Teoretycznie na rowerze jeździć można w każdym stroju. W praktyce - im dłużej się jeździ, tym bardziej uwypuklają się minusy braku posiadania stroju przystosowanego do jazdy. Na rynku znaleźć możemy szeroki wybór odzieży kolarskiej. W jakie elementy należy się zaopatrzyć i co decyduje o ich jakości? Podpowiadamy.


Odzież rowerowa - wybór koszulki

Odzież rowerowa to w pierwszej kolejności koszulki kolarskie. Sklepy oferują ich szeroki wybór, czym więc kierować się przy ich wyborze? Przede wszystkim materiał. Odzież kolarska wykonana jest z tkanin syntetycznych, które łatwo odprowadzają pot, a także nie pozwalają przemoknąć. Koszulki damskie dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych.

Koszulki rowerowe charakteryzują się przylegającą do ciała strukturą, której zadaniem jest zminimalizowanie oporu wiatru. Posiadają także tylne kieszonki, dzięki którym nie musimy chować przedmiotów do spodni, co może utrudniać jazdę. Poruszając się po szosach warto stawiać na modele w jaskrawych kolorach. Zapewnią one dobrą widoczność w ruchu drogowym.

Odzież rowerowa - wybór spodenek

Czas na wybór spodenek kolarskich. Mogą one występować w dwóch rodzajach: przylegającym do ciała oraz luźniejszym. Najczęściej wybieranym typem jest ten pierwszy. Tym, co charakteryzuje spodenki do jazdy jest wkładka rowerowa. Jej zadaniem jest ochrona części ciała stykającej się z siodełkiem przed otarciami. Dodatkowo wchłania ona wilgoć.

Spodenki stworzone z elastycznego, przylegającego do ciała materiału. Podobnie jak w przypadku koszulki jest to tkanina syntetyczna ukierunkowana na pochłanianie potu. W przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę z rowerem bez znaczenia jest wybór modelu. Spodenki przylegające do ciała częściej używane są podczas jazdy szosowej, natomiast luźne szorty w przypadku MTB. Najważniejsza jest jednak wygoda.

Odzież rowerowa - wybór skarpetek

Skarpetki rowerowe to element bardzo często lekceważony. Decyzja o ich zakupie powinna zależeć od tego, do czego służy nam rower. W przypadku traktowania go jako środek transportu nie ma potrzeby kupowania specjalnych skarpetek. W sytuacji, gdy jazda na rowerze stanowi dla nas formę rekreacji to warto się nad nimi zastanowić.

Główną funkcją skarpetek rowerowych jest odprowadzanie potu i chłodzenie stopy. Odpowiada za to specjalny materiał, z którego są stworzone. Występują one w różnej długości, a wybór odpowiedniej jest kwestią osobistych preferencji. Głównym kryterium wyboru skarpetek rowerowych powinna być jednak wygoda.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są zalety dobrej odzieży rowerowej?

Dobra odzież rowerowa ochroni Twoją skórę przed promieniami UV i zapewni Ci komfort podczas długich przejażdżek. Pomoże również regulować temperaturę i zapewni suchość w deszczową pogodę. Sprawdzą się ubrania termoaktywne, które chronią przed wychłodzeniem i odprowadzają wilgoć.

Jakie są wady złej odzieży rowerowej?

Może on być niewygodna i powodować większe niż zwykle pocenie się. Niekiedy prowadzi również do podrażnień i odparzeń na skórze, które pojawiają się w wyniku tarcia.

Jakie ubrania wybierać na rower?

Jeśli jedziesz na rowerze do pracy, musisz pomyśleć o ewentualnym przebraniu się lub takim dopasowaniu stroju, by móc na miejscu wykonywać swoje obowiązki. Jeśli jednak korzystasz ze swojego wolnego czasu, to stawiaj na odzież sportową, dopasowaną i najlepiej termoaktywną, dzięki czemu nie będzie Ci straszna żadna pogoda. Doskonale sprawdzają się również spodenki ze specjalną miękką poduszką w kroku, dzięki której na siodełku siedzi się wygodniej.

Jak wybrać dobrej jakości koszulkę rowerową?

Przy wyborze koszulki rowerowej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najpierw sprawdź materiał po wewnętrznej stronie koszulki pod kątem jego oddychalności i zdolności odprowadzania wilgoci, a także trwałości. Po drugie, poszukaj kieszeni zapinanej na zamek do przechowywania kosztowności lub innych przedmiotów, które musisz mieć pod ręką podczas jazdy. Po trzecie, zwróć uwagę na długość rękawów i tułowia ? powinny być na tyle długie, aby podczas jazdy nie podwijały się na ramionach i nie eksponowały brzucha. Po czwarte, upewnij się, że ma odblaskowe akcenty, aby zwiększyć widoczność na drodze w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia.

Skąd mam wiedzieć, czy koszulka rowerowa jest dla mnie odpowiednia?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy koszulka rowerowa jest dobrze dopasowana, spójrz na to, ile masz miejsca, gdy ręce są po bokach i kiedy są uniesione przed sobą. W obu przypadkach powinno być wystarczająco dużo miejsca.


Podobne artykuły:


Wersja do druku