W ostatnich latach przekonaliśmy się, że nie zawsze koniecznie musimy iść na osobistą wizytę do lekarza, aby uzyskać niezbędną receptę, czy aby zaordynowano nam leczenie. Jeśli więc pojawiła się u Ciebie infekcja lub leki na chorobę przewlekłą się skończyły, jednak nie masz czasu na wizyty i oczekiwanie w przychodni, możesz skorzystać z możliwości wystawienia E-recepty. Telemedycyna doskonale zdała egzamin w trudnej rzeczywistości, dlaczego więc nie miałaby ułatwić nam życia również teraz?

Kiedy E-recepty są doskonałym rozwiązaniem?

Telemedycyna i E-recepty doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które stale leczą się na jakieś schorzenia, jednak zapominały, że leki, które muszą regularnie przyjmować się kończą. Podobnie przy niektórych infekcjach, jak przeziębienia czy jelitówki, bywa że wystarczy wystawienie recepty i nie musimy wcale spotykać się z naszym lekarzem. Ponadto w czasie pandemii było to również nieodzowne dla osób na kwarantannie. Co istotne osoby starsze, które na stałe przyjmują leki, również mogą korzystać z takiego rozwiązania zamiast chodzić do przychodni, w których zagrożeniem mogą się dla nich okazać różne infekcje.

Istnieje oczywiście wiele sytuacji, w których wizyta w gabinecie będzie konieczna. Jeśli doznamy urazu, konieczne może być wykonanie badań obrazowych, jeśli występuje stan zagrożenia życia, to również niezbędne jest spotkanie ze specjalistą, a nawet przewiezienie do szpitala. Kluczem jest odpowiednia ocena sytuacji. Jeśli nasz stan wynika z tego, że zjedliśmy coś, co nam zaszkodziło i dokładnie wiemy, co to było, to czasem nie potrzebujemy nawet konsultacji, choć ta telefoniczna będzie wystarczająca. W przypadku silnych objawów żołądkowo-jelitowych o nieznanym pochodzeniu powinniśmy możliwie jak najszybciej udać się do lekarza. To do nas jako pacjentów należy w takim momencie decyzja i ocena sytuacji.

Co musisz wiedzieć o receptach przez Internet?

Pojawiają się tu dwa pojęcia, które bardzo łatwo pomylić. Pierwsze z nich to E-recepta, czyli dokument elektroniczny, który pozwala nam na zakup odpowiedniego leku. W aptece podajemy wówczas jedynie pesel oraz specjalny kod. Nieco innym rozwiązaniem są recepty online, tutaj chodzi o takie, które uzyskujemy w czasie konsultacji z lekarzem za pośrednictwem sieci.

Medicept to platforma, która umożliwia uzyskanie recepty online. Cały proces jest bardzo szybki i bezpieczny, a co ważne również jest to całkowicie legalne. Niezbędne jest wypełnienie specjalnego formularza medycznego, który pozwala na ocenę stanu zdrowia pacjenta. Jeśli jednak u lekarza pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, to zostaną one rozwiane poprzez kontakt z pacjentem za pośrednictwem platformy.

Co istotne w ten sposób unikamy kolejek, a także w razie konieczności możemy szybko uzyskać potrzebną receptę. Najczęściej zajmuje to niewiele czasu, jednak warto wiedzieć, że lekarz może odmówić wypisania recepty, jeśli uzna, że występują przeciwwskazania. W przypadku niektórych chorób konieczne może być np. udowodnienie poprzez pokazanie posiadanych wyników badań.

Jak uzyskuje się recepty online?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie chodzi tu o kupowanie recept. Owszem istnieje konieczność poniesienia kosztu, jednak dotyczy on konsultacji online ze specjalistą. W pierwszej kolejności pacjent wypełnia formularz i dokonuje opłacenia swojego zgłoszenia. Na następnym etapie dokonywana jest weryfikacja tożsamości pacjenta, co stanowi bardzo ważny element całego procesu.

Dopiero wówczas nasze zgłoszenie jest weryfikowane przez lekarza. Kod E-recepty dla pacjenta jest zwykle przekazywany w ciągu 15 minut. A co istotne konsultacja może zostać przeprowadzona w dowolny dzień tygodnia, 24 godzinę na dobę. W związku z tym, jak widać jest to rozwiązanie idealne, jeśli znajdziemy się w sytuacji awaryjnej.

Wiele sytuacji w naszym życiu zdrowotnym, również te, o których wstydzimy się mówić w gabinecie, mogą zostać rozwiązane za pomocą konsultacji online. Jest to rozwiązanie uznawane obecnie za rewolucyjne, gdyż pozwala nam oszczędzić czas, a jednocześnie gwarantuje wysoki poziom komfortu. Znika też sytuacja, w które nie wykupiliśmy recepty na czas, a leki nam się skończyły, a powinniśmy przyjmować je regularnie. Gdy więc brakuje czasu na standardową wizytę w gabinecie, możemy szybko skonsultować się z lekarzem online i uzyskać niezbędne nam recepty, ważne dla naszego zdrowia. Z pewnością warto z tego korzystać w wielu trudnych dla nas sytuacjach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku