Maty treningowe zapewniają komfort, wygodę i bezpieczeństwo treningu. Co więcej, wykonanie bez nich niektórych aktywności związanych przykładowo ze stretchingiem byłoby niemożliwe. Niezależnie od tego, czy się rozciągasz, uprawiasz jogę, czy fitness, warto zaopatrzyć się w dobrą matę do ćwiczeń. Jak ją wybrać?

Rodzaje mat do ćwiczeń

Wśród podstawowych rodzajów produktów z omawianej kategorii można wymienić maty:

  • tatami – typu „puzzle” przeznaczone do pokrycia podłoża w szkołach sztuk walki i salkach gimnastycznych. Idealna, jeżeli urządzamy miejsce do treningu w domu.
  • do jogi – najcieńszy rodzaj mat o grubości 3-4 mm. Ma zapewnić stabilność podczas ćwiczeń i zapobiegać ślizganiu się rąk oraz stóp. Jej celem nie jest amortyzacja.
  • ochronne – najważniejsze w ich przypadku są właściwości antypoślizgowe. Mata może być cienka, a jej główną funkcją jest stabilizacja sprzętu sportowego i zabezpieczanie przed przesuwaniem się go po podłodze.
  • treningowe – czyli najbardziej uniwersalne maty do ćwiczeń, które będą tematem niniejszego artykułu. Mogą mieć różne grubości i długości. Często mają dodatkowo właściwości antypoślizgowe, systemy składania czy powłokę antybakteryjną.
  •  

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju mat szukasz, koniecznie sprawdź maty treningowe – np. w sklepie Fightershop, który specjalizuje się w dostarczaniu akcesoriów do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, w szczególności sportów walki.

Kiedy zaopatrzyć się w matę treningową?

W matę treningową warto zaopatrzyć się w sytuacji, gdy chcesz:

  • zaopatrzyć swoją domową siłownię lub kącik treningowy w niezbędny sprzęt,
  • chronić podłogę przed zarysowaniem lub pęknięciem przy ćwiczeniach z ciężarami,
  • komfortowo ćwiczyć w pozycji na kolanach lub na plecach,
  • zadbać o czystość podczas treningu oraz zapewnić podłożu właściwości antypoślizgowe.

W matę powinniśmy się zaopatrzyć nie tylko do domu, ale również zabierać ją ze sobą na siłownię dla zachowania najwyższego poziomu higieny. Maty różnego rodzaju są też podstawowym wyposażeniem sal gimnastycznych oraz szkół sztuk walki.

Jak wybrać matę treningową?

Maty treningowe mogą mieć różne grubości oraz wymiary. Jeżeli szukamy mat do aktywności ruchowej, szczególnie szczupłe osoby powinny zwracać uwagę na to, że im grubsza mata, tym bardziej komfortowe będzie wykonywanie na niej ćwiczeń. Cienka mata to taka, która ma około 0,5 cm grubości, natomiast gruba – 1,5 cm i więcej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że im grubszy będzie produkt, tym trudniej będzie go złożyć i transportować.

Jeżeli zatem decydujesz się na zabieranie na siłownię swojej maty ze względów higienicznych, lepiej szukać złotego środka. Oprócz tego mata do takiego zastosowania powinna mieć wygodny system składania z zapięciem. W zakresie wymiarów najpopularniejsze są modele o długości 170-180 cm, ale na rynku znajdziemy nawet maty 2-metrowe. Dobry produkt kupimy już w cenie do stu złotych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając matę?

Maty mogą być wykonane z PCV, bawełny, kauczuku, TPE lub winylu. Wybierając matę, warto zwrócić uwagę na sposób jej czyszczenia i konserwacji. Jeżeli mata absorbuje wilgoć, konieczne będzie jej regularne pranie – wówczas powinna być na tyle elastyczna, by po włożeniu jej do pralki nie uległa uszkodzeniu.

Modele, które nie przepuszczają wilgoci i są zaopatrzone w wodoodporną warstwę, wystarczy przecierać wilgotną ściereczką nasączoną detergentem. O wiele większą przyczepność zapewniają chropowate maty, ale są nieco bardziej wymagające w czyszczeniu. Z kolei te o gładkiej powierzchni przetrzemy znacznie szybciej, ale mogą się ślizgać.

Wybór maty treningowej wcale nie jest tak prosty, jak się wydaje, ale z naszymi wskazówkami w mgnieniu oka znajdziesz idealny produkt dla siebie. Rozpocznij treningi siłowe, jogi czy sztuk walki już dziś!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku