Mimo tego, że cyklinowanie podłogi nie jest zabiegiem wykonywanym często na naszych posadzkach, zawsze warto wiedzieć, że odnowienie drewna jest w pełni możliwe, jeżeli pozwala na to stan naszej posadzki.

Mimo tego, że cyklinowanie podłogi nie jest zabiegiem wykonywanym często na naszych posadzkach, zawsze warto wiedzieć, że odnowienie drewna jest w pełni możliwe, jeżeli pozwala na to stan naszej posadzki. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że po tym, kiedy nasze drewno na podłodze zostanie wycyklinowana, konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. W dzisiejszym tekście omówimy zarówno zalety, jak i wady olejowania podłóg. Zachęcamy do lektury.

Cyklinowanie podłóg, czyli zabieg renowacyjny, w który warto zainwestować

Właściciele drewnianych podłóg z pewnością zgodzą się z faktem, że tego typu rozwiązania jest niezwykle solidne i trwałe, a dodatkowo doskonale się prezentuje i stanowi świetny element uzupełniający praktycznie każdą aranżację. Jednak po wielu latach eksploatacji i codziennego użytkowania drewniane posadzki ulegają zniszczeniu. Warstwa zabezpieczająca się ściera, a na naszym parkiecie pojawiają się zarówno szczeliny, jak i różnego rodzaju wgłębienia czy zarysowania. Niekiedy możemy zaobserwować również widoczne plamy, które prezentują się wyjątkowo nieestetycznie. W takiej sytuacji drewno traci swoje piękno, aby nie do końca wiemy, jak możemy przywrócić mu dawny blask. Niewątpliwie decyzja o tym, by zainwestować w nową podłogę, nie jest słuszna. Pamiętajmy, że drewno jest tym surowcem, który może być poddawany wielokrotnie renowacji. Dlatego też cyklinowanie podłogi okaże się tutaj słusznym wyborem, o czym należy pamiętać. 

Zabieg ten przeprowadza się przy użyciu specjalnej maszyny nazywanej cykliniarka. Aktualnie możemy liczyć na to, że cyklinowanie podłogi w naszym domu lub mieszkaniu będzie przebiegało bezpyłowo, jednak nadal konieczne będzie opuszczenie mieszkania, wyniesienia wszystkich sprzętów i całkowite opróżnienie podłóg, które mają zostać poddane renowacji.

Po dokładnym wyczyszczeniu górnej warstwy drewna i przywróceniu mu gładkiej powierzchni oraz jednolitego wyglądu, konieczne będzie jego zabezpieczenie. Niewątpliwie najczęstszą metodą będzie tutaj lakierowanie, ale dzisiaj zastanowimy się nad olejowaniem, które wraca do łask. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Podłoga wcale nie musi być lakierowana

Mimo tego, że lakierowanie podłóg wydaje się zapewniać drewno większą stabilność oraz ochronę, z ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszy się olejowanie posadzek wykonanych z drewna. Wiele osób zauważa, że, mimo iż lakierowanie zdaje się być o wiele bardziej wygodny w użytkowaniu, olejowanie zapewnia naturalny kontakt z drewnem i prezentuje się niezwykle efektownie. Tego typu rozwiązanie sprawi, że nasze pomieszczenie będzie wydawało się znacznie cieplejsze, a dodatkowo koniecznie warto wiedzieć o tym, że w sytuacji, kiedy pojawiają się jakiekolwiek uszkodzenia, możemy samodzielnie temu zaradzić.

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę również z tego, że drewno pod wpływem wybranego oleju może zyskać inną barwę. Usłojenie będzie tutaj bardziej wyraźne, a także uda nam się wydobyć pełne piękno tego surowca. Zawsze jednak przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego oleju powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców. Niewątpliwie cyklinowanie podłogi możemy wykonać samodzielnie, ale również i tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania profesjonalistą, podobnie jak późniejsze zabezpieczenie naszej posadzki odpowiednim preparatem.

Jeżeli mielibyśmy wymienić wady olejowania, z pewnością wspomnień i byśmy o tym, że taki parkiet będzie wymagał okresowych renowacji. W przypadku lakierowania zabieg ten przeprowadza się dopiero w przypadku ponownego cyklinowania. Również podłoga, która była olejowana, powinna być pielęgnowana odpowiednimi środkami, by były one na tyle delikatne, aby nie uszkodziły naszej posadzki.

 

Podsumowanie

Niewątpliwie olejowanie drewnianej podłogi to zabieg, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Zwolennicy naturalnych surowców cenią go szczególnie ze względu na to, że umożliwia on wydobycie wszelkich niepowtarzalnych aspektów wybranego drewna na naszą posadzkę. Jednak warto pamiętać o tym, że tak zabezpieczona podłoga będzie wymagała odpowiedniej pielęgnacji i również przeprowadzania olejowania co jakiś czas.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku