Chcesz ćwiczyć, aby zadbać o zdrowie, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Regularne treningi pozwolą zwiększyć sprawność organizmu, a także wpłyną pozytywnie na Twój wygląd. Nie da się zaprzeczyć, że podejmowanie dodatkowej aktywności fizycznej ma same plusy. Jednak jak się do tego zabrać, aby zapał nie skończył się po jednym dniu ćwiczeń? Sprawdź, od czego powinieneś zacząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia!

Wyznaczenie konkretnego celu

Pierwszym krokiem, od którego powinieneś zacząć, jest wyznaczenie sobie konkretnego celu. Zastanów się, dlaczego właściwie chcesz zacząć ćwiczyć? Co możesz zyskać? Co chcesz osiągnąć? Z pewnością odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wyznaczyć cel. Jeśli chcesz zrobić to dobrze, powinieneś kierować się tak zwaną zasadą SMART – cel powinien być: szczegółowy, mierzalny, atrakcyjny, realny i terminowy. W ten sposób dokładnie ustalisz, do czego dążysz. W chwilach zwątpienia będziesz mógł przypomnieć sobie, dlaczego powinieneś iść na treningi i jaka czeka Cię nagroda za kilka tygodni. 

Plan treningowy to podstawa

Jeśli wybierzesz się na siłownię bez żadnego planu, istnieje duża szansa, że poczujesz jedynie frustracje i bardzo szybko stracisz zapał do ćwiczeń. Brak odpowiedniego planu to podstawowy błąd osób początkujących. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie ułożyć plan treningowy pod Twój cel – świetnym rozwiązaniem jest konsultacja z trenerem personalnym. Doświadczona osoba będzie wiedziała, jaki system treningowy i jakie ćwiczenia pomogą Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. 

Wygodny strój i niezbędne akcesoria

Chcesz czuć się na siłowni komfortowo? Przede wszystkim zadbaj o wygodny strój sportowy i buty. Poza tym może Ci się przydać również butelka wody, ręcznik, słuchawki, gumy do ćwiczeń, kłódka do szafki – choć to zależy od konkretnej siłowni. Jest jeszcze coś, co zdecydowanie powinieneś zabrać ze sobą na trening – pozytywne nastawienie!

Wybór odpowiedniej siłowni

Jak wybrać najlepszą siłownię? To bardzo ważne pytanie, które często pojawia się w głowie osób początkujących. Nie da się ukryć, że ten wybór może zaważyć na regularności treningów i motywacji do ćwiczeń. Ćwiczenia na siłowni w Calypso to najlepszy wybór. Siłownie Calypso to wyjątkowe miejsca, które przyciągają miłośników aktywności fizycznej. Z pewnością poczujesz się tam komfortowo, a treningi będą po prostu przyjemnością. 

Regularność i samodyscyplina

Gdy ustalisz już swój cel, zdobędziesz plan treningowy i wygodny strój, a także wybierzesz siłownię, nie pozostanie Ci nic innego, jak wybrać się na pierwszy trening. To będzie wspaniałe doświadczenie i początek przygody, dzięki której zyskasz zdrowie i wymarzoną sylwetkę. Samodyscyplina jest kluczowa w utrzymaniu regularności treningów. Z kolei regularne treningi przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Nie licz na motywację – pracuj nad samodyscypliną. 

Jak zacząć ćwiczyć? Ustal konkretny cel treningowy i każdego dnia staraj się realizować krok po kroku swoje założenia, które pozwolą Ci go osiągnąć. 


Najczęściej zadawane pytania


Czy ćwiczyć można zacząć w każdym wieku?

Tak, jednak zawsze należy się do tego dobrze przygotować i rozpoczynać powoli, stopniowo zwiększając intensywność. Nasz organizm musi się bowiem przystosować do zmiany. Jeśli zaczniemy zbyt szybko i intensywnie możemy się zrazić i odejść od treningów, które są dla nas i naszego zdrowia korzystne.

Czy jeśli zaczynam ćwiczyć powinnam zmienić coś w diecie?

Tak, dieta musi być zbilansowana i dopasowana do poziomu wysiłku, jaki wykonujemy każdego dnia, naszej aktywności. Jeśli więc zaczniemy regularnie i intensywnie ćwiczyć, zwiększy się nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu posiłków, a w razie konieczności skorzystać z pomocy dietetyka.

Czy rozciąganie po treningu jest konieczne?

Tak powinniśmy rozciągać wszystkie partie mięśni, które ćwiczyliśmy. W ten sposób będziemy skutecznie unikać kontuzji. Jeśli regularnie ćwiczymy, to fizjoterapia będzie dla nas również bardzo ważnym elementem.

Jak ułożyć dla siebie plan treningowy?

Możemy bazować na informacjach dostępnych w sieci w tym zakresie. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy trenera personalnego, który pomoże nam w odpowiednim zaplanowaniu naszej drogi do osiągnięcia celu.

Czy siłownia ta dobry wybór na początek?

Jak najbardziej tak. Nikt nie mówi o podnoszeniu ciężarów. Możesz skupić się na ćwiczeniach typu cardio, czyli bieżnia, rowerek czy orbitrek. Pamiętaj jednak koniecznie o rozgrzewce.


Podobne artykuły:


Wersja do druku