Klejnoty z łona małży znów stały się modne. Tak przynajmniej uważa większość ludzi, choć naszym zdaniem one nigdy modne być nie przestały. Biżuteria z perłami jest klasyką elegancji i zawsze nią była, stanowiąc nieodłączny dodatek do wytwornych kreacji. Ta obecna „moda” trafiła jednak na rzeszę nabywców zupełnie nieprzygotowanych do tego typu zakupów. Na braku wiedzy żerują zaś różnej maści sprzedawcy osiągając kolosalne zyski na sprzedaży imitacji bądź też kamieni miernej jakości, których kupujący nie są w stanie właściwie ocenić. Jak kupować biżuterię z pereł? Na co zwracać uwagę?


Zagadnienie ceny biżuterii z pereł

Niektórzy od niej stronią uważając, że jest droga. Tymczasem biżuteria z perłami to całe spektrum cen – od kamieni tanich słabej jakości, do bardzo drogich jakości wyjątkowej, lub rzadkich. Niemalże regułą jest, iż cena odzwierciedla jakość (czyli piękno) klejnotów, a szukanie oszczędności zawsze wiąże się z kupnem kamieni miernych. Jednak od tej reguły bywają (bardzo rzadkie) wyjątki i osoba dobrze zorientowana przy odrobinie wysiłku może znaleźć w tym świecie coś naprawdę pięknego w całkiem przystępnej cenie. Wystarczy uświadomić sobie jakie czynniki wpływają na cenę i co stanowi o pięknie pereł i zgodzić się na pewne, świadome kompromisy – idealne kamienie szlachetne nie będą bowiem nigdy tanie.

Czym jest piękno?

Kupno biżuterii z perłami staje się znacznie prostsze, gdy uświadomimy sobie jakie ich cechy wywołują nasz podziw i powodują, że zakup staje się pięknym uzupełnieniem naszej garderoby. Taką cechą, o której rzadko pamiętamy, a która w perłach jest najważniejszym wyznacznikiem jakości oraz piękna jest ich połysk. To zaskakujące, że celowo szukamy go w diamentach, a zapominamy o nim kupując perłową biżuterię. Jest to jednocześnie cecha, która mocno wpływa na cenę kamieni szlachetnych, jeśli jednak ustąpimy w innych kwestiach takich jak kształt, wielkość czy nawet nieskazitelność ich powierzchni, możemy zdobyć piękny drobiazg w cenie naprawdę niskiej.

Cechą, która bardzo mocno wpływa na cenę, niekoniecznie determinując piękno kamieni jest kształt pereł. Tu oczywiście najcenniejszy będzie ten idealnie kulisty, ale przecież kolczyki z perłami w kształcie kropli będą równie piękne i równie szlachetne. Przypomnijmy sobie choćby sławny obraz Vermeera, zachwycający już wiele pokoleń. Jeszcze tańsze niż krople będą kamienie w kształcie spłaszczonej kuli zwane guzikami. Zakup kolczyków z perłami o takiej formie oprawionych w srebro jest już w zasięgu nawet osób słabo sytuowanych materialnie.

Nie zapominajmy jednak o połysku i szukajmy klejnotów, w których otoczenie odbija się jak w lustrze. To one będą zachwycać i tylko pod takim warunkiem kolczyki z perłami o niekulistym kształcie zaczną wyglądać „jak milion dolarów”, kosztując nawet kilkadziesiąt złotych.

Pokusa kupna imitacji pereł

Skoro kształt, połysk i czystość powierzchni są tak bardzo cenotwórcze, a jednocześnie stanowią o pięknie klejnotów, to dlaczego nie kupić ich imitacji, które przecież wyglądają na doskonałe? Są idealnie kuliste, pięknie błyszczą i nie znajdziemy na nich żadnych skaz – w końcu to produkt wytwarzany w fabryce w powtarzalnym procesie, w którym można uzyskać efekt doskonałości. A do tego są tańsze niż najgorsze nawet perły. Wiele osób korzysta z bogatej oferty imitacji uważając, iż nie różnią się one niczym od oryginałów. Istotnie, na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnicę, jednak przy odrobinie obycia w perłowych tematach (której niewątpliwie z czasem nabierzesz) tę różnicę będziesz widzieć od razu. I stanie się ona powodem do wstydu, jako że imitacje nie tylko są tanie. One… wyglądają tanio. Stanowczo odradzamy plastikowe błyskotki.

Kolczyki z perłami w kształcie kropli lub guzika. A naszyjnik?

No właśnie. O ile w kolczykach z perłami możemy zaakceptować kształt nieokrągły, a kropla może stanowić równie szlachetną formę, to czy jest szansa, aby kupić niedrogi i piękny naszyjnik z pereł?

W tym przypadku również spróbujemy zaoszczędzić na kształcie kamieni, choć nasze wybory powinny zmierzać w nieco innym kierunku. Ponownie będziemy szukać klejnotów o wysokim połysku, jednak forma guzika nie wygląda najlepiej w naszyjnikach z pereł. Kropla lub owal – owszem, pod warunkiem, że oś kamienia pokrywa się z osią naszyjnika. Kamienie nanizane na nić prostopadle do ich długiej osi będą wyglądać niechlujnie i tanio. Proponuję wyszukać naszyjnik z pereł o jednej z trzech charakterystyk:

  • Długie owalne, nawiercone wzdłuż osi i nanizane na nić w ten sam sposób

  • Krótkie owalne, zbliżone do okrągłych

  • Lekko nieregularne (tzw. barokowe)

W każdym przypadku największą rolę odegra połysk, a nieregularność kształtu da nam możliwość znacznego obniżenia ceny i kupna naszyjnika z pereł w cenie naprawdę okazyjnej.

A co z jakością powierzchni?

Kupując biżuterię z perłami zapewne zetkniemy się z jeszcze jednym mankamentem klejnotów niedoskonałych, a mianowicie ze skazami na ich powierzchni. Dla niektórych są one wadą wykluczającą taki zakup, dla innych najlepszym certyfikatem świadczącym o tym, iż jest to produkt natury, a nie kulka wyprodukowana w fabryce. Czy powinniśmy przejmować się tego typu niedoskonałościami?

Wady powierzchni zawsze spowodują obniżenie ceny, a jeśli uda nam się znaleźć perły o naprawdę wysokim połysku, to ich blask spowoduje, iż takie mankamenty nie będą bardzo widoczne. Chcąc zaoszczędzić, a przy tym kupić naprawdę piękne kamienie nie warto upierać się przy idealnie czystej powierzchni jeśli ich połysk jest naprawdę bardzo wysoki. Nasz stosunek do tego typu wad zależny też będzie od rodzaju wyrobu: w kolczykach z perłami skazy będą bardziej widoczne niż w naszyjniku z pereł, gdzie kamieni jest więcej.

Pamiętajmy: zakup pięknej biżuterii w rozsądnej cenie zawsze będzie od nas wymagał kompromisów. Ważne, aby te kompromisy były mądre.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku