Czy Twoje dziecko właśnie oznajmiło Ci, że chce wstąpić w szeregi harcerstwa? A może nawet uczestniczyło już w pierwszych zbiórkach i jest pewne, że to jest przygoda, w której chce uczestniczyć dłużej? Dowiedz się, jakie akcesoria przydadzą mu się w trakcie spotkań, gier i wypraw.


 


Zanim podpiszesz zgodę na uczestnictwo Twojego dziecka w zbiórkach zuchowych lub harcerskich, koniecznie sprawdź do jakiej organizacji należy drużyna (ZHP, ZHR, SH itd.), jaki jest jej numer, kto jest zastępowym, drużynowym oraz pełnoletnim opiekunem dzieci. Zapisz sobie miejsce i godziny spotkań oraz numery kontaktowe. Weź udział w spotkaniu dla rodziców, które wiele Ci wyjaśni. Kolejną sprawą jest zapewnienie dziecku odpowiedniego ubioru (munduru) oraz innego wyposażenia. Jak je wybrać?

 

Nakrycie głowy

Każda gromada i drużyna posiada dokładnie określone wymagania dotyczące nakrycia głowy. Czapka harcerska to często wyróżnik danego środowiska, a każdego członka drużyny obowiązuje jednolity rodzaj i kolor. W związku z tym koniecznie dowiedz się od drużynowego, czy Twoje dziecko ma posiadać beret, kapelusz, rogatywkę, czy zuchową czapkę z daszkiem oraz jakiej ma być barwy. Nawet wybór koloru pomiędzy niebieskim a błękitnym stanowi istotną różnicę. Do nakrycia głowy należy dokupić lilijkę odpowiednią dla danej organizacji.

 

Pas harcerski

Drugim z kolei elementem będącym nieodłączną częścią umundurowania harcerza i zucha jest pas harcerski. Czasem można go wybrać dowolnie, a czasem jest wymagany konkretny rodzaj i kolor. Pas może być parciany (zazwyczaj zielony dla chłopaków i czarny dla dziewczyn) lub skórzany (naturalny, brązowy lub czarny). Występuje również wersja z klamrą dedykowaną zuchom.

 

Chusta harcerska

Odpowiednia chusta to bardzo ważna sprawa. W wielu drużynach nowicjusze noszą chustę białą lub inną, określoną przez drużynowego, odmienną od chust harcerzy z dłuższym stażem. Chustę w barwach drużyny często otrzymuje się dopiero osiągając pewien poziom wtajemniczenia w harcerską przygodę, w dodatku podczas specjalnie zorganizowanej z tej okazji uroczystości. O tym, jaką chustę kupić do munduru, dowiesz się od swojego dziecka albo od jego zastępowego lub drużynowego.

 

Getry i pagony (naramienniki) harcerskie

Harcerze często noszą na nogach getry – rodzaj wysokich skarpet, które ocieplają łydki w chłodniejsze dni. Są przydatne zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy nosi się je do spódnicy i krótkich spodenek harcerskich. Ich kolor, obecność pasków czy sposób noszenia jest z góry określony i stanowi element tożsamości drużyny. Podobnie rzecz ma się z pagonami. Każda drużyna wymaga określonego koloru naramienników, a niektóre dopuszczają ich noszenie dopiero po otrzymaniu chusty w barwach drużyny.

 

Inne elementy umundurowania

Elementami munduru harcerza są też: lilijka (później krzyż harcerski), różnego rodzaju plakietki, przypinki i znaczki. O części z nich dowiesz się uczestnicząc w pierwszym spotkaniu dla rodziców, a resztę opowie Ci Twoje dziecko, gdy z czasem będzie zdobywać kolejne sprawności i stopnie.


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku