Inflacja, wojna za naszą granicą, kryzys gospodarczy – wiele czynników ma wpływ na poziom stresu w naszym organizmie, co bezpośrednio przekłada się na naszą kondycję psychiczną. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów, jak zmniejszyć stres i utrzymać równowagę trudnych czasach. Jednym z takich rozwiązań może być odosobnienie.


Czym jest odosobnienie?

Bywają różne rodzaje odosobnienia, ich założenie jest jednak podobne. W ramach odosobnienia osoby izolują się od świata zewnętrznego, skupiają się na medytacji, nie korzystają z telefonów czy internetu i żyją według określonego schematu dnia. W zależności od potrzeb, a także tego, czy dana osoba ma już podobne doświadczenia – odosobnienie może trwać kilka dni, a nawet kilka tygodni.

- Pierwsze moje odosobnienie odbyłam 3 lata temu. Przez tydzień funkcjonowałam w Centrum Medytacji bez mówienia, Wi-Fi, telefonów. Jadłam jedynie dwa posiłki o 7 i 11 rano i żyłam w bardzo skromnych warunkach. Mogę z pewnością stwierdzić, że to doświadczenie odmieniło moje życie – zarówno osobiste, jak i zawodowe – mówi Victoria Iwanowska, przedsiębiorczyni i biznesowa nomadka. Dodaje: Dzięki ćwiczeniom medytacyjnym nauczyłam się między innymi kontrolować niechciane myśli, z czego regularnie korzystam nawet teraz.

Odosobnienie może przynieść liczne korzyści, w zależności od potrzeby danej osoby. Przede wszystkim, pomaga się na chwilę zatrzymać i odpocząć od pędu codzienności. Poznanie i wielokrotne przećwiczenie technik medytacyjnych pomaga „po wyjściu” w stosowaniu ich nawet w 3-minutowej przerwie, aby zachować równowagę w codziennym życiu. Dzięki medytacji możemy lepiej panować nad stresem, zwiększyć umiejętność koncentracji, a nawet zwiększyć swoją odporność psychiczną. Szczególnie w obecnych czasach taka troska o siebie i swoje zdrowie jest bezcenna.

 

Odosobnienie dla… managerów i przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy, którzy chcą odnaleźć nową perspektywę biznesową, natchnienie i odpoczynek, sięgają po różne formy aktywności. Jedni wybierają szkolenia, inni regenerują się podczas uprawiania ekstremalnych sportów. Jest także grupa, dla której odosobnienie to najlepszy sposób na spotkanie z samym sobą.

- Sama prowadzę firmę, znam też wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na odosobnienie. Prowadzenie biznesu to duża odpowiedzialność i stres, a nie każdy umie nabrać do pracy odpowiedniego dystansu. Coraz trudniej jest też zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Odosobnienie pomoże nie tylko w spojrzeniu na wiele spraw z innej perspektywy, może także przynieść mnóstwo pomysłów i inspiracji na zmiany w firmie czy nowe działania. Może także pomóc nam odnaleźć naszą drogę życiową, jeśli na przykład obecna ścieżka zawodowa nie jest dla nas satysfakcjonująca – tłumaczy Victoria Iwanowska.

Odosobnienie przyda się także całym zespołom. Szczególnie, jeśli w firmie panują konflikty, zachodzi potrzeba gruntownych zmian, czy spada motywacja. Obecnie można nawet zorganizować wyjazd firmowy z medytacją. Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać wszyscy. To może skutkować bowiem polepszeniem relacji, redukcją stresu i ogólnym podniesieniem poziomu szczęścia u pracowników.

 

Gdzie szukać odosobnienia?

Poszukując miejsca na odosobnienie warto dokładnie sprawdzić możliwe opcje i opinie o wybranym miejscu. Jest coraz więcej miejsc do których można się udać na odosobnienie – także w Polsce.

- Zależało mi, aby na moim pierwszym odosobnieniu było ciepło, czysto i… daleko od domu - śmieje się Victoria Iwanowska i dodaje - Po moim doświadczeniu wiele osób pytało mnie o odosobnienie, dlatego zdecydowałam się wspierać innych w jego organizacji. Co ciekawe, na takie odosobnienie coraz częściej decydują się przed ślubem Pary Młode. To bardzo dobry pomysł - dzięki temu mogą wejść w nowe życie oczyszczone wraz z nowymi kompetencjami regulowania swoich emocji.

Co jeśli nie stać nas na taki wyjazd? Odosobnienie możemy zastosować w zaciszu własnego domu. Są dostępne w internecie bezpłatne seanse medytacyjne. To może być pierwszy krok na drodze do równowagi.

 


Najczęściej zadawane pytania


Czy warto skorzystać z odosobnienia?

Jest to jedna z ciekawszych metod terapeutycznych w dzisiejszych czasach. Na ulicach i nawet we własnych domach jesteśmy nieustannie atakowani ogromną ilością bodźców, które sprawiają, że może pojawiać się u nas stres. Takie odosobnienie pozwala nam zapanować nad skołatanymi nerwami i wrócić do równowagi.

Czy odosobnienie jest dla każdego?

Większość z nas potrzebuje chwili samotności i przebywania jedynie we własnym towarzystwie. Pęd dzisiejszego świata sprawia, że ciężko zaznać spokoju, dlatego właśnie taka opcja może być wskazana. Oczywiście nie każdy będzie dobrze czuł się w takiej sytuacji, więc warto brać pod uwagę swoje indywidualne predyspozycje i potrzeby.

Gdzie szukać miejsca odosobnienia?

Takie oferty są coraz powszechniejsze w Polsce. Z pewnością więc znajdziesz w sieci ciekawe możliwości, które Cię w tej sprawie zainteresują.

Czy można zorganizować odosobnienie nie ponosząc kosztów?

Oczywiście nie każdego stać na taki wyjazd. Warto wówczas skorzystać z chwili, jak nikogo nie ma w domu i wyszukać w internecie seanse medytacyjne. Możemy poleżeć ze słuchawkami w uszach i się zrelaksować.

Co należy rozumieć przez odosobnienie?

To odcięcie się od świata zewnętrznego, nie korzysta się z telefonów, komputerów, telewizorów czy radia. Sens jest taki, aby spędzić czas z samym sobą i skupić się na medytacji.


Podobne artykuły:


Wersja do druku