Mówiąc o chorobach układu moczowego, zbiorczo określamy dolegliwości poszczególnych narządów. Chodzi o nerki, pęcherz moczowy i moczowód. Istnieje cała grupa chorób, które mogą występować w ich obrębie. Niektóre są bardzo uciążliwe i powszechne, co sprawia, że z ich powodu cierpi wiele osób. Dlatego warto wiedzieć na ich temat nieco więcej i skutecznie sobie z nimi radzić.

Jakie choroby układu moczowego występują najczęściej?

Możemy wyróżnić 10 najczęściej pojawiających się chorób i dolegliwości ze strony układu moczowego:

  1. Kamica nerkowa.
  2. Kolka nerkowa.
  3. Zapalenie nerek.
  4. Zespół nerczycowy.
  5. Wrodzone wady nerek.
  6. Zapalenie pęcherza moczowego.
  7. Krwiomocz.
  8. Nietrzymanie moczu.
  9. Skaza moczanowa.
  10. Nowotwory dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza moczowego

>Zdecydowanie jedną z najpowszechniejszych dolegliwości jest jednak zapalenie pęcherza moczowego. Dużo częściej cierpią z jego powodu kobiety ze względu na krótszą cewkę moczową. W związku z tym, jeśli tylko coś zaczyna dokuczać, warto wiedzieć, jak skutecznie sobie poradzić z bólem i pieczeniem, aby nie tracić komfortu. Przyda się lek na zapalenie pęcherza bez recepty. Dostępnych jest wiele preparatów, które słyną ze swojej skuteczności. Jeśli jednak objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, lub mimo stosowania leku będą się nasilać, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie badania moczu. W niektórych przypadkach niezbędna okazuje się antybiotykoterapia.

Suplementacja dla układu moczowego

W utrzymaniu zdrowia układu moczowego i dla własnego komfortu korzystne może okazać się stosowanie odpowiedniej suplementacji. W przypadku pęcherza moczowego doskonałe są ekstrakty i wyciągi z żurawiny. Można również sięgnąć bezpośrednio po suszone owoce, jednak należy pamiętać, że są dość kwaśne. Pomaga również witamina C, spożywanie cytrusów i picie dużej ilości wody. W czasie leczenia pęcherza sięgnij również po herbatę z pokrzywy, a na pewno poczujesz ulgę. Działa ona przede wszystkim moczopędnie, a pozbycie się infekcji, szczególnie w pierwszych jej godzinach będzie wymagało częstych wizyt w toalecie.

Kolka nerkowa – silny i paraliżujący ból

Kolki nerkowe są również dolegliwością, która dotyka wielu pacjentów. W ich przypadku mówi się przede wszystkim o gwałtownym pojawieniu się objawów, wśród których wymienić należy: nagłe i silne bóle mięśni gładkich dróg moczowych lub czasem również pęcherza moczowego. Pojawiające się dolegliwości mają charakter kurczowy i niestety lubią nawracać, co jest zmorą wielu pacjentów. Jeśli choć raz miałeś do czynienia z taką przypadłością u siebie, to z pewnością chcesz już mieć na stałe w domu leki na kolkę nerkową, które przyniosą szybką ulgę.

Do pojawienia się tych nieprzyjemnych skurczów dochodzi na skutek podniesienia się ciśnienia moczu w górnych drogach moczowych. Co spowodowane jest zwykle przeszkodą, która utrudnia odpływ uryny z miedniczki nerkowej.

Kamica nerkowa

Powoduje silne bóle w okolicach lędźwiowych, które promieniują do pęcherza, cewki i zewnętrznej strony uda. Najczęściej występuje u osób w przedziale wiekowym 30-50 lat. Niewielkie kamienie nerkowe są usuwane samoistnie w czasie mikcji, jednak większe mogą uszkadzać miąższ nerki poprzez rozwijające się zakażenie. Dlatego konieczne jest ich usuwanie chirurgiczne lub zastosowanie specjalnego rozbijania. Każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie i diagnozowany przez lekarza.

Zapalenie nerek

Może mieć kilka różnych form: ostrą, przewlekłą i ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. Przewlekła postać zapalenia nerek związana jest ze stopniowym upośledzaniem czynności oczyszczających narządu. Ostra niewydolność nerek ma miejsce przy szybkim rozwoju stanu zapalnego. Z kolei ostre kłębuszkowe zapalenie nerek wiąże się z nagłymi i silnymi bólami w okolicach lędźwi, ograniczeniem ilości moczu oddawanego w ciągu doby oraz obrzękiem górnej części tułowia.

Zespół nerczycowy

Jest to zespół objawów takich jak uogólnione obrzęki, przesięki płynu wodnego do jam ciała, które są wynikiem różnych schorzeń w obrębie nerek. Pojawia się on w przebiegu różnych chorób ogólnoustrojowych, które prowadzą do zwiększenia poziomu przepuszczalności narządu układu moczowego.

Wrodzone wady nerek

Istnieje wiele możliwych wad wrodzonych nerek, jednak tylko niektóre z nich wykrywane są stosunkowo często. Zalicza się do nich: zdwojenie układu zbiorczego nerki, jednostronne niewykształcenie nerek, nerka nadliczbowa i ektopia.

Krwiomocz

Może pochodzić z nerek lub dróg moczowych. Stanowi jeden z wielu pojawiających się objawu w przypadku chorób układu moczowego. Konieczne jest ustalenie przyczyny pojawienia się tego objawu. Może to być: zawał nerki, kamica nerkowa, polipy lub brodawczaki pęcherza moczowego, pourazowe uszkodzenia pęcherza moczowego lub ostry stan zapalny układu moczowego.

Nietrzymanie moczu

Najczęściej pojawia się u kobiet po 45 roku życia. Może mieć różne przyczyny, np. wysiłkowe nietrzymanie moczu, czy nietrzymanie moczu z nagłego parcia. Zależnie od przyczyny stosuje się leczenie operacyjne, farmakologiczne lub zachowawcze.

Skaza moczanowa

Jest chorobą układu moczowego uwarunkowaną genetycznie. Polega na nadmiernym wytwarzaniu kwasu moczowego, który gromadzi się w tkankach stawowych organizmu osoby chorej. W konsekwencji dochodzi do bolesnego stanu zapalnego – dnawe zapalenie stawów. Dochodzi również do wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi.

Nowotwory dróg moczowych

Najczęściej występują: brodawczak i rak pęcherza moczowego. Jeśli pojawia się krwiomocz oraz objawy takie jak przy kamicy nerkowej, to koniecznie jest pilne skonsultowanie się z lekarzem. Jednak najczęściej nowotwory te przebiegają przez długi czas bezobjawowo. Pojawiają się również nowotwory w moczowodzie i miedniczce nerkowej.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku