Czyste powietrze pozbawione przykrych i nieprzyjemnych zapachów jest niezwykle istotne nie tylko dla zdrowia, ale i dla komfortu przebywania w pomieszczeniach zamkniętych. Aby pozbyć się zanieczyszczeń z domu, warto zdecydować się na domowy oczyszczacz powietrza.

Dlaczego jakość powietrza jest tak ważna?

Często powtarzający się katar, nawracające bóle głowy, częste przeziębienia i infekcje to tylko niektóre dolegliwości, do których powstania przyczynia się wdychanie nadmiernie zanieczyszczonego powietrza. Co ważne, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji znajduje się w domowym powietrzu. Dodatkowo w okresie zimowym, gdy jest zwiększona produkcja smogu, jakość powietrza zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach drastycznie spada. Dlatego też by zachować dobre i komfort życia warto zainwestować w odpowiedni oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza to ratunek nie tylko dla alergików. Czyste powietrze to także duża ulga i spokojny sen dla dzieci, których układ oddechowy jest szczególnie narażony na negatywne oddziaływanie wirusów, bakterii, grzybów, alergenów czy roztoczy. Warto wspomnieć o tym, że wymienione wcześniej czynniki powodują rozwój różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych.

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy?

Wybór urządzeń do oczyszczania powierza na rynku, jest naprawdę ogromny, na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim najważniejsze jest to, czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje np. nawilżania czy jonizowania. Istotne są również filtry, jakie są w nim zamontowane. Najlepsze i najbardziej funkcjonalne będą wychwytujące pyły zawieszone zawarte w smogu filtry HEPA oraz filtry węglowe usuwając dymy i inne szkodliwe opary. Świetnym wyborem będą także urządzenia wyposażone w nowoczesny filtr do zwalczania formaldehydu. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo niebezpieczna dla zdrowia substancja, mająca bardzo duży wpływ na powstawanie nowotworów. Dobrej jakości oczyszczacze posiadają również specjalną lampę do walki z bakteriami i wirusami.

Dlaczego warto mieć w domu oczyszczacz powietrza?

Nowoczesne technologie dają ludziom wiele możliwości, także w zakresie oczyszczania powietrza. Dzięki temu można cieszyć się powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń, co bezpośrednio przekłada się nie tylko na komfort życia, ale przede wszystkim na zachowanie dobrego zdrowia. Oczyszczacze powietrza to przede wszystkim skuteczna forma zniwelowania szkodliwego wpływu smogu na zdrowie, co stanowi największy problem pojawiający się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Oczyszczanie powietrza jest również ważne w przypadku alergików i małych dzieci. W przypadku tych pierwszych nie nasilają się objawy chorobowe, natomiast w przypadku najmłodszych oddychanie pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.


Najczęściej zadawane pytania


Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza?

Gdy uruchomisz oczyszczacz powietrza, powinien on chodzić bez przerwy przez całą dobę. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach trwa całą dobę, dlatego, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi, to zanieczyszczenia nieustannie przedostają się do wnętrza budynków i do pomieszczeń, w których przebywamy.

Czy można spać przy oczyszczaczu powietrza?

Tak, urządzenie to powinno chodzić przez całą dobę więc również wtedy, gdy śpimy. Jeśli chcesz ustawić je w sypialni, koniecznie zweryfikuj przed zakupem głośność jego pracy, oraz oceń dźwięk, jaki wydaje, czy nie będzie Ci on przeszkadzał w odpoczynku. Obecnie dostępne są nowoczesne urządzenia, których nie usłyszysz.

Czy oczyszczacz powietrza zużywa dużo prądu?

Urządzenia tego rodzaju pobierają zazwyczaj od 5 do około 60-70 W. Jednak maksymalny pobór mocy wykorzystuje się rzadko. Najczęściej oczyszczacze powietrza pracują w trybie automatycznym i zużywają kilka lub kilkanaście W.

Jakich zanieczyszczeń pozbędzie się oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza poleca się, jeśli do mieszkania może dostawać się smog, ponadto będą one również doskonale neutralizować unoszące się w powietrzu pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, elementy naskórka, włosów, sierści, a także inne elementy, które tworzą kurz.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Najlepiej, jeśli umieścimy go w centralnej części pokoju, nieco zbliżonego do okien, przez które wnika najwięcej zanieczyszczeń. Jeśli oczyszczacz ma znajdować się w Twojej sypialni, to najlepiej, jeśli znajdzie się pomiędzy oknem a łóżkiem.


Podobne artykuły:


Wersja do druku