Okres świąteczny już dawno za nami, jednak bardzo często skutki innego, bardziej ciężkostrawnego jedzenia, mogą się za nami ciągnąć nawet miesiącami. Bardzo często przeżywamy szok, kiedy stajemy na wadze i widzimy nawet kilka kilogramów więcej. W takim momencie sami przed sobą postanawiamy, że bierzemy się za zbijanie swojej wagi. Jak to jednak zrobić z głową? Poznaj kilka cennych zasad, dzięki którym bez problemu osiągniesz swoją wymarzoną sylwetkę.

 

Wybór odpowiedniej diety to podstawa

Zanim jeszcze rozpoczniemy walkę o powrót do swojej wymarzonej wagi, warto jest zapoznać się z rodzajami diet, które są dostępne. Dobrze też skorzystać z porad osoby wykwalifikowanej, jak chociażby dietetyka czy trenera personalnego, który w zależności od płci, wieku oraz aktywności fizycznej będzie w stanie dokładnie określić, jaki typ diety będzie dla nas odpowiedni. Dieta odchudzająca może być również oparta na pewnego rodzaju wykluczeniach, które wynikają ze schorzeń. Z tego powodu można wybrać dietę wysokobiałkową, niskowęglowodanową czy wegetariańską. 

W określaniu swojej diety nie możemy jednak bazować na tych samych produktach czy posiłkach przez cały czas. Nikt nie lubi monotonii, dlatego dobrze jest zapoznać się z zalecanymi pokarmami, które są wskazane w wybranej diecie. Jedzenie tych samych dań przez długi okres może nas trwale zniechęcić do przestrzegania zasad naszego planu żywieniowego.

 

Dlaczego warto jeść regularnie?

Jeszcze do niedawna mówiło się, że regularne przyjmowanie pokarmów sprzyja odchudzaniu. Obecnie coraz częściej można usłyszeć, że dobrze jest zjadać posiłek, kiedy zaczniemy odczuwać pierwsze oznaki głodu. Nie można jednak dopuszczać do tak zwanego wilczego głodu, ponieważ w takim momencie możemy zjeść o wiele więcej kalorii niż faktycznie potrzebujemy. Bardzo dużo zależy również od wybranej diety. W przypadku diety białkowej czy wysokotłuszczowej możemy odczuwać mniejszą potrzebę jedzenia, jednak musimy pamiętać, aby trzymać się ustalonej kaloryczności. Ich zbyt mała podaż również nie jest wskazana, ponieważ w dłuższym okresie może doprowadzić nawet do spowolnienia metabolizmu.

 

Odpoczynek i sen - jak istotne są w kontekście odchudzania?

Zdrowe odchudzanie nie opiera się tylko na samym pożywieniu, choć jest ono jego dużą częścią. Istotny jest również sen oraz uodpornienie na stres. Gdy brakuje nam odpowiedniej dawki regeneracji oraz żyjemy w ciągłym stresie, w naszym organizmie uaktywnia się kortyzol. Powoduje on automatycznie zwiększenie chęci do jedzenia, przez co o wiele łatwiej sięgamy po przekąski czy dodatkowe potrawy.

 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku