Gdy nadchodzą krótkie i zimne dni, nasze ogrody wymagają szczególnej troski. Aby im ją zapewnić, warto wyposażyć się w kilka ważnych narzędzi. Skąd możesz jednak wiedzieć, jakich sprzętów potrzebuje twój ogród? Z przyjemnością pomożemy ci w ich wyborze.

Opadłe liście — warto się nimi zająć

Na przełomie lata i jesieni liście zaczynają spadać z drzew. W zadbanym ogrodzie nie powinno się ich zostawiać samym sobie. Liście mogą wpłynąć negatywnie na kondycję trawnika, doprowadzając go nawet do gnicia. Aby móc sprawnie je usuwać, warto wyposażyć się w odkurzacz do liści spalinowy. Takie urządzenie umożliwia szybkie sprzątanie dowolnej powierzchni, skutecznie zastępując tradycyjne grabie.

Zadbaj o ziemię

Gleba potrzebuje regularnego napowietrzania. Taki zabieg warto przeprowadzić również na jesień. Właściciele przydomowych ogrodów najczęściej korzystają w tym celu z tradycyjnych narzędzi, takich jak szpadle, motyki, widły, łopatki lub pazurki. Wszystkie z nich warto mieć w swoim arsenale, tym bardziej że przydają się one do różnych prac. Na przykład wideł używa się również do przerzucania kompostu, a nawet wykopywania niektórych warzyw. Z kolei szpadel czy łopatka może przydać się w trakcie sadzenia i przesadzania roślin lub wykopywania chwastów.

Chcesz przygotować rośliny?

Jeśli chcesz przygotować swoje rośliny na nadejście zimy, przyda ci się kilka podstawowych narzędzi. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim sekatory oraz nożyce do przycinania krzewów i drzew. Niektórzy korzystają w tym celu również z ręcznych pił lub pił spalinowych. To praktyczne rozwiązanie, które potrafi znacznie przyspieszyć pracę. Co więcej, urządzenie takie jak piła spalinowa można wykorzystać do wielu zastosowań przez cały rok. Zdecydowanie powinno ono znaleźć się w arsenale każdego ogrodnika.

Gdy już spadnie śnieg

Nawet kiedy twój ogród przykryje biały puch, należy poświęcać mu uwagę. Często zdarza się, że przez podwórze wiodą uczęszczane ścieżki — na przykład do furtki lub garażu. Wówczas konieczne może okazać się regularne odśnieżanie chodnika. W tym celu warto wyposażyć się w wytrzymałą i poręczną łopatę. Co więcej, niektórzy właściciele ogrodów i podwórek posypują swoje chodniki solą i piaskiem. Jeśli planujesz robić to samo, pracę ułatwi ci ręczny rozsiewacz. Może przydać ci się również taczka, którą przewieziesz dowolny materiał — także drewno lub węgiel.

Dobry czas na kompostownik?

Marzysz o kompostowniku własnej roboty w swoim ogrodzie? Jesień to idealny moment na taki projekt. Możesz przechowywać w nim nie tylko standardowe odpady organiczne, które produkujesz o każdej porze roku, lecz także opadłe liście. Tych z pewnością nie zabraknie jesienią! Poza tym jesień niesie ze sobą niskie temperatury, dzięki czemu procesy gnilne w kompostowniku, a co za tym idzie — nieprzyjemne zapachy — nie będą tak intensywne. Pamiętaj jednak, aby postawić kompostownik w odpowiednim miejscu, tak aby nie przeszkadzał ci ani sąsiadom.


Najczęściej zadawane pytania


Czy jesień to odpowiedni czas na prace ogrodowe?

Jak najbardziej tak. Właśnie jesienią musimy zabezpieczyć rośliny wieloroczne. A te, które już przekwitły wykopać. Ziemię należy przekopać. Jesienią niezbędna jest również grabienie liści i przycinanie drzew. Dlatego jest to czas dość intensywny dla ogrodników, a od ich pracy zależy, jak ogród będzie prezentował się na wiosnę.

Czy zimą potrzebne są nam narzędzia ogrodowe?

Jeśli przez ogród zakopany w śniegu musimy przejść do furtki lub bramy, to z pewnością przydadzą nam się łopaty do odśnieżania. Jednak gdy ogród jest pod śniegiem, można uznać, że zapadł on w zimowy sen.

Jak przygotowuje się rośliny na zimę?

Wiele z nich wymaga przycięcia. Często trzeba je również zabezpieczyć przed wiatrem i chłodem specjalnym materiałem. Najlepiej dokładnie sprawdź, jakie rośliny znajdują się w Twoim ogrodzie i jakie mają one wymagania odnośnie do zimy.

A co będzie potrzebne wiosną?

Wiosną najpierw robimy porządki. Następnie musimy przekopać nasz ogród i wydzielić grządki. Już wczesną wiosną przeprowadza się pierwsze wysiewy. Często również wówczas opryskuje się drzewa przeciwko niektórym chorobom.

Co się stanie jeśli nie zabezpieczę roślin na zimę?

Jeśli nie są one dość odporne, a zima będzie sroga, to zmarzną. W nowym sezonie mogą nie rosnąć tak pięknie, ich wzrost może zostać zahamowany, mogą również całkowicie zwiędnąć i konieczne będzie ich wykopanie.


Podobne artykuły:


Wersja do druku