Czerwona twarz może być oznaką silnych emocji, wahań temperatury, ale też niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli po nałożeniu kremu twarz staje się czerwona, do tego piecze, to znak, że czas mu się przyjrzeć. Zwłaszcza kiedy masz skórę wrażliwą lub skłonną do pękania naczynek. Dobra wiadomość jest taka, że zaczerwienieniom można zapobiec.


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rumiana twarz była oznaką zdrowia, a nawet atrakcyjności, z tego powodu kobiety podszczypywały swoje policzki, aby lekko je zaczerwienić. Dzisiaj zaczerwieniania na twarzy są czymś, czego nie powinno się ignorować, zwłaszcza kiedy wypieki na twarzy pojawiają się po zastosowaniu kremu. Wprawdzie zaczerwienienia na skórze są czymś charakterystycznym dla cery naczynkowej i wrażliwej, jednak nie oznacza to, że jesteś na nie skazana!
 

Wypieki na twarzy i zaczerwienienia – najczęstsze przyczyny

Utrzymujące się na twarzy zaczerwienienia i tzw. pajączki, czyli pękające naczynka krwionośne, to typowe cechy cery naczynkowej. Wymaga ona specjalnej troski – mały błąd pielęgnacyjny może spowodować nie tylko pojawienie się rozszerzonych naczynek, ale też uczuciem gorąca czy też pieczenia skóry. Jeżeli na dodatek masz skórę wrażliwą, wtedy łatwo o podrażnienia i zaczerwienienia.

Rumień na skórze może być objawem rozmaitych schorzeń, nie tylko dermatologicznych, ale też związanych z układem krążenia. Zanim zaczniesz zastanawiać się, na co chorujesz, odpowiedz sobie na pytanie, czy zaczerwienienia na skórze twarzy pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, np. stresu, po wzmożonym wysiłku fizycznym, zjedzeniu ostrego posiłku czy też przy większych wahaniach temperatury otoczenia. Przyjrzyj się, czy czerwona jest tylko twarz, czy także dekolt i uszy. Jeżeli trudno tu określić przyczynę zaczerwienień, do tego rumień pojawia się często i ma charakter stały, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź koniecznie: Skóra wrażliwa na zimno – jak zapobiec zaczerwienieniom?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się wypieków na twarzy i uczucia gorącej skóry u osób zdrowych jest źle dobrana pielęgnacja, czyli stosowanie kosmetyków, które zwierają zbyt agresywne substancje aktywne. I na tym aspekcie skupiamy się w tym artykule.

Czerwona twarz po kremie? To znak, że należy go zmienić!

Jeżeli po kremie twarz staje się bardzo czerwona w miejscu jego nałożenia, oznacza to, że jest dla niej nieodpowiedni. Gorąca i czerwona skóra twarzy może być tu objawem reakcji alergicznej. To oznacza, że krem powinno się odstawić w trybie pilnym. Dotyczy to zwłaszcza świeżo zakupionego kosmetyku – najlepiej przetestować nowy krem na niewielkim fragmencie skóry.

Każdy kosmetyk, po który codziennie sięgasz, powinien być dobrany do potrzeb skóry. Najlepiej wybierać takie kosmetyki, które nie zawierają potencjalnie drażniących substancji – znakomicie się tu sprawdzą kremy hipoalergiczne, pozbawione sztucznych barwników i substancji zapachowych, za to ze składnikami pochodzenia roślinnego.

 

Zwróć uwagę, aby krem na zaczerwienione policzki zawierał substancje łagodzące i wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Tutaj szczególnie polecane są ekstrakty ziołowe z rumianku, nagietka lekarskiego, arniki górskiej i wąkroty azjatyckiej. Jeśli chodzi o substancje kojące, warto zwrócić uwagę, aby krem zawierał pantenol lub alantoinę. Zadbaj również o nawilżenie – tutaj polecanymi składnikami jest aloes, kwas hialuronowy i gliceryna. W zmniejszaniu zaczerwienień na twarzy sprzyjają też probiotyki i postbiotyki, które stymulują aktywność i rozwój pożądanych mikroorganizmów.

Jak zapobiec czerwonej skórze na twarzy? Postaw na serie kosmetyczne

Przy codziennej pielęgnacji zdarzyć się może, że składniki aktywne z kolejno nakładanych kosmetyków na twarz będą wchodzić ze sobą w reakcje krzyżowe, czego negatywnym skutkiem może być zaczerwieniona twarz. Dobrze jest więc wybierać serie kosmetyczne – dzięki temu będziesz mieć pewność, że kosmetyki będą działać synergicznie, a ryzyko reakcji alergicznych będzie zminimalizowane. Kieruj się tu kosmetykami do skóry zaczerwienionej, wrażliwej i podrażnionej, które nie tylko będą wspierać i wzmacniać barierę ochronną skórę, ale też pomogą ją odbudować.

Serie kosmetyczne mają tę zaletę, że zawierają produkty przeznaczone do każdego etapu pielęgnacji, również oczyszczania. W przypadku zaczerwienień na skórze twarzy należy unikać agresywnych środków myjących i mechanicznych peelingów, dlatego też w takich liniach produktowych znajdziesz łagodne peelingi, głównie enzymatyczne, które w sposób delikatny złuszczają martwy naskórek.

Przykładem jest tu seria kosmetyków tołpa® dermo face, physio. mikrobiom przeznaczona do oczyszczenia skóry, które nie tylko chronią i pielęgnują najbardziej wrażliwe cery, ale też chronią dobre bakterie. Jest to bardzo ważne, ponieważ to mikrobiom skóry jest pierwszą linią obrony przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Jeśli jego równowaga będzie naruszona, wtedy łatwo o infekcje czy też podrażnienia i zaczerwienienia, a tego w końcu chcesz uniknąć.


 


Jedną z najczęstszych przyczyn zaczerwienionej skóry twarzy jest nieodpowiedni krem.

Najczęściej zadawane pytania


Czy zaczerwienienie na twarzy jest wynikiem alergii?

Tak, choć nie zawsze. Musisz się przyjrzeć okolicznościom, w jakich się ono pojawia. Jeśli przy wyjściu na mróz, to wiesz, że przyczyna jest inna. jednak często zaczerwienienia pojawiają się po zastosowaniu konkretnego kosmetyku. Wówczas należy go odstawić i obserwować skórę. Można również wypić wapno, a jeśli zmiany nie znikają i się nasilają udać się do lekarza.

Jakie kosmetyki powodują reakcje alergiczne?

Nie ma jednej odpowiedzi. U każdego z nas nadwrażliwość może wystąpić na inny składnik danego produktu. Czasem są to sztuczne barwniki lub substancje zapachowe. Często spotykane są jednak również alergie na niektóre zioła.

Czy przed zastosowaniem każdego nowego kosmetyku trzeba wykonać próbę uczuleniową?

Tak byłoby zdecydowanie najlepiej, jednak w praktyce wygląda to najczęściej tak, że kupujemy nowy krem i od razu nakładamy go na twarz. Jeśli pojawi się reakcja alergiczna to dość obszerna i produkt i tak trzeba będzie odstawić. Jeśli to możliwe warto więc korzystać z próbek przed zakupieniem produktu. Wówczas możemy najpierw sprawdzić, czy nasza skóra dobrze go toleruje.

Czy stosowanie kosmetyków naturalnych uchroni mnie przed alergią?

Mówi się, że takie kosmetyki zdecydowanie rzadziej uczulają, jednak trzeba mieć na uwadze, że wiele składników pochodzenia naturalnego również alergizuje. Dlatego zawsze powinniśmy czytać dokładnie skład przed kupieniem produktu, szczególnie jeśli wiemy, że na coś nasza skóra reaguje nadwrażliwością.

Dlaczego warto stosować serie kosmetyków?

Przede wszystkim poszczególne produkty będą do siebie odpowiednio dopasowane pod względem składu, a to oznacza, że nie będą wchodzić ze sobą w reakcję krzyżowe. Musimy bowiem wiedzieć, że nie zawsze uczula nas konkretny składnik. Czasem jest to ich określone połączenie.


Podobne artykuły:


Wersja do druku