Tej jesieni na półkach księgarń pojawiły się pozycje, które przyciągają już od pierwszego spojrzenia na okładkę: “Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e”, “Kozioł ofiarny” czy “Naku*wiam zen”. Trzeba przyznać, że same tytuły wzbudzają ciekawość, ale z pewnością także ich treść przypadnie do gustu książkoholikom. Jesienią nie może zabraknąć też emocjonujących kryminałów i reportaży z mrocznymi historiami. Oto nowości książkowe, które warto przeczytać.


Wielu miłośników literatury z pewnością nie może się doczekać najnowszej powieści Annie Ernaux “Lata”. Wybitna francuska pisarka otrzymała w tym roku Literacką Nagrodę Nobla za “odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, zagubienie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”. Oprócz nagrodzonej zagranicznej powieści warto sięgnąć po inne pozycje, w tym premiery polskich autorów. Wśród książkowych nowości znajdą się zarówno kryminały i thrillery, jak i wciągająca literatura faktu oraz przyjemne, lekkie powieści obyczajowe. Oto tytuły, o których tej jesieni może być głośno!

Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia”, Wojciech Koronkiewicz

Zbliżające się Zaduszki i Halloween to dobry czas na przypomnienie sobie “Dziadów” Adama Mickiewicza, ale dobrze jest też sięgnąć po nowości, które idealnie wpasują się w klimat. Najnowsze dzieło Wojciecha Koronkiewicza zabierze czytelników w tytułową podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia. 

Autor sam pochodzi z Podlasia. Często wybiera się na wycieczki po regionie, by rozmawiać z mieszkańcami różnych zakątków swojej małej ojczyny, poznawać lokalne historie i je spisywać. W ten sposób powstały poprzednie książki: „Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia” oraz „Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków”. Najnowszy reportaż Koronkiewicza przybliży odbiorcy polskie zwyczaje i wierzenia. Książka zawiera historie, w których wylano wiele łez, a niekiedy przelano też krew. Sam autor przyznaje, że woli widzieć świat w pastelowych barwach, a zebrane od ludzi historie były w tym przypadku dość mroczne i straszne, dlatego trudniej było mu stworzyć tę książkę. Na szczęście się udało i “Nie zbiera się jabłek z tego sadu” będzie można kupić już pod koniec października – mówi Agata Kaczanowska z księgarni TaniaKsiazka.pl.

Lilie”, Mieczysław Gorzka

Mieczysław Gorzka to autor znany miłośnikom tajemniczych, mrocznych historii. Oficjalna premiera jego najnowszego tytułu zaplanowana jest na 26 października. “Lilie” to kryminał, w którym powraca nadkomisarz Marcin Zakrzewski, występujący wcześniej w takich książkach jak “Cienie przeszłości”, “Polowanie na psy” czy “Martwy sad”. “Lilie” to powieść wielowątkowa, przedstawiająca kilka spraw kryminalnych. Autor opisuje m.in. zaginięcie doktora, poszukiwania byłego żołnierza, podejrzanego o zabójstwo narzeczonej, a także powrót policji do sprawy gwałtu sprzed lat, za który prawdopodobnie został skazany niewinny człowiek. Ofiar jest coraz więcej. Nadkomisarz Zakrzewski w chaosie wszystkich otaczających go wydarzeń będzie musiał odnaleźć sprawcę zanim kolejnej osobie zostanie wyrządzona krzywda. Dokąd poprowadzą policjanta wszystkie tropy? Czy sprawy łączą się ze sobą? Nie oderwiesz się od lektury, dopóki nie dotrzesz do dramatycznego finału. Książka jest pełna tajemnic, błyskotliwych dialogów, a przede wszystkim postaci z krwi i kości. Bohaterowie mają wady i zalety, wyrażają głośno swoje zdanie, popełniają błędy - czytelnikowi nietrudno jest się z nimi utożsamić, przez co lektura sprawia ogromną przyjemność. 

Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e”, Joanna Mokosa-Rykalska

Autorka popularnego bloga i bestsellera “Matka siedzi z tyłu”, Joanna Mokosa-Rykalska już w listopadzie rozbawi czytelniczki kolejną książką. “Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e” to historia pełna absurdów, zabawnych sytuacji i gaf, które mogły przytrafić się każdemu. 

Autorka szczerze, czasem ironicznie, czasem żartobliwie opisuje perypetia kobiety zmęczonej dzieleniem życia pomiędzy pracą zawodową a rodzicielstwem i mnóstwem innych spraw, którymi musi się zajmować na co dzień. Główna bohaterka - Joanna postanawia wraz z przyjaciółkami udać się do luksusowego SPA w Budapeszcie, by odpocząć od codzienności. Kobiety nie spodziewały się, że zwroty akcji i komplikacje rozpoczną się już na lotnisku w Polsce! Każda czytelniczka znajdzie w tej książce cząstkę siebie i przeczyta przygody Joanny nie tylko ze śmiechem na ustach, ale też z pełnym zrozumieniem. Lektura jest niezwykle zabawna, groteskowa, nieco przerysowana - wszystko po to, by pozwolić odbiorcy oderwać się na chwilę od rzeczywistości i po prostu wyluzować – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Naku*wiem zen”, Maria Peszek

Maria Peszek, piosenkarka i aktorka, znana z wyrazistego stylu i głośnego wyrażania poglądów. W jej książce “Naku*wiam zen” nie wznieca pożaru, nie nawołuje do rewolucji, sama przyznaje, że zeszła z barykad i chce się podzielić z odbiorcami opowieścią rozgrzewającą serca. Rzeczona opowieść to swego rodzaju biografia, pamiętnik przedstawiający relację autorki z ojcem, Janem Peszkiem. Dwoje artystów, ojciec i córka, rozmawiają o miłości, sztuce, Bogu, śmierci, sensie. Poruszają ważne tematy, jednak robią to bez pruderii i szczerze, czyli w taki sposób, jak zawsze rozmawiało się u nich w domu. Czytelnik widząc tę otwartość, sam chciałby mieć odwagę rozmawiać w ten sposób. Książka pokazuje niełatwą, lecz piękną relację dwojga bliskich sobie ludzi. Nie zabraknie tu wzruszeń, śmiechu, czasem absurdu, ale też ciepła i miłości. Książka zdecydowanie wzbudza emocje, daje do myślenia i pozostaje na długo z czytelnikiem. 

Co jeszcze przeczytać tej jesieni? Z literatury młodzieżowej na uwagę zasługuje intrygująca opowieść “Rodzina Monet. Skarb” autorstwa Weroniki Marczak. Natomiast dla tych, którzy chcą poczuć dreszcz na plecach, idealne będzie nowe wydanie thrillera Daphne Du Maurier pt. “Kozioł ofiarny”. Nie zabraknie także ciekawych książek dla fanów fantastyki. Na półkach pojawiła się trzecia część jednego z najpopularniejszych cykli fantasy ostatnich lat - “Korona ze złoconych kości. Krew i popiół.” autorstwa Jennifer L. Armentrout. Ci, którzy kochają twórczość Tolkiena będą zachwyceni powieścią “Księga zaginionych opowieści. Historia Śródziemia. Tom 1”. Książka zawiera zapiski autora, wiersze, poematy i listy, które uzupełnią wiedzę czytelników na temat Śródziemia. 

Bez względu na to jaki gatunek literacki lubicie, warto sięgnąć po nowości, które zaskoczą, wzruszą, będą trzymać w napięciu, a przede wszystkim umilą długie, jesienne wieczory.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku