Fotelik usadowiony tyłem do kierunku jazdy to rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest przez rodziców w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa swoim dzieciom podczas jazdy samochodem.


Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego fotelika, warto poznać zarówno jego zalety, jak i wady oraz sprawdzić, czy będzie on odpowiedni dla naszego dziecka.

W tym artykule postaramy się przybliżyć zalety i wady fotelików tyłem do kierunku jazdy, a także podpowiedzieć, kiedy warto rozważyć ich zakup oraz jak prawidłowo je montować i użytkować.

Czym są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy?

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, zwane też fotelikami z oparciem do tyłu, to specjalne rodzaje fotelików samochodowych, w których dziecko jest umieszczane tyłem do kierunku jazdy.

Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla najmłodszych dzieci, ponieważ w określonych przypadkach zapewnia im największe bezpieczeństwo w razie wypadku drogowego.

Zalety fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

 1. Bezpieczeństwo: Podstawową zaletą fotelików tyłem do kierunku jazdy jest ich wysoka skuteczność w zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom. W razie wypadku drogowego dziecko jest mniej narażone na obrażenia głowy, szyi i kręgosłupa, ponieważ całe ciało jest chronione przez oparcie fotelika oraz specjalnie zaprojektowane pasy bezpieczeństwa.

 2. Wysoka ochrona przed uderzeniami bocznymi: Foteliki tyłem do kierunku jazdy doskonale sprawdzają się również w przypadku uderzeń bocznych, które są jednym z najczęstszych rodzajów wypadków drogowych. W takich sytuacjach fotelik z oparciem do tyłu zapewnia doskonałą ochronę głowy i szyi dziecka.

 3. Wysoki komfort dla dziecka: Foteliki tyłem do kierunku jazdy są również bardzo wygodne dla dzieci, ponieważ pozwalają im na lepsze podparcie głowy i karku oraz zapobiegają ich obciążeniu podczas jazdy. Dzięki temu dziecko może spokojnie spać lub bawić się podczas podróży, nie narażając się na nieprzyjemne dolegliwości związane z uciskiem na głowę czy szyję.

Wady fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

 1. Mniejsza widoczność dla rodzica: Jedną z głównych wad fotelików tyłem do kierunku jazdy jest fakt, że rodzic nie ma bezpośredniego widoku na dziecko podczas jazdy. Może to być szczególnie irytujące dla rodziców, którzy chcą mieć stały kontakt wzrokowy z dzieckiem podczas jazdy.

 2. Większy rozmiar: Foteliki z oparciem do tyłu są zazwyczaj większe od tradycyjnych fotelików przodem do kierunku jazdy, co może stanowić problem w przypadku samochodów o mniejszej przestrzeni bagażowej lub osobach, które potrzebują więcej miejsca na nogi z przodu samochodu.

Kiedy warto rozważyć zakup fotelika tyłem do kierunku jazdy?

 1. Dla najmłodszych dzieci: Foteliki tyłem do kierunku jazdy są szczególnie polecane dla najmłodszych dzieci, ponieważ zapewniają im największe bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Zaleca się stosowanie takich fotelików dla dzieci do około 2-3 lat, a nawet do 4-5 lat w przypadku fotelików z wyższej półki cenowej, które są wyposażone w dodatkowe elementy bezpieczeństwa.

 2. W przypadku wyższego ryzyka wypadków drogowych: Foteliki tyłem do kierunku jazdy mogą być również rozważane przez rodziców, którzy poruszają się po trudnych drogach lub w miejscach o wyższym ryzyku wypadków drogowych, np. w dużych miastach lub na autostradach.

Jak prawidłowo montować i użytkować fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy?

 1. Dokładnie czytaj instrukcję: Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do fotelika i ściśle trzymać się wskazówek dotyczących jego montażu i użytkowania.

 2. Montuj fotelik zgodnie z instrukcją: Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy jest nieco bardziej skomplikowany niż montaż fotelika przodem do kierunku jazdy. Należy uważać, aby prawidłowo zamontować fotelik w samochodzie oraz upewnić się, że jest on stabilnie osadzony i nie przesuwa się podczas jazdy.

 3. Dostosuj pasy bezpieczeństwa do wielkości dziecka: Pasy bezpieczeństwa fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy powinny być dobrze dopasowane do wielkości dziecka, aby zapewnić mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Należy upewnić się, że pasy są dobrze naciągnięte i nie są zbyt luźne, aby zapobiec przesuwaniu się dziecka w foteliku podczas jazdy.

 4. Zwracaj uwagę na wiek i wagę dziecka: Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są przeznaczone dla dzieci o wadze od około 0 do 13 kg (zależnie od modelu), dlatego ważne jest, aby upewnić się, że fotelik jest odpowiedni dla wieku i wagi dziecka. Należy też pamiętać, że dzieci w wieku powyżej 2-3 lat mogą być już za duże, aby wygodnie mieścić się w foteliku tyłem do kierunku jazdy.

 5. Regularnie sprawdzaj stan fotelika: Należy regularnie sprawdzać stan fotelika, aby upewnić się, że jest on sprawny i bezpieczny do użytku. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub uszkodzeń należy natychmiast zanieść fotelik do specjalistycznego serwisu.

 6. Montuj fotelik zgodnie z oznaczeniami w samochodzie: Należy pamiętać, że fotelik tyłem do kierunku jazdy powinien być montowany zgodnie z oznaczeniami w samochodzie, czyli na tylnej kanapie lub w miejscu przeznaczonym do tego celu. Nie wolno montować go na przednim siedzeniu, gdyż w razie wypadku może to być niebezpieczne dla dziecka.

 7. Nie przeciążaj fotelika: Należy również pamiętać, aby nie przeciążać fotelika dodatkowymi przedmiotami, takimi jak zabawki czy płaszcze, ponieważ mogą one zaburzyć jego prawidłowe działanie i zmniejszyć poziom bezpieczeństwa dziecka.

Podsumowując, foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Zaletami takich fotelików są m.in. wysoka skuteczność w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz wysoka ochrona przed uderzeniami bocznymi. Wady fotelików tyłem do kierunku jazdy to m.in. mniejsza widoczność dla rodzica oraz większy rozmiar samego fotelika.

 Foteliki te polecane są szczególnie dla najmłodszych dzieci. Ważne jest, aby prawidłowo montować i użytkować fotelik tyłem do kierunku jazdy, aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas podróży.

Źródło informacji: https://www.besafe.com.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku