Jesień to czas na wesołe kolory i barwy związane z naturą. Czy wiesz, że możesz je także wprowadzić do wnętrza swojego domu? Miejscem, które będzie odzwierciedlać te porę roku może być stół. Wyjątkowość dekoracji stołu sprawi, że przyjęcie gości będzie przyjemniejsze, a znajdując na stole dary lasu, będzie się on prezentować także nieco cieplej. Jaka powinna być jesienna dekoracja stołu? Jak zwykłe świece możesz wykorzystać twórczo w jesiennej dekoracji stołu? Co z jesiennego spaceru twoich dzieci możesz użyć, aby twoje wnętrze było ciepłe, przyjazne i wyjątkowe?

 

Jesienne dekoracje stołu - kolory i podstawy

Okres jesieni może być niezwykle piękny. To okres chłodów, ale także kolorowych liście, okres deszczu, ale także zbliżające się ciepło kominka. Korzystając z inspiracji na wyjątkowe dekoracje, znajdziemy mnóstwo pomysłów w internecie. Jeśli chcemy zaskoczyć naszych gości nietuzinkowym i dopasowanym do pory roku wystrojem w naszych wnętrach, na pierwszy rzut może iść nasz codzienny stół do jedzenia. Już bardzo proste rodzaje dekoracji mogą wpłynąć na ogląd całości stołu. Wystarczy jedynie odrobina chęci, a możesz przemienić swój stół w kilku prostych krokach.

Pierwszą rolę grają barwy. Kolor złota, czerwone elementy, kolor musztardowy, żółty, pomarańczowy czy ciepły brąz. Możesz postawić na goły drewniany stół, który sam w sobie jest ozdobą, dodając na niego dekoracyjne maty w kształtach tj. liście lub opatrzone wzorami natury. Jeśli chcesz, możesz też postawić na delikatny obrus lniany, w jasnych kolorach tj. beż, szary czy jasny brąz.

Podstawowym elementem jest także zastawa minimalistyczna, w stonowanych barwach tj. zielenie, szarości, brązy. Tu przydadzą się talerze kwadratowepółmiski prostokątne czy  salaterki ceramiczne.

Świeczki jako wyjątkowa kompozycja jesienna

Kolejnym elementem, związanym z dekoracjami jesiennymi jest świeczka. W przypadku świec, te kolorowe możemy używać także na co dzień, o każdej porze roku. Dekorując dom świecami zawsze dodajemy mu klimatu i ciepła. Ważne jest jednak, aby zachować umiar i styl w ich ustawianiu.

Pamiętaj, że w przypadku jesiennych dekoracji stołu, świece powinny również odzwierciedlać barwy natury. Mogą być białe, ozdobione np. gałęziami, liśćmi, suchymi kwiatami czy jarzębiną, ale lepiej sprawdzą się te złote, czerwone, brązowe czy fioletowe.

Możesz też posłużyć się świecami w świecznikach lub lampionami. Jeśli świecznik jest dość szeroki, również możesz go przyozdobić darami natury lub laską cynamonu czy zasuszonymi pomarańczami.

Natura przede wszystkim, czyli jak wzbogacić stół darami jesieni

Masz już podstawy w postaci dekoracji tkaninami, a także uzupełnienie w postaci światła świec. Teraz przyda ci się uzupełnienie kompozycji w produkty, jakie znajdziesz łatwo na spacerze do parku czy lasu.

Na środku stołu jesiennego, możesz postawić wyjątkowe kompozycje w wazonach. Mogą być to jesienne kwiaty tj. chryzantemy, suszone rośliny (dmuszek jajowaty czy trawa pampasowa), znalezione na spacerze kolorowe liście czy gałązki.

Gdy masz już stół udekorowany obrusem, świecami i wazonem, możesz też postawić na stole jesienne warzywa i owoce - w misie lub też luzem - takie jak jabłka, kasztany, dynia, karczoch, pomarańcza. A na zwieńczenie twoich starań, wokoło zastawy, wazony i innych dekoracji, umieść szyszki, żołędzie, nieco mchu, oderwaną korę drzewa, hubę, grzybki czy nawet mały pieniek czy gałązki.

Może się wydawać, że takie jesienne przystrojenie stołu jest smutne, ale wbrew pozorom, dodaje wiele życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku