Wiesz, że przeszłości nie ma i czas patrzeć przed siebie – zwykła mawiać Katia do swojej wnuczki Cassie. „Strażniczka wspomnień” to wzruszająca historia o odwadze, człowieczeństwie i miłości, która trwa w jednym z tragicznych okresów w historii ludzkości - ukraińskim Wielkim Głodzie. Już 23 listopada polska premiera powieści, którą pokochali amerykańscy czytelnicy.
W 1929 roku Katia ma 16 lat, jest otoczona rodziną i zakochana w chłopcu z sąsiedztwa. Sielankę przerywają uzbrojeni funkcjonariusze stalinowskiej tajnej policji, którzy wkraczają do wioski, siejąc strach i spustoszenie. Wkrótce po tym, w tajemniczych okolicznościach znikają okoliczni mieszkańcy. Tak rozpoczyna się mroczny okres w historii Ukrainy. 

W 2004 roku w amerykańskim Illinois trzydziestokilkuletnia Cassie wychowuje córkę i próbuje poradzić sobie z żałobą po stracie ukochanego męża. Gdy jej babcia Katia podupada na zdrowiu, młoda wdowa postanawia z nią zamieszkać. Nikt w rodzinie nie zna skrupulatnie skrywanej przeszłości dziewięćdziesięciodwulatki. Aż do dnia, gdy Cassie odkrywa jej pamiętnik i zaczyna poznawać bolesne losy swoich przodków

Czy historia babci pomoże wnuczce spojrzeć przed siebie i ponownie uwierzyć w miłość? Czy Katia odnajdzie spokój i zdąży uporać się z poczuciem winy prześladującym ją całe życie? „Strażniczka wspomnień” to oparta na prawdziwych wydarzeniach i rodzinnej historii opowieść, która zostaje w sercu na długi czas.

Erin Litteken - amerykańska debiutująca powieściopisarka z wykształceniem historycznym, pasjonatka badań naukowych. W młodym wieku zafascynowały ją opowieści o wstrząsających doświadczeniach jej rodziny w Ukrainie przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarek Powieści (Women's Fiction Writers Association) i Towarzystwa Powieści Historycznych (The Historical Novel Society), mieszka nieopodal St. Louis (Missouri, USA) z mężem, dwójką dzieci i zwierzętami. Kiedy nie pisze, uwielbia zaszyć się z dobrą książką i spędzać czas z rodziną. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku