W ostatnich latach drewniane zabawki dla dzieci powracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością. Ich przewagą nad plastikową alternatywą jest przede wszystkim trwałość i biodegradowalność. Jakie są jeszcze powody inwestowania w drewniane zabawki dla maluchów?

 

Zalety drewnianych zabawek dla dzieci

Drewniane zabawki dla dzieci są droższymi produkatami niż ich plastikowe odpowiedniki. Dlatego też wyposażenie pokoju dziecięcego wyłącznie w tego typu modele do zabawy może okazać się niemałą inwestycją. Warto jednak poznać korzyści wynikające z posiadania takich zabawek:

  • Trwałość i wytrzymałość – drewno jest zdecydowanie lepszym jakościowo materiałem niż plastik, dlatego też zabawki, które są z niego wykonane starczą dziecku na wiele lat. Mogą być również przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieci często bawią się bardzo dynamicznie, rzucają swoimi zabawkami lub stukają nimi mocno o podłogę. Po kilku takich uderzeniach plastik ulegnie zniszczeniom, a drewno pozostanie w nienaruszonym stanie.

  • Biodegradowalność – dzieci raczej nie będą w stanie docenić tej korzyści, jednak dla dorosłych jest ona dość znacząca. Drewno jest materiałem bardziej ekologicznym niż plastik, dlatego też wyprodukowanie takiej zabawki przyniesie naszej planecie mniejszą szkodę. Poza tym po okresie użytkowania można ją poddać recyklingowi.

  • Brak dodatkowych bodźców – drewniane zabawki są zdecydowanie lepszą propozycją dla bardziej wrażliwych dzieci, które szybko ulegają przebodźcowaniu. Przeważnie nie wydają dodatkowych dźwięków, a sama zabawa nimi rozwija wyobraźnię i zachęca do twórczego myślenia.

Drewniane zabawki dla dziecka w każdym wieku

W ofertach różnych sklepów można znaleźć zabawki drewniane dla młodszych i starszych dzieci. Maluchom warto polecić drewnianą kostkę edukacyjną. Poprzez zabawę z nią dziecko uczy się kształtów. Takie zabawki stymulują również jego rozwój. Nieco starszym (powyżej 3. roku życia) mogą przypaść do gustu bardziej specjalistyczne zabawki, takie jak np. drewniana kuchnia czy skrzynka z narzędziami.

Ciekawą propozycją jest także deska z owocami i warzywami. Każde z nich jest przepołowione, a poszczególne części łączą się przy pomocy magnesu. Dzięki temu dziecko nie tylko poznaje owoce i warzywa, ale może zacząć uczyć się je kroić.

Za drewnianymi zabawkami dla dzieci przemawia wiele korzyści. Są przede wszystkim bardziej wytrzymałe i wspomagają rozwój dziecka. Dzięki nim może uczyć się i poznawać świat poprzez zabawę.

 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku