Chłodniejsza pora roku nie powinna nas zniechęcać do uprawiania sportu. Aktywność na świeżym powietrzu jest niezmiernie ważna i potrzebna naszemu organizmowi. Dzięki niej dotleniamy każdą cząstkę naszego ciała i usprawniamy układ krążeniowo-oddechowy. Zimą możemy wykonywać przeróżne rodzaje sportu - począwszy od biegania, poprzez pływanie a na ćwiczeniach siłowych kończąc. Te aktywności, które wykonujemy na zewnątrz, wymagają od nas nie tylko determinacji, ale i również odpowiedniego stroju. Przed samym treningiem warto również się rozgrzać, aby uniknąć kontuzji. Jak odpowiednio przygotować się do aktywności fizycznych zimą?

Odpowiednie ubranie kluczem do komfortu i zdrowia

Kiedy na dworze panują niskie, a czasem i nawet minusowe temperatury, w ruch idą puchowe kurtki, ocieplane kozaki, czapki, rękawiczki i szaliki. Jest to odpowiednie ubranie na zimę czy późną jesień, ale z pewnością nie posłuży nam podczas wykonywania sportu zimą. Ważne jest dostosowanie odzieży i obuwia do wykonywanej aktywności. Zimą możemy wykonywać przeróżne sporty, a niska temperatura czy inne niesprzyjające warunki atmosferyczne nie powinny nas do nich zniechęcać. Łyżwiarstwo, narciarstwo, nordic walking, bieganie czy gimnastyka - to tylko część aktywności, które możemy wykonywać zimą. Aby zapewnić sobie pełen komfort i uniknąć zarówno przegrzania, jak i wyziębienia, należy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież termiczną. Jest to taka odzież, która chroni nas przed zimnem, wiatrem, deszczem czy śniegiem, jednocześnie doskonale odprowadzając wilgoć i pozwalająca skórze oddychać. Obuwie powinno być sportowe i nieprzemakalne, dodatkowo powinniśmy mieć czapkę i rękawiczki.

Jak ubrać się zimą podczas aktywności sportowych?

Nasze ubranie podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń nie powinno z pewnością krępować naszych ruchów. Ważne jest również to, aby nie zmarznąć, ani się nie przegrzać. W tym celu poleca się ubiór "na cebulkę", czyli warstwowy. Jednak i w tym przypadku należy ostrożnie dobierać poszczególne elementy ubioru, w taki sposób, aby zdjęcie już pierwszej warstwy było wystarczające (kiedy poczujemy, że się przegrzewamy). Dosyć męczące by było noszenie ze sobą pod pachą sterty ubrań np. podczas biegania. Pierwsze odczucie po wyjściu z domu może nas zmylić - nie może być nam od razu ciepło. Podczas ćwiczeń ciało się rozgrzewa, tak więc i będziemy się pocić. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, warto wykonać rozgrzewkę - unikniemy dzięki temu ryzyka kontuzji, która może być efektem spięcia mięśni przez zimno. Obuwie odgrywa tu bardzo ważną rolę. Śniegowce na pewno nie będą dobre do biegania. Zamiast nich warto wybrać wygodne buty sportowe damskie - dzięki temu zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Zimowa pora wcale nie wyklucza uprawiania sportu, nawet tego na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach możemy bez problemu zaopatrzyć się w odzież termiczną, idealną na sport podczas ujemnej temperatury. Różne kolory i kroje pozwolą na dopasowanie ubrania do swojego stylu, a właściwości termiczne ochronią przed złą pogodą. Obuwie powinno mieć antypoślizgową podeszwę i stabilnie trzymać kostkę. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie i wygodnie zadbać o swoje zdrowie, nie rezygnując z aktywności na świeżym powietrzu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku