Jesień w pełni, zatem to dobry czas, by zorganizować wycieczkę rowerową. W końcu kto powiedział, że na rowerze jeździ się tylko wiosną i latem. Tak naprawdę każda pora roku jest dobra, by wybrać się na wycieczkę, tym bardziej, że jazda na rowerze jest przyjemnością, a poza tym wpisuje się w zdrowy styl życia. Rzeczywiście pozwala zmniejszyć ryzyko wielu chorób, choćby serca czy też raka jelita, a przy tym dzięki niej możecie zachować smukła sylwetkę. Zatem warto, a nawet trzeba jeździć na rowerze. Dziś przedstawimy Wam, jak przygotować się właśnie do wycieczki rowerowej.

Stan techniczny ma znaczenie

Oczywiście na początek należy sprawdzić stan techniczny swojego jednośladu. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze. Na pewno należy sprawdzić układ hamulcowy. Ale ważny jest też układ napędowy i korba rowerowa. W razie, gdy coś jest nie tak, należy czym prędzej wykonać naprawy samodzielnie, a jeżeli nie macie pojęcia o naprawach, to udajcie się do serwisu. Należy również sprawdzić światła oraz cały układ hamulcowy. Gdy już macie pewność, że wszystko działa na 100%, to możecie już przejść do wyposażenia roweru i tutaj znaczenie ma błotnik, bo dzięki niemu żadna pogoda nie będzie Wam straszna, a jak wiadomo jesienią pogoda potrafi jeszcze bardziej zaskakiwać i to nie zawsze na plus.

Przygotujcie odpowiednią odzież

Wiecie już, że trzeba sprawdzić nie tylko hamulce, ale że trzeba też ocenić czy korba jest sprawna. Swoją drogą w razie konieczności korba do roweru jest łatwo dostępna i można ją wymienić. Ale nie tylko wygoda jazdy i stan techniczny mają znaczenie, ale też to, by właściwie się przygotować do jazdy. Na pewno niezbędna jest właściwa odzież. Zaczniemy jednak od bielizny. I tutaj należy wybierać bieliznę termiczną, które dobrze utrzymuje ciepło, ale też odprowadza nadmiar wilgoci. W końcu jesienią temperatura bywa niska, a jednak na wygodę jazdy wpływa też komfort termiczny. Oczywiście trzeba też wybrać właściwą odzież. Spodnie nie mogą mieć szerokich nogawek, bo te mogą wplątać się w łańcuch i niestety spowodować upadek. Jednocześnie ubrania nie mogą być zbyt obcisłe. Przyda się kurtka z wodoodporną membraną oraz czapka i rękawiczki rowerowe. O kasku i ochraniaczach chyba nie musimy przypominać? W końcu są one niezbędne.

Jedzenie ma znaczenie

Cóż, temperatura jaka jest każdy czuje. A to oznacza, że po męczącej jeździe będziecie mieć ochotę na chwilę wypoczynku i wypicie czegoś ciepłego. Niezależnie od pogody należy się nawadniać. Zatem bidon z wodą zawsze musicie mieć przygotowany. Woda może być z elektrolitami. Dzięki temu jeszcze bardziej będzie zapobiegać odwodnieniu. Ale poza wodą warto mieć też przygotowaną ciepłą herbatkę. Spakujcie więc butelkę termiczną. Przyda się też jakieś jedzenie. Możecie choćby postawić na kanapki z masłem orzechowym, które dodają energii. Ale możecie też spakować przekąski w postaci suszonych owoców, które również dodadzą Wam energii i siły na dalszą trasę. Oczywiście pamiętajcie, by każdą wycieczkę dobrze zaplanować i tutaj rzecz jasna mamy na myśli samą trasę przejazdu. Trzeba też mierzyć siły na zamiary, a więc wybierać takie trasy, które dacie radę pokonać kondycyjnie. Na początek wycieczki mogą być krótkie, a z czasem możecie wybierać coraz bardziej wymagające trasy.

Gdy życie zaskakuje

Życie potrafi zaskakiwać i to czasem zaskakuje w najmniej oczekiwanym momencie. Może zaskoczyć choćby małym wypadkiem podczas wycieczki rowerowej. Tak naprawdę wystarczy tylko i wyłącznie chwila nieuwagi i już można się przewrócić. Dlatego też zawsze należy mieć spakowaną apteczkę właśnie na wypadek takich sytuacji. Jednocześnie lepiej mieć przy sobie telefon na wypadek, gdy trzeba zadzwonić po pomoc. Jednocześnie życie może zaskoczyć też awarią jednośladu. Nawet jeżeli sprawdzicie stan techniczny roweru, to może jednak dojść do jakiejś awarii, choćby do pęknięcia opony. I z tego właśnie powodu należy mieć przy sobie szybki zestaw naprawczy. Nie tylko jest on tani, ale też nie zajmuje wiele miejsca. Bez problemu zmieścicie go w torbie.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku