Nie każdy wie, czym różni się zgaga od refluksu. Choć objawy są podobne to jednak odróżnienie tych dwóch zaburzeń, jest kluczowe, aby móc dobrać odpowiednie farmaceutyki i środki leczenia. Chcesz dowiedzieć się, czym objawia się zgaga i czy łatwo odróżnić ją od refluksu? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.

 


Zgaga to swego rodzaju subiektywne odczucie, które jest często wyczuwalne w okolicy mostka. Pierwszym objawem, który może wskazywać na zgagę, jest uczucie palenia
i delikatnego szczypania w okolicach gardła. Niestety, tabletki na zgagę nie zawsze przynoszą zadowalające efekty. Warto mieć na uwadze, że zgaga nie odnosi się wyłącznie do przełyku,
a leki na zgagę często przyniosą efekt dopiero po analizie problemu w wyniku badań diagnostycznych oraz dopasowaniu metody leczenia przez lekarza.

Zgaga – co ją powoduje i w jaki sposób można się jej pozbyć?

Zgaga najczęściej pojawia się wtedy, kiedy zostanie zaburzona praca dolnego zwieracza przełyku. Warto wiedzieć, że zgaga występująca co najmniej 2 razy w tygodniu, może skutkować chorobą refluksową. Główne powody, przez które występuje ta dolegliwość, to:

 

 • niska aktywność fizyczna,

 • częste wychodzenie na mroźne powietrze,

 • częste picie kawy, herbaty i napoi zawierających kofeinę,

 • spożywanie owoców cytrusowych i czekolady,

 • picie alkoholu,

 • nadwaga,

 • nieodpowiednia dieta.

 

To podstawowe czynniki, które mogą powodować pogłębianie się objawów zgagi. Jeśli coraz częściej czujesz nieprzyjemne pieczenie w przełyku, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który wykona kompleksową diagnostykę i dopasuje leki na zgagę, które powinny pomóc.

Jak wygląda diagnostyka zgagi i problemów z chorobą refluksową?

Aby szybko rozpoznać przyczyny występowania zgagi i refluksu, warto udać się do specjalisty, który wykona kompleksową diagnostykę. W tym przypadku podstawowe badania obejmują:

 

 • Endoskopię, czyli gastroskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, dzięki temu można też pobrać materiał do badań, aby całkowicie określić przyczyny występowania zgagi.

 • Biopsję – to badanie wykonuje się przy pomocy endoskopu i polega na analizie stanów przednowotworowych, co finalnie zobrazować ewentualne nieprawidłowości
  w przełyku.

 • RTG – badania z kontrastem dotyczące odcinka przewodu pokarmowego
  są przeznaczone dla pacjentów, u których nie można przeprowadzić badania endoskopowego.

 • Manometria przełyku – pozwala lekarzom na szybką ocenę stanu przełyku i jego pracy. Warto wiedzieć, aby przed tym badaniem poinformować lekarza o zażywanych lekach, a przed samym badaniem nie spożywać pokarmów i nie przyjmować płynów.

Domowe sposoby na zgagę – to warto wiedzieć!

Jest wiele domowych sposobów, które pozwalają na zredukowanie objawów zgagi.
Te przydają się w szczególności kobietom w ciąży. W przypadku takich problemów, możesz sięgnąć po rumianek, miętę, prawoślaz lekarski, kminek i koper włoski. Wiele preparatów witaminowych oraz zawierających ekstrakty roślinne jest dostępnych w aptekach internetowych i stacjonarnych, np. https://aptekamedkon.pl/.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku