Planujesz zakup nowej kołdry i poduszki? Zanim wybierzesz dla siebie odpowiednie modele, koniecznie poznaj standardowe wymiary pościeli! Dzięki temu nie będziesz mieć żadnych trudności z dopasowaniem poszewek do swojego zestawu do snu. To niezwykle ważne, ponieważ źle dobrana bielizna pościelowa może niezwykle utrudniać wypoczynek. Sprawdź więc artykuł, w którym podpowiem, czy jest coś takiego, jak jeden standardowy rozmiar pościeli i jeśli tak ? jaki!

Jaki jest standardowy rozmiar pościeli? Oto jest pytanie

Zawsze zastanawiałaś się, jaki jest standardowy rozmiar pościeli, jednak nigdy nie poznałaś odpowiedzi na to pytanie? Nic dziwnego! Muszę Cię bowiem zmartwić i stwierdzić, że coś takiego nie istnieje. Nie ma jednych konkretnych wymiarów, które sprawdzają się zawsze. Aby zapewnić sobie najwyższy komfort snu, zawsze musisz idealnie dobrać poszewki do swojej kołdry oraz poduszki. Zanim jednak kupisz je do swojej sypialni, pamiętaj, że istnieje coś takiego jak podstawowe rozmiary pościeli. Najczęściej nazywa się je właśnie standardowymi. 

Są to wymiary poszewek, które po prostu pojawiają się najczęściej zarówno w domach, jak i sklepach. Znając je, możesz wybrać dla siebie kołdrę i poduszkę tak, by później nie mieć problemów z dopasowaniem do tych elementów pościeli. Ułatwi Ci to zdecydowanie zakupy, ale też utrzymanie odpowiedniego spójnego charakteru w sypialni. Chcesz więc dowiedzieć się, jakie rozmiary pościeli uważa się za poniekąd standardowe?

Standardowy rozmiar pościeli dla dorosłych

Najpierw dokładnie omówię standardowe wymiary pościeli dla dorosłych, a także dla starszych dzieci i nastolatków. Będą to modele, które wykorzystuje się zarówno na łóżkach pojedynczych, jak i podwójnych. 

Niestety nie istnieje coś takiego jak jeden uniwersalny rozmiar pościeli. Jest jednak kilka wymiarów kompletów, które pojawiają się najczęściej – 140x200, 160x220, 180x200 oraz 200x220. Na zdjęciu pościel Sara 18. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Pościel 140x200

Za jeden ze standardowych rozmiarów uznaje się przede wszystkim pościel 140x200. Są to wymiary, które idealnie spisują się w przypadku dzieci i nastolatków lub dorosłych śpiących w pojedynkę. Niekiedy takie zestawy wybierają także pary, które śpią w jednym łóżku, jednak pod dwoma osobnymi kołdrami. Taki rozmiar będzie idealny oczywiście tylko wtedy, gdy okrycie także cechuje się dokładnie takimi samymi wymiarami.

Z racji tego, że 140x200 cm to dość standardowy rozmiar, taką pościel znajdziesz w ofercie prawie każdego producenta. Nie będziesz mieć żadnych problemów z zakupem tego wymarzonego modelu, a taki z pewnością znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/posciel-satynowa-140x200. Musisz tylko pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Do pościeli o tych wymiarach najczęściej dołączona jest tylko jedna poszewka na poduszkę – najczęściej 70x80 cm. Dla dwóch osób raczej więc odpada.

Pościel 160x200

Za najpopularniejszy standardowy rozmiar pościeli zdecydowanie można uznać 160x200. Takie wymiary są kupowane najczęściej. Dzięki nim każdy jest w stanie idealne się okryć i zapewnić sobie wspaniałe warunki do snu. Zestawy 160x200 to zarówno te dedykowane dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych oraz par. 

Ze względu na to, że wymiary te cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością, niemalże wszystkie modele pościeli występują w tym rozmiarze. Znalezienie najciekawszego wariantu okaże się więc dziecinnie proste. Do tego w kompletach 160x200 są już dwie poszewki na poduszki, co czyni je bardzo uniwersalnymi. Jeśli więc zastanawiasz się, czy np. kołdra w takim rozmiarze to dobry wybór, mogę Ci powiedzieć, że zdecydowanie tak!

Pościel 180x200

A czy 180x200 można uznać za standardowy rozmiar pościeli? Poniekąd tak. Jest to oczywiście mniej popularne rozwiązanie niż omawiane wcześniej 160x200. Przez to nie zawsze znajdziesz taki wymiar w ofercie wszystkich producentów. Często niestety ten bywa pomijany. Dlaczego? Ponieważ sprawdza się wyłącznie dla par. Śpiąc w pojedynkę pod takim zestawem, raczej przytłoczy Cię jego ciężar. Kołdra będzie też za duża, co wcale nie ułatwi dokładnego okrycia się nią. 

Pościel 200x220

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednym z największych rozmiarów. Pościele 200x220, bo to o nich mowa, goszczą oczywiście głównie na małżeńskich łóżkach. Idealnie okryją się wtedy taką kołdrą dwie osoby dorosłe. Większość sklepów ma z tego powodu w swoim asortymencie ciekawe propozycje pościeli dla dwojga - jak np. https://www.karo.waw.pl/category/posciel-satynowa-200x220

Pamiętaj jednak w tym przypadku o jednej bardzo ważnej kwestii. Komplet 200x220 to nie to samo, co 220x200. Są to dwa całkowicie inne wymiary. Pierwszy z nich ma dłuższe boi boczne, drugi natomiast górny i dolny. Tym samym znacząco różni się układ wzoru. Nawet jeśli obrócisz aplikację, zamek będzie znajdował się nie tam, gdzie trzeba. Zwróć na to uwagę podczas zakupów. 

Standardowy rozmiar pościeli dla najmłodszych dzieci

Rozmiary dla dorosłych mamy już omówione. Teraz czas na najmłodszych. Jaka będzie w tym przypadku pościel standardowa? Wymiary dla małych dzieci są najczęściej dwa. Mowa tutaj o 90x120 – rozmiarze idealnym dla noworodków oraz 100x135 – dla kilkumiesięcznych i kilkuletnich pociech. Pierwszy z nich najczęściej wybierany jest do łóżeczka. Drugi będzie idealny już na nieco większe łóżko. Później, gdy dziecko zacznie z niego wyrastać, możesz przejść na wymiary 140x200 dla starszaków.

Dla maluchów do łóżeczka najczęściej wybierana jest pościel 90x120. Dla nieco większych pociech natomiast 100x135. Na zdjęciu model do łóżeczka Bambus 103. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Teraz wiesz już chyba wszystko na temat standardowych wymiarów pościeli. Mam nadzieję, że zdecydowanie ułatwi Ci to zakupy i zagwarantuje zdrowy komfortowy sen całej rodzinie.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku