Kreatywne spędzanie czasu z dziećmi przynosi wiele pozytywnych efektów. Jednak z pewnością jako rodzic, miewasz chwile, dni, w których absolutnie nie masz pomysłu i najchętniej postawiłabyś na oglądanie telewizji. W takich momentach można łatwo poradzić sobie w zupełnie inny sposób. O czym mowa? Chodzi o kolorowanki dla dzieci. Dostępne są takie o bardzo różnym stopniu trudności, dzięki temu z łatwością dopasujesz je do wieku, umiejętności i możliwości swojej pociechy. Czy wiesz dlaczego warto rozbudzić w dziecku zamiłowanie do kolorowania? Jakie ma ono pozytywne efekty dla rozwoju i jak dobierać poziom trudności kolorowanek?

Kolorowanka dla dzieci – dlaczego warto, aby Twoje dziecko kolorowało?

Zalet kolorowanek dla dzieci jest naprawdę bardzo wiele. Przede wszystkim są one ważne w początkowych latach życia, gdy dziecko uczy się kolejnych czynności manualnych. Kolorowanki pomagają opanować precyzję, co przydaje się w wielu innych dziedzinach, jak chociażby samodzielne jedzenie. Z czasem dostrzeżesz, że kolorowanki wykonywane są coraz dokładniej, dzięki temu, będziecie mogli przechodzić na kolejny nieco trudniejszy poziom.

Kolorowanie od małego będzie miało również wpływ na późniejszych charakter pisma dziecka, jego dokładność, a także staranność. Będzie potrafiło już odpowiednio trzymać narzędzie do pisania i nauka będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Dzieciom trudno skupić uwagę przez czas dłuższy niż 20 minut. Jednak czasem i to jest zbyt wiele. Możesz więc organizować w domu krótkie cykle kolorowania poprzedzielane inną aktywnością. W ten sposób dziecko na każdej lepiej się skupi. Warto również pamiętać, że kolorowanie pozytywnie wpływa na koncentrację dziecka, uczy go jak pracować nad rysunkiem, jak być skrupulatnym i dokładnym.

Jak wybierać kolorowanki dla dziecka? 

Zasada jest zwykle taka, że im młodsze dziecko, tym mniej szczegółów i małych elementów. U maluchów przestrzenie do pokrycia jednym kolorem powinny być dość duże. W ten sposób dziecku łatwiej będzie ładnie wypełnić je kolorem i nie zrazi się od razu brakiem swoich umiejętności. Wiele ciekawych kolorowanej znajdziesz na stronie https://www.ladnekolorowanki.pl. Dostępnych jest również wiele dla starszych dzieci, które doskonale poradzą sobie nawet z najmniejszymi szczegółami, tworząc w ten sposób prawdziwe dzieło sztuki. Takie kolorowanie sprawdza się również u młodzieży szkolnej. Warto pamiętać, że w ten sposób można rozładować napięcie, a także zrelaksować się i uczyć koncentracji. Dzieci w szkole i w grupach rówieśniczych mają bardzie wiele nerwowych sytuacji, więc kolorowanie może stać się sposobem, aby skuteczniej się uczyć.

Na wspomnianej stronie kolorowanki podzielone są na kategorie zależne od wieku, a także takie które wskazują np. na sporty, majsterkowanie, pojazdy czy zwierzęta. Z pewnością każda mama znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka i stopniowo będzie zwiększać poziom ich trudności. Warto zachęcać malucha do codziennego kolorowania. Z pewnością jego umiejętności manualne będą się w ten sposób lepiej rozwijać, a my kreatywnie i pożytecznie spędzimy czas z dzieckiem.

Kolorowanki nie tylko dla dzieci

Kolorować mogą również dorośli. Takie kolorowanki są bardzo dokładne z malutkimi przestrzeniami do pokrycia kolorem. Określane są często jako antystresowe. Istotnie takie właśnie jest ich zadanie. Korzystając z nich można naprawdę odpocząć i zapomnieć o codziennych trudach. Dlatego, jeśli dziecko koloruje swoje obrazki, dlaczego nie poświęcić się temu wspólnie i nie kolorować razem z nim własnych obrazków? To świetny sposób na spędzenie czasu.

Dziecko może również wybierać kolorowanki przedstawiające sceny ze swojej ulubionej bajki, wystarczy wybrać najciekawszy motyw i wydrukować. W ten sposób z pewnością powstanie wiele bardzo ciekawych obraz


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku