Zdobycie uprawnień niezbędnych do żeglowania wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób uważa, że warto spróbować swoich sił i poczuć wiatr w żaglach. Jak sprawdzić, czy będzie to odpowiednie hobby dla Ciebie? Zobacz, kiedy warto zapisać się na taki kurs!


Podróżowanie po morzach, oceanach, a nawet rzekach czy jeziorach pozwala odkrywać różne miejsca z zupełnie innej perspektywy. Daje także poczucie wolności i pozwala oderwać się od codziennych zmartwień. Aby w pełni cieszyć się z przebywania na wodzie warto zdobyć uprawnienia i ukończyć kurs motorowodny. Dla wielu osób jest to nie tylko sposób na nauczenie się zasad żeglugi, ale także niesamowita przygoda. Czy łatwo zdobyć takie uprawnienia?

Kto może zapisać się na kurs motorowodny?

Niemal każdy! Zapisanie się na taki kurs wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy doświadczenia. Weekendowy kurs motorowodny będzie świetnym pomysłem dla wszystkich osób, które na co dzień uczą się lub pracują – w ciągu jednego dnia można zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego, które upoważniają do starowania motorówką i skuterem wodnym. Jedynym kryterium, które należy spełnić, zapisując się na taki kurs, jest ukończenie 14 roku życia. Takie „prawo jazdy” może więc uzyskać niemal każdy.

Kurs motorowodny w prezencie?

Taki kurs może być świetną przygodą i doskonale nadaje się na prezent, dla wszystkich, którzy lubią przebywać na wodzie. Voucher na kurs motorowodny możesz podarować komuś bliskiemu na urodziny lub w prezencie świątecznym. Jest to także doskonały prezent na osiemnastkę lub z okazji wieczoru kawalerskiego. Możesz sprawić bliskim sporo radości, wręczając taki voucher. Kurs motorowodny będzie też świetną wspólną przygodą – możesz wybrać się na niego z przyjacielem, bratem czy ojcem.

Czy taki kurs jest trudny?

Wybierając konkretną ofertę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, od których w dużym stopniu zależy powodzenie kursu. Są to:

  • wielkość grupy – w mniejszych grupach dużo łatwiej jest przyswoić wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Instruktor może wówczas poświęcić więcej czasu każdemu uczestnikowi kursu.

  • sposób prowadzenia zajęć teoretycznych – najlepsze efekty ma prowadzenie szkolenia na żywo. Dzięki temu można na bieżąco dopytać o szczegóły i rozwiać wszystkie wątpliwości.

  • sprzęt, na którym prowadzone są zajęcia – musi być w dobrym stanie technicznym i umożliwiać komfortowe przeprowadzenie niezbędnych szkoleń.

Nie mniej istotnym czynnikiem jest także zaangażowanie uczestnika, jego chęć do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Jakie są rodzaje patentów?

Uprawnienia dzielą się na dwie zasadnicze kategorie – motorowodne i żeglarskie. Stopnie motorowodne to:

  • Sternik Motorowodny

  • Motorowodny Sternik Morski

  • Kapitan Motorowodny

Natomiast stopnie żeglarskie to:

  • Żeglarz Jachtowy

  • Jachtowy Sternik Morski

  • Kapitan Jachtowy

Zdobycie każdego z nich wiąże się z koniecznością zdania odpowiedniego egzaminu. W przypadku stopni wyższych niż sternik czy żeglarz konieczne jest również wykazanie się odpowiednią liczbą godzin praktyki.


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku