W sierpniu uczniowie i rodzice jeszcze żyją wakacjami, jednak już pojawiają się pierwsze myśli, że trzeba przygotować się do szkoły. W ofertach wielu sklepów znajdziemy niezbędne artykuły, które ułatwią naukę i pozwolą na lepszą organizację nie tylko zajęć szkolnych, ale i tych pozalekcyjnych. Przyjrzyjmy się magnetycznym tablicom, które są idealne dla uczniów w różnym wieku. Jaką powinny mieć funkcjonalność i na co koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem?

Po co uczniowi tablica magnetyczna?

To doskonały sposób na rozlokowanie tzw. fiszek w czasie nauki, a także umieszczenie w widocznym miejscu dat, wydarzeń i innych rzeczy, o których koniecznie należy pamiętać. Jednak w dobrej organizacji swojej pracy, czyli nauki w szkole i w domu przydaje się przede wszystkim plan lekcji, który będzie powinno mieć w zasięgu wzroku. Można go umieścić właśnie na tablicy magnetycznej, jednak nie musi to być jedynie kartka z wydrukowaną tabelką. Możemy nieco puścić wodzę fantazji i pozwolić dziecku stworzyć własny plan lekcji, który będzie dla niego czytelny, znajdzie się tam na pewno również miejsce na zajęcia dodatkowe, a nasza pociecha będzie zawsze widziała, ile jeszcze ma wolnego czasu danego dnia, albo z jakich przedmiotów koniecznie powinna się na kolejny dzień pouczyć.

Warto użyć do tego kolorów, które poprawią czytelność i sprawią, że plan szybciej będzie zapamiętany, a organizacja dziecka z pewnością osiągnie wysoki poziom, bo samo będzie mogło się kontrolować.

Jaką tablicę magnetyczną wybrać?

Warto sprawdzić przed zakupem możliwości poszczególnych tablic. Przykładowo część z nich może jedynie utrzymywać z pomocą magnesów nasze notatki, kartki, czy dokumenty na swojej powierzchni. Jednak są i takie po których można wielokrotnie pisać i to zmazywać wykorzystując specjalne markery do tablic. Chodzi dokładnie o takie rozwiązanie, jakie stosowane jest obecnie na coraz większej ilości szkolnych tablic, gdzie odchodzi się od stosowania tych kredowych. Nowoczesne są nie tylko magnetyczne, ale również pisze się po nich pisakami. Dla rodziców to lepsze rozwiązanie niż farba kredowa lub tablica, gdyż nic się nie kruszy i nie ma w pokoju takiego bałaganu i pyłu.

Jednocześnie taka tablica daje dziecku możliwość swobodnego planowania i rozdzielania poszczególnych informacji. Staje się mapą myśli, na której czasem trzeba coś dopisać, usunąć, czy połączyć. To wygodne i korzystne rozwiązanie dla dzieci w wieku szkolnym, ułatwia bowiem organizację, a także może przydać się do nauki. Własny, samodzielnie zaprojektowany plan lekcji to dopiero początek.

Kiedy kupić dziecku tablicę magnetyczną?

Oczywiście wymieniamy zalety dla dzieci w wieku szkolnym, więc można by powiedzieć, że od pierwszej klasy warto zadbać, aby nasza pociecha taką tablicę miała od pierwszej klasy. Prawda jest jednak taka, że skorzystają z niej już przedszkolaki. Możemy wówczas dodatkowo dokupić literki i cyferki magnetyczne i nasze dziecko będzie stawiać pierwsze kroki w nauce czytania i liczenia, a także będzie miało gdzie wieszać swoje rysunki.

Innym sposobem na ciekawe wykorzystanie takiej tablicy jest zbieranie magnesów z podróży. Możemy umówić się z dzieckiem, że z każdego wyjazdu, jako pamiątkę przywozimy właśnie magnes, w domu nie będą walać się inne niepotrzebne pamiątki, a kolekcja magnesów po pewnym czasie będzie robić wrażenie. Może też stanowić zachętę do dalszych podróży i poznawania różnych miejsc na świecie. Jednak skoro już rok szkolny zbliża się do nas wielkimi krokami, to koniecznie zacznijmy od stworzenia własnego, ciekawego graficznie planu lekcji, który się na niej znajdzie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku