie, lecz dużo wcześniej. Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko poznaje cały gabinet, siada na fotelu dentystycznym, może oglądać, dopytywać i dotykać poszczególnych narzędzi, które specjalista od stomatologii dziecięcej przedstawia w przyjazny sposób. Słownictwo zostaje dopasowane do wieku malucha, aby było zrozumiałe, jednocześnie wywoływało przyjemne emocje.

Po takiej wizycie dziecko dostaje nagrodę, np. nalepkę dzielnego pacjenta, książeczkę czy coś innego, co sprawi, że gabinet stomatologiczny i dentysta będą mu się dobrze kojarzyły.

Liczy się ponadto przyjazne otoczenie gabinetu, w którym przyjmowane są dzieci. Kolorowe ściany, obrazki, kącik dla maluchów, które czekają na swoją kolej. W ten sposób minimalizowane są nieprzyjemne odczucia, dziecko zdecydowanie chętniej przychodzi na wizyty kontrolne, ponadto zostaje zminimalizowane ryzyko rozwoju lęku przed dentystą.

Stomatologia dziecięca w DentalSand

Szukając specjalistów od stomatologii dziecięcej warto postawić na ofertę kliniki DentalSandSpecjaliści z DentalSand oferują między innymi leczenie najmłodszych. Gwarantują odpowiednie podejście, przyjazną atmosferę i miejsce, które pozwalają na efektywną współpracę z maluchami, bez ryzyka odczuwania lęku. Dentysta dla dzieci z DentalSand w Gdyni to dobry wybór na pierwszą wizytę oraz kolejne, w szczególności dla maluchów, które muszą uporać się z lękiem.

Dentysta dla dzieci – postaw na profesjonalistów

Doświadczony dentysta dziecięcy jest w stanie poradzić sobie z maluchami, które odczuwają duży lęk przed gabinetem stomatologicznym oraz leczeniem. Stawiając na specjalistów w tej dziedzinie można zapewnić swoim pociechom uporanie się z dotychczasowym lękiem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku