Wszystkie dopuszczone na rynek produkty to bezpieczne kosmetyki do twarzy. Gwarantem tego są normy unijne i teksty jakościowe, które przechodzą kosmetyki nim znajdą się na sklepowych półkach. Natomiast pewne jest, że to co naturalne, czyli ekologiczne kosmetyki rzadziej powodują alergie. Jednak bez względu na to, czy jest to zwykły kosmetyk, czy ekologiczny, to każdy nowy, szczególnie do twarzy, warto przetestować. Jak to zrobić?

Jak testować kosmetyki do twarzy? Co to znaczy, że są bezpieczne?

Wiele osób boryka się z problemem cery z niedoskonałościami. Młodzi ludzie mają trądzik, dorośli zaczerwienienia, powiększające się zmarszczki, cienie pod oczami. Coraz więcej osób ma alergie, na produkty żywnościowe, ale też właśnie na kosmetyki.

Wszystkie dopuszczone na rynek produkty to bezpieczne kosmetyki do twarzy. Gwarantem tego są normy unijne i teksty jakościowe, które przechodzą kosmetyki nim znajdą się na sklepowych półkach. Natomiast pewne jest, że to co naturalne, czyli ekologiczne kosmetyki rzadziej powodują alergie. Jednak bez względu na to, czy jest to zwykły kosmetyk, czy ekologiczny, to każdy nowy, szczególnie do twarzy, warto przetestować. Jak to zrobić?

Zacznijmy od składu

Krótki skład oznacza mniejsze ryzyko podrażnienia skóry oraz wystąpienia reakcji alergicznej. Na tym polu kosmetyki naturalne wygrywają z wytworzonymi głównie z chemii. Bio kosmetyki powstają na bazie wyciągów z roślin, owoców, ziół, mogą mieć dodatki pod postacią minerałów i innych składników naturalnego pochodzenia.

To co występuje w naturze i jest zamykane w pudełeczku kremu rodzi mniejsze ryzyko podrażnienia skóry. Mając cerę problematyczną, to skład powinien stanowić podstawę wyboru. Obecnie naturalne kosmetyki to szeroka gama produktów. Od żeli do mycia twarzy, przez maseczki i peelingi, po kremy. Jest z czego wybierać.

Testujmy jeden kosmetyk

Kosmetyki najlepiej testować pojedynczo. Zmiana w zbliżonym czasie żelu do mycia twarzy, kremu pod oczu i na twarz nie jest dobrym pomysłem. Jeśli pojawią się podrażnienia trudno ocenić, który z kosmetyków się do tego przyczynił.

Cera nie lubi nagłych zmian, szczególnie u alergików. Dlatego kolejne kosmetyki najlepiej wprowadzać stopniowo, testując wcześniej ich działanie.

Metody testowania

Z wyborem kosmetyków jest o tyle trudno, że to co u koleżanki sprawdza się świetnie, u nas może powodować alergie. Dlatego każdy sam musi przetestować kosmetyki na własnej skórze. Jak?

Pierwszym sposobem jest użycie kremu np. za uchem. To miejsce niewidoczne, w okresie letnim również zasłonięte przez włosy przed słońcem. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako miejsce do testowania kosmetyków.

Kolejny sposób to posmarowanie skóry kremem (np. ramię) i naklejenie plastra. Pozostawienie go na dobę. Jeśli po tym czasie nie wystąpiła niepożądana reakcja, to można uznać, że są to bezpieczne kosmetyki do twarzy, naszej.

Pozostaje jeszcze kwestia testowania żelu do mycia twarzy, peelingu czy maseczki. Jeśli mamy wolny weekend można zaryzykować testowanie na skórze twarzy. Natomiast przed wyjściem, zdecydowanie lepiej pozostawić nowe kosmetyki na wolny czas. Kosmetyki do oczyszczania twarzy można testować na wewnętrznej części przedramienia.

Gdzie największy wybór naturalnych kosmetyków?

Bio kosmetyki dostępne są między innymi w tradycyjnych, stacjonarnych drogeriach. Natomiast trzeba ich szukać pomiędzy pozostałymi. Opatrzone są słowem natural bądź bio. Alternatywą są internetowe drogerie, które specjalizują się w sprzedaży ekologicznych i naturalnych kosmetyków. Tylko one są w ofercie bądź są w większości.

Jedynie regularne stosowanie kosmetyków do twarzy przynosi efekty. Dlatego po testowaniu, nie można zapomnieć o ich używaniu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku