Wychowywanie kilkorga dzieci, choć daje dużo radości i satysfakcji, może generować też spore wydatki. By ułatwić rodzinom wielodzietnym zarządzanie domowym budżetem i obniżenie kosztów życia, powstał program Karta Dużej Rodziny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym on polega, jakie zniżki obejmuje i jak z niego korzystać.

Co to jest Karta Dużej Rodziny i komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny to rządowy program wspierający rodziny wielodzietne działający już od 2014 r. Na czym on polega? Rodzicom lub opiekunom, którzy wychowują co najmniej troje dzieci, przysługują zniżki na różnego rodzaju produkty, usługi oraz bilety wstępu oferowane zarówno przez instytucje państwowe, jak i prywatne firmy. Zniżki obejmują wiele branż, m.in. branżę spożywczą, odzieżową, transportową, medyczną i wiele innych. Co ważne, uzyskanie Karty Dużej Rodziny jest niezależne od dochodu, a ubiegać się o nią mogą również rodziny adopcyjne i zastępcze. Rodzice muszą jednak mieć pod opieką na co dzień dzieci, tzn. o KDR nie mogą starać się osoby pozbawione lub ograniczone praw rodzicielskich.

Karta Dużej Rodziny jest jednocześnie dokumentem potwierdzającym prawo do zniżek. Ma ona postać plastikowej karty przypominającej tę używaną do płatności. Oprócz fizycznego dokumentu, istnieje również mobilna wersja KDR dostępna w aplikacji mKDR.

Więcej informacji na temat różnego rodzaju ulg rodzinnych oraz wiele ciekawych artykułów parentingowych znajdziesz na portalu rodzice.pl.

Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, musisz złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji – może ona się różnić w zależności od danej miejscowości. Najlepiej skontaktować się z urzędem gminy lub miasta i uzyskać informacje, gdzie dokładnie złożyć wniosek oraz wszystkie potrzebne dokumenty, m.in. oświadczenie o tym, że nie jest się pozbawionym władzy rodzicielskiej. Następnie wystarczy jedynie złożyć wniosek w odpowiedniej instytucji i czekać na wydanie Karty. Co istotne, o KDR można ubiegać się również przez Internet, składając wniosek poprzez portal MRPiPS Emp@tia.

Na jakie produkty i usługi możesz otrzymać zniżki, posiadając Kartę Dużej Rodziny?

Rabaty obejmują produkty i usługi praktycznie z każdej kategorii. W ramach państwowych instytucji otrzymasz np. zniżki na przejazdy kolejowe, opłaty za paszport, bilety do muzeów, a także bezpłatne wstępy do parków narodowych. Zdecydowanie taniej zrobisz zakupy spożywcze i gospodarcze. Mniejszym kosztem również ubierzesz całą rodzinę, ponieważ rabaty obejmują też sklepy obuwnicze i odzieżowe. Obniżki cen na stacjach benzynowych oraz obniżone płatności za usługi telekomunikacyjne, edukacyjne i medyczne to tylko niektóre z korzyści, które gwarantuje Karta Dużej Rodziny. Szczególnie zaoszczędzić można, jeśli planujesz remont i urządzanie mieszkania – sklepy budowlane i oferujące wyposażenie wnętrz również biorą udział w programie. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat urządzania domu czy mieszkania, wejdź na: wykonczony.pl.

Jakie sklepy oferują zniżki?

Korzystanie z Karty Dużej Rodziny jest bardzo proste. Wystarczy ją pokazać przy kasie. Co ważne, miejsca uwzględniające Kartę są specjalnie oznaczone napisem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Pełną listę miejsc oferujących zniżki możesz znaleźć w Internecie – najlepiej sprawdzić je na oficjalnym portalu MRPiPS Emp@tia. Znajdziesz tam wszystkie firmy państwowe i prywatne biorące udział w programie. Jakie między innymi sklepy oferują zniżki? Na liście znajdują się takie popularne markety jak Auchan, Lidl, Carrefour czy Kaufland, gdzie zrobisz zakupy zarówno spożywcze, jak i przemysłowe. W ramach programu zniżki oferuje również wiele restauracji i sieci kawiarni, np. Costa Coffee. Rabaty możesz otrzymać też w sklepach odzieżowych i obuwniczych popularnych marek, np. 5.10.15, CCC, Deichmann, Bartek, Coccodrillo czy Intersport. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat Karty Dużej Rodziny, wejdź na: https://www.rodzice.pl/karta-duzej-rodziny-lista-partnerow/.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku