Skóra dziecka wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji. Nie dziwi więc, że w tym zakresie najlepiej sprawdzają się naturalne kosmetyki dla dzieci, które nie działają w sposób podrażniający i taki, który mógłby spowodować różnego rodzaju alergie. Co jeszcze warto wiedzieć o takich preparatach i dlaczego właśnie po nie warto sięgać? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Skóra dziecka w pierwszych latach życia

Pierwsze lata życia malucha to czas intensywnego rozwoju. Szczególnej pielęgnacji wymaga w tym czasie również cera dziecka, która potrzebuje nawilżenia, poprawy zdolności do termoregulacji, a także tego, aby nie wnikały w nią substancje działające toksycznie. Istotne jest więc również to, aby stosowane kosmetyki były możliwie jak najbardziej naturalne, czyli pozbawione chemicznych substancji.

Bezpieczne naturalne kosmetyki dla dzieci

Naturalne kosmetyki dla dzieci to przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Powstają one bowiem na bazie składników występujących w przyrodzie, dobrze przyswajanych przez cerę. Oczywiście naturalne produkty też mogą działać w sposób uczulający, choć jeśli korzysta się z oferty sprawdzonych marek, to takie ryzyko jest dość niskie. Warto jednak uważnie obserwować cerę dziecka, aby uniknąć reakcji uczuleniowych.

Popularność takich preparatów to efekt również coraz większej świadomości konsumentów. Skóra dziecka jest bowiem delikatna oraz niedojrzała, przez co w gorszy sposób radzi sobie ona z syntetycznymi dodatkami, które niestety często trafiają również do kosmetyków dla najmłodszych. Opiekunowie są świadomi, że jest to niekorzystne, dlatego też stawiają właśnie na naturalne preparaty.

Jakie naturalne kosmetyki do kąpieli dla niemowląt wybierać?

Pielęgnacja skóry dziecka to przede wszystkim etap kąpieli, podczas której używane są różnego rodzaju żele i mydła. Co jednak powinny zawierać takie preparaty, aby były w pełni bezpieczne? Zalecana jest przede wszystkim prostota jeśli chodzi o składy takich preparatów. Ich bazę powinny stanowić zwłaszcza naturalne olejki roślinne, a także delikatne roślinne ekstrakty, np. z rumianku. Świetnie na skórę działają też masła roślinne, np. shea, które uznawane są za wysoce bezpieczne.

Jakie są natomiast te substancje, których warto unikać? Generalnie chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju kompozycje zapachowe oraz parabeny. Te ostatnie to estry, które mają na celu przedłużanie trwałości kosmetyków. Oczywiście nie wszystkie są uznane przez naukowców za szkodliwe, jednak w przypadku skóry dziecka zdecydowanie warto się ich wystrzegać.

Jeśli chodzi o naturalne kosmetyki dla niemowląt do kąpieli, to warto sięgnąć także po takie, które nie zmieniają pH skóry maluszka, działają nawilżająco, a także pielęgnują naturalny płaszcz ochronny cery dziecka, aby nie przedostawały się przez niego toksyny. Istotne znaczenie ma też to, aby nie działały podrażniająco na oczy, w czasie kąpieli dziecka jest o to bowiem bardzo łatwo.

Warto zwrócić dodatkowo uwagę na to, jakie zalecenia w stosunku do danego produktu ma producent. Jeśli zalecana on użytkowanie kosmetyku u dzieci np. po 6 miesiącu życia, to koniecznie trzeba stosować się do takich zaleceń. Jeśli natomiast produkt można stosować wcześniej, to również można to robić. Wszystko to jednak obserwując skórę dziecka i to niezależnie od tego, jaki kosmetyk jest stosowany. 

Jak widać naturalne kosmetyki dla dzieci trzeba wybierać w sposób świadomy. Dzięki nim cera malucha będzie lepiej pielęgnowana oraz nie będzie narażona na działanie substancji szkodliwych. Takie preparaty można zakupić w dobrych drogeriach online oraz stacjonarnych.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku