Split jest dużym miastem portowym, a zarazem ogromnym kurortem turystycznym. Mimo że miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską, to poruszanie się zatłoczonymi autobusami w ponad 30-stopniowym upale może być uciążliwe. Wiele osób decyduje się więc przyjechać tu samochodem czy kamperem, lub wynająć pojazd na miejscu. Umożliwia to wygodny dojazd w nawet odległe zakątki miasta. Pojawia się wtedy jednak znany wszystkim kierowcą problem ? gdzie zaparkować w Splicie?


W tym artykule pokażemy najlepsze parkingi przy największych atrakcjach miasta oraz podpowiemy na co zwrócić uwagę, wybierając parking w Splicie, aby nie mieć problemu z parkingiem.

Zakwaterowanie w centrum miasta – gdzie zaparkować?

Przy wyborze apartamentu warto zwrócić uwagę na to, czy ma on zapewniony parking. Najatrakcyjniejsze apartamenty i hotele znajdują się blisko starówki i promenady. W Splicie jest to strefa, w której nie można poruszać się pojazdami. Oznacza to, że musimy zaparkować nasze auto poza tą strefą. Czasem są to parkingi dedykowane specjalnie gościom danego obiektu. Niekiedy zdarza się jednak, zwłaszcza w przypadku prywatnych apartamentów, że goście na własną rękę muszą poszukiwać miejsca postoju. Warto wtedy poszukać wolnych miejsc wzdłuż drogi. 

Miasto podzielone jest na strefy, w zależności od odległości od historycznego centrum, a w strefach tych wyznaczone są miejsca postojowe przy ulicy. Jest to najkorzystniejsza opcja, ponieważ płacimy tylko za postój w ciągu dnia. Nocą jest on bezpłatny, tak samo, jak w niedziele i święta.

Parkingi strzeżone

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz pojazd będzie bezpieczny, możemy wybrać jeden ze strzeżonych parkingów. Ich ceny wahają się między 150 a 200 kun za dobę, za samochód osobowy. Oto kilka z nich:

  • Parking pod adresem Obala kneza Domagoja 12 – cena za dobę to 170 kun, za godzinę 10 kun. Parking znajduje się bardzo blisko starówki, zaledwie 200 metrów dalej.

  • Parking pod adresem Spinčićeva ul. 2D – cena za dobę to 120 kun, za godzinę 15 kun. Znajduje się blisko centrum i jest dużym, krytym parkingiem, który mieści się w kilkupiętrowym budynku.

  • Parking pod adresem Ul. Mike Tripala 4 – to kolejny kryty parking. Kosztuje 115 kun za dobę. Znajduje się w dalszej części miasta, więc istnieje możliwość transferu z parkingu do centrum lub miejsca zakwaterowania w cenie 40 kun w jedną stronę.

Rezerwacja miejsc parkingowych

Szukanie miejsc na własną rękę w mieście lub jeżdżenie od parkingu do parkingu może okazać się uciążliwe. Aby tego uniknąć, możemy wybrać opcję parkingu z rezerwacją miejsca. Rezerwacji można dokonać internetowo lub dzwoniąc pod numer podany na stronie internetowej parkingu. Musimy być jednak przygotowani na to, że nie wszyscy Chorwaci porozumiewają się płynnie w języku angielskim, więc najlepszym rozwiązaniem jest rezerwacja online.

Parkingi bezpłatne Split

Na obszarze oddalonym od centrum oraz przy plażach znajdziemy też kilka bezpłatnych parkingów. Mimo że znajdują się one dalej od ścisłego centrum, to pozwalają zaoszczędzić nawet do kilkuset kun dziennie. Musimy jednak pamiętać, aby nigdy nie zostawiać pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione. Grozi nam za to kara pieniężna oraz odholowanie pojazdu na parking policyjny. 


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku