Cykl miesiączkowy u kobiety może wyglądać różnie. Jego długość oraz samopoczucie w czasie kolejnych dni mogą różnić się, w zależności od danego organizmu. Jedną z bardziej niepokojących przypadłości jest plamienie, które pojawia się po zakończonej już miesiączce. Czy zawsze jednak jest powodem do niepokoju? Co może oznaczać i kiedy warto skonsultować je z lekarzem?

Jak wygląda plamienie po okresie?

Plamienia, to pojawiająca się skąpa lub średnio obfita wydzielina z pochwy. Mają one często brunatną barwę, ale zdarzają się również czerwone. Trwają zazwyczaj kilka dni i mimo tego, że zwykle wystarczy założyć przy nich cienką wkładkę, to jednak powodują dyskomfort i nierzadko także stres.

Skąd się bierze plamienie po miesiączce?

Przyczyny plamienia po miesiączce mogą być oczywiście różne. Do najpopularniejszych należą:
  • Przyjmowana antykoncepcja. Przez pierwsze kilka miesięcy stosowania antykoncepcji, mogą zdarzać się niewielkie plamienia. Podobnie sytuacja może wyglądać wtedy, gdy antykoncepcja zostaje odstawiona. Tutaj cykle mogą być rozregulowane, a po miesiączkach czasami będą występować plamienia i lekkie krwawienia.
  • Chwilowe zaburzenia gospodarki hormonalnej. Silny stres lub choroba mogą mieć wpływ na cykl miesiączkowy. Jednorazowe plamienie nie musi oznaczać żadnej poważnej choroby, całkiem możliwe, że to tylko chwilowa niedyspozycja organizmu.
  • Problemy z tarczycą. Nieregularne miesiączki oraz rozregulowana gospodarka hormonalna, to częsty objaw chorej tarczycy. 
  • Torbiele na jajnikach oraz mięśniaki macicy. To właśnie one mogą być przyczyną plamień, występujących po miesiączce, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy im również ból. Silne bóle, pojawiające się także w trakcie miesiączek mogą wskazywać na endometriozę.
  • Ciąża. Jeżeli w danym cyklu miesiączkowym dojdzie do zapłodnienia, wówczas plamienie może być związane z zagnieżdżeniem się zarodka. Zazwyczaj w takiej sytuacji nie obserwuje się dużej ilości krwi, a także pojawia się ona raczej przed miesiączką lub w jej terminie, a nie bezpośrednio po niej. Mimo wszystko, jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, warto wykonać test, gdyż w przypadku przedłużającego się plamienia konieczne może być zastosowanie leków.
  • Urazy powstałe przy stosunku seksualnym. Podczas uprawiania seksu może dojść do otarć i podrażnień w pochwie. Jeżeli więc plamienie pojawia się po kontakcie z partnerem, to może być jego przyczyną. Najczęściej w takiej sytuacji zauważalne na wkładce lub bieliźnie będzie kilka kropel żywej krwi, a plamienie ustanie bardzo szybko.

Kiedy plamienie powinno być konsultowane z lekarzem?

Przy każdej rutynowej wizycie, warto wspomnieć o plamieniach, jeżeli mają one miejsce regularnie lub pojawiają się co jakiś czas. Ginekolog może zlecić odpowiednie badania hormonalne, które pozwolą ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty jest natomiast sytuacja, w której poza plamieniami kobieta odczuwa także silny ból lub towarzyszy jej osłabienie i kiepskie samopoczucie. Dobrze jest także zasięgnąć opinii lekarza, gdy krwawienia są intensywne, a dodatkowo miesiączki 

Najczęściej zadawane pytania


Kiedy koniecznie powinnyśmy udać się z plamieniem do lekarza?

Jeśli utrzymuje się ono przez dłuższy czas, a ponadto pojawiają się dodatkowe dolegliwości, np. bóle brzucha, czy skurcze. Niekiedy świadczy to o jakichś zmianach, jak torbiele, jednak często jest np. wynikiem stosowania źle dobranej antykoncepcji.

Dlaczego regularne wizyty u ginekologa są takie ważne?

Jest to profilaktyka wielu chorób. Zmiany mogą zostać wcześnie wykryte, możemy uniknąć krwawień, plamień i bólu. Dlatego koniecznie powinniśmy się regularnie badać, niezależnie od wieku nie należy bać się ginekologa.

Czy stosunek może spowodować plamienie?

Tak, po intensywnym stosunku z partnerem może dojść do uszkodzeń w okolicach pochwy, a przed to mogą pojawić się ograniczone czasowo plamienia. Dodatkowo często pojawia się również nieprzyjemne pieczenie.

Czy plamienie zawsze jest powodem do niepokoju?

Nie, jeśli pojawi się np. po stosunku, to szybko samo zniknie i się zagoi. Jednak może ono również wskazywać na różne stany w naszych organizmach. W związku z tym wskazane jest, aby szczególnie gdy nie znamy przyczyny skonsultować się z lekarzem.

Czy plamienie może być skąpą miesiączką?

Zdarza się również i tak. Niektóre panie mają nieregularne miesiączki, a ich obfitość bywa różna. Do takich sytuacji dochodzi często np. w przypadku zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Jeśli więc comiesięczne krwawienia się pojawiają ale raczej symbolicznie, to warto to sprawdzić i wykonać badania.


Podobne artykuły:


Wersja do druku