Przekłuwanie pępka w celu ozdobienia tego miejsca ciała biżuterią to zabieg znany od tysięcy lat. Już w starożytnym Egipcie faraonowie przekłuwali pępki, by zaznaczyć swoje wysokie, boskie pochodzenie. Współcześnie piercing pępka jest wciąż nieustająco popularny, a kolczyki przybierają najróżniejsze postaci. Jak wyglądają? Z czego są robione? Kto może je nosić? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście!

Kolczyk w pępku i jego rodzaje

Akt przekłuwania pępka różni się stopniem skomplikowania w zależności od rodzaju kolczyka, który się później w pępku znajdzie. Poszczególne odmiany różnią się między sobą w znacznym stopniu. Na przykład kolczyk w pępku z Crazy Needles przybiera, jak w przypadku większości sklepów, cztery najbardziej popularne formy:

  • banana bells;
  • spiral rings;
  • ball captive rings;
  • top dangle rings.

Pierwszy typ jest bez wątpienia najbardziej popularnym spośród całej czwórki i przypomina kształtem banana bądź lekko wygiętą sztangielkę. Z jednej strony znajduje się mniejsza ozdoba, z drugiej nieco większa. Ta większa, po przekłuciu i umiejscowieniu kolczyka w pępku, znajduje się u jego dołu, ta mniejsza u góry. Zainteresowanie tego typu piercingiem wzięło się z łatwości, z jaką może on się znaleźć w pępku, a także ze względu na wygodę noszenia banana bells. Odmianą piercingu tego typu są kolczyki z elementami zawieszonymi na dłuższej sztangielce, na przykład w postaci niezwykle charakterystycznych motylków.

Kolejna forma, jaką przybiera kolczyk do pępka, jest formą spiralną nazywaną z angielska spiral rings. Kolczyk spiralny ma w przeważającej części modeli wyłącznie jedną końcówkę ozdobną, chociaż w ciągu ostatnich lat popularne stały się także dwustronnie zdobne spiral rings.

Kolczyki do pępka nie muszą być otwarte, bo jedna z ich form przybiera postać pierścienia z ozdobną kuleczką. Ten typ piercingu pępka nazywa się ball captive rings. Ostatnia forma natomiast to top dangle rings. Struktura piercingu wygląda w ten sposób, że górna część sztangielki kolczyka ozdobiona jest większym elementem zdobnym.
 

Kolczyk w pępku a materiał wykonania

Na rynku dostępne są kolczyki do pępka wykonywane z bardzo różnorodnych materiałów. Niektóre są przeznaczone dla osób dotkniętych alergią, jak na przykład kolczyk do pępka wykonany ze stali chirurgicznej. Stal chirurgiczną wykorzystuje się przede wszystkim do wytwarzania podstawowego elementu każdego kolczyka, a więc sztangi (pierścienia w przypadku ball captive rings). Sztanga ze stali chirurgicznej ma swoją charakterystyczną, lśniącą estetykę, nie uczula i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne w postaci zarysowań czy odprysków.

Ciekawym materiałem jest tak zwany bioflex, który z wyglądu przypomina nieco plastik. Różni się jednak od niego istotnie elastycznością, dzięki czemu nie powoduje większych problemów przy gojeniu. Polecany jest także tym osobom, które preferują aktywny styl życia i często uprawiają wszelkiego rodzaju sporty.

Kolczyki do pępka wytwarza się także ze złota, które jest metalem szlachetnym i bardzo eleganckim, ale niekoniecznie pasuje do każdego stroju i okazji. Srebro natomiast jest nie tylko estetyczne, oryginalne, ale ma także szereg interesujących właściwości – działa przeciwbakteryjnie i jest antyseptyczne w ogóle. Trzeba jednak pamiętać o alergikach. Niektórzy mają uczulenie na metale szlachetne!

Ostatecznie kolczyki do pępka można wytwarzać z różnorodnych materiałów i mieszać je ze sobą. Rodzajów, odmian, typów piercingu pępka jest bardzo dużo. Warto dostosować go do siebie, swojego ciała oraz swoich preferencji estetycznych!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku