Zabiegi plastyki warg sromowych mniejszych cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Okazuje się bowiem, że ich kształt i wielkość mają dla nas znaczenie nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne. W sytuacji, gdy będą one niesymetryczne czy nadmiernie duże może dochodzić do pojawiania się różnorodnych dolegliwości w czasie codziennych czynności. Chodzi oczywiście o noszenie bielizny, stroju kąpielowego, czy nawet siadanie na krześle. Dodatkowo będą one negatywnie oddziaływać na nasze pożycie seksualne, a także aktywność sportową, szczególnie w kontekście jazdy konnej czy na rowerze.

Pojawia się więc pytanie o przyczynę nieprawidłowego kształtu oraz wielkości warg sromowych mniejszych. Najczęściej wynikają one z uwarunkowań genetycznych, jednak mogą również pojawiać się na skutek uszkodzeń, do których dochodzi w czasie porodów – a więc nie mamy na nie większego wpływu. Co istotne do deformacji warg sromowych może dochodzić również na skutek postępującego starzenia się tej okolicy naszego ciała.

Jeśli pojawiają się nieprawidłowości w anatomii warg sromowych mniejszych, to istnieje możliwość ich skorygowania z pomocą zabiegu labioplastyki. Dzięki niemu można odzyskać przyjemność czerpaną z doznań seksualnych, a także komfort podczas codziennych czynności. Poprawa obejmie również samopoczucie oraz stan psychiczny pacjentki, która mierzy się na co dzień z powodowanymi przez takie anomalie dolegliwościami.

Czy wiesz, na czym dokładnie polega labioplastyka?

Jest to zabieg z powodzeniem stosowany do modelowania oraz zmniejszania warg sromowych mniejszych. W pierwszej kolejności lekarz zastosuje znieczulenie, a następnie dokona modyfikacji z wykorzystaniem cięcia chirurgicznego lub lasera. Cały obszar zabiegowy zostaje skutecznie znieczulony, dzięki czemu specjalista może skutecznie usunąć nadmiar tkanki. Jedna i druga metoda pozwala na bezproblemowe wykonanie tego procesu. Którą zatem się częściej stosuje?

Wybór metody musi być indywidualny. Lekarz ocenia wielkość i stopień deformacji warg sromowych mniejszych i dostosowuje odpowiednie rozwiązanie zabiegowe do potrzeb danej pacjentki. Labioplastyka z wykorzystaniem lasera jest mniej inwazyjna i trwa zdecydowanie krócej. Dodatkowo laser wykonuje tzw. koagulację tkanek, co sprawia, że pacjentka traci zdecydowanie mniej krwi niż przy normalnym zabiegu chirurgicznym. Dzięki temu jest on mniej inwazyjny. Jednak oczywiście zdarzają się przypadki, że lepszą opcją będzie przeprowadzenie cięcia. 

Jakie są wskazania do zabiegu labiolastyki?

Jest to zabieg po części estetyczny, ale również medyczny. Należy w związku z tym brać pod uwagę wskazania do jego przeprowadzenia. Zaliczamy do nich m.in.:

 • wargi sromowe zdeformowane po porodzie,
 • duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe,
 • dyskomfort w czasie współżycia seksualnego,
 • dyskomfort w czasie codziennych czynności lub uprawiania sportu,
 • niezadowolenie z wyglądu warg sromowych,
 • częste infekcje związane z wargami sromowymi.

Jeśli więc widzisz u siebie jakiś z wymienionych problemów, to możesz, a nawet powinnaś zgłosić się z nim do specjalisty. Przeprowadzenie zabiegu nie będzie bardzo inwazyjne, a może pozytywnie wpłynąć na komfort Twojej codzienności.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia labioplastyki u kobiet?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jest to zabieg – niezależnie czy mówimy o metodzie chirurgicznej, czy laserowej, to jednak naruszana jest ciągłość skóry. Pojawiają się więc zagrożenia, które można zminimalizować, jeśli procedura nie będzie realizowana w czasie, gdy występują przeciwwskazania. Zaliczamy do nich m.in.:

 • nadwrażliwość na któryś z leków, które są podawane w celu znieczulenia okolicy zabiegowej,
 • okres ciąży oraz karmienia piersią,
 • ostry stan zapalny pochwy i sromu,
 • obecność miesiączki lub innego krwawienia z pochwy,
 • ciężkie zaburzenia krzepliwości krwi,
 • choroba nowotworowa narządów płciowych,
 • nieprawidłowy wynik cytologi,
 • połóg,
 • infekcje pochwy oraz sromu.

Na jakie efekty można liczyć po wykonaniu zabiegu?

Labioplastyka u kobiet ma przede wszystkim prowadzić do zmiany kształtu, wyglądu oraz wielkości warg sromowych mniejszych. Konsekwencją jest również poprawa pożycia seksualnego oraz komfortu pacjentki w czasie codziennych czynności. Jeśli więc istnieje u nas problem związany z deformacją lub zbyt dużym ich rozmiarem, to warto jak najszybciej umówić się do specjalisty, aby się nie męczyć, tylko odzyskać dobre samopoczucie.

Postępowanie po zabiegu

Każda pacjentka po wykonanym zabiegu otrzyma od lekarza listę zaleceń, do których powinna się stosować przez kilka najbliższych tygodni. Przede wszystkim w okolicy pozabiegowej pojawi się opuchlizna, jest to normalne, niezależnie od zastosowanej metody. Wygląda to tak jak po typowej operacji. Jednak oczywiście może powodować pewien dyskomfort. Lekarz z pewnością zaleci najlepsze rozwiązania, które pomogą w jego złagodzeniu. Przez okres 4-6 tygodni niezbędna będzie wstrzemięźliwość seksualna, a także unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Organizm potrzebuje nieco czasu na regenerację i gojenie.

Przez 2-3 pierwsze dni po zabiegu może być odczuwalny ból, który można łagodzić za pomocą przepisanych przez lekarza leków. Najczęściej również przez 12-24 godziny występuje lekkie plamienie z brzegów rany, które może przypominać końcówkę okresu. Oczywiście obecne będzie również pewne zasinienie i obrzęk w okolicy zabiegowej.

Pacjentki powinny zwrócić uwagę m.in. na temperaturę ciała. Jeśli będzie ona podwyższona, powyżej 38 stopni, duże krwawienie, dolegliwości bólowe, których nie można powstrzymać lekami, to powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Poza ograniczeniem aktywności fizycznej po zabiegu należy również całkowicie wstrzymać się od opalania w solarium, zabronione jest również korzystanie z basenów, zbiorników wodnych, saun – wszystko to do czasu, aż rana się całkowicie wygoi. Aby zwiększyć komfort pacjentki stosuje się jedynie szwy wchłanialne, więc nie będą one musiały być zdejmowane.

Na jakie koszta należy się przygotować?

Zabieg labioplastyki wykonywany jest odpłatnie. Jednak jego dokładny koszt zależny jest od problemu, jaki ma zostać rozwiązany oraz od jego skali, czyli tego, jak duże są wargi sromowe, lub jak bardzo zdeformowane. Pacjentka musi w pierwszej kolejności umówić się na konsultację z kwalifikacją do zabiegu. Lekarz przeprowadzi w ich trakcie szczegółowy wywiad medyczny i oceni, czy u danej osoby może zostać przeprowadzony. Otrzymamy również zalecenia przed zabiegiem, dotyczące odpowiedniego przygotowania.

Jakie mogą wystąpić powikłania po zabiegu?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że powikłania w przypadku tego zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko. Zalicza się do nich: krwiaka, opóźnione gojenie, infekcja, częściowe rozejście się brzegów rany, które wymagają ponownego zszycia. Lekarz powinien szczegółowo omówić możliwe powikłania na spotkaniu przed zabiegiem. Wyjaśnione zostanie również ich leczenie. W tym czasie należy zadawać pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku