Kredyt we frankach szwajcarskich był popularnym sposobem finansowania zakupu nieruchomości w Polsce, jednak od jego wprowadzenia wielu Polaków doświadczyło wysokich kosztów i nieprzewidywalnych problemów.

Nabite w kredyt we frankach

Głównym problemem z kredytem we frankach jest to, że jego oprocentowanie jest uzależnione od wahania kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki. W momencie, gdy kurs franka jest wysoki, raty kredytu są stosunkowo niskie, ale gdy kurs spada, raty mogą drastycznie wzrosnąć. Wiele osób, które brali kredyt we frankach, doświadczyło wzrostu swoich rat nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu kilku lat, co było dla nich nie do zniesienia.

Ponadto, wiele banków oferowało kredyty we frankach bez odpowiedniego informowania klientów o ryzykach związanych z takim kredytem, co spowodowało, że wielu ludzi nie było świadomych tego, na jakie niebezpieczeństwo się decydują. W efekcie wielu z nich zostało zadłużonych na kwoty, których nie byli w stanie spłacić, a nieruchomości, które kupili za pomocą kredytu we frankach, stały się dla nich źródłem ogromnych problemów finansowych.

W obliczu takich problemów, wiele osób zdecydowało się na dochodzenie swoich praw w sądach, a w wielu przypadkach udało im się uzyskać zwrot części pieniędzy lub nawet całego kredytu. Mimo to, kredyt we frankach pozostaje dla wielu Polaków synonimem nieudanej inwestycji i bolesnej lekcji na temat ryzyka związanego z finansowaniem zakupu nieruchomości.

Pomoc Frankowiczom - gdzie jej szukać

Kancelarie prawne są ważnym źródłem pomocy dla osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich i doświadczają trudności z jego spłatą. Specjaliści z takich kancelarii jak np. Kancelaria Czabański Wolna-Sroka mogą pomóc frankowiczom w dochodzeniu swoich praw oraz w uzyskaniu odszkodowań lub zwrotu części pieniędzy za nieuczciwe lub niedozwolone praktyki banków.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest skonsultowanie się z prawnikiem, który oceni sytuację i doradzi, jakie kroki należy podjąć. W wielu przypadkach prawnik może złożyć wniosek o rozpoczęcie postępowania sądowego lub złożyć pozew do sądu przeciwko bankowi. Kancelarie prawne mogą też pomóc w uzyskaniu porady prawnej dotyczącej sposobów uniknięcia lub zmniejszenia kosztów kredytu we frankach oraz w negocjowaniu z bankiem warunków spłaty kredytu.

Oprócz pomocy prawnej, kancelarie prawne mogą też oferować wsparcie psychologiczne dla frankowiczów, którzy doświadczają stresu i niepokoju związanego z trudnościami finansowymi. W takich sytuacjach specjaliści z kancelarii mogą skierować klientów do odpowiednich instytucji lub specjalistów, którzy mogą im pomóc w radzeniu sobie z emocjami i napięciem związanym z problemami finansowymi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku