Już w pierwszych miesiącach życia u człowieka wyrzynają się pierwsze zęby, a ich zalążki pojawiają się na etapie płodowym. Ile zębów ma człowiek? Jakie zęby pojawiają się w wieku dziecięcym, a które u osób dorosłych?

Ile zębów ma dziecko?

Z dziećmi kojarzą nam się małe ząbki o nazwie mleczaki. Pierwsze zęby mleczne zaczynają wyrzynać się kilka miesięcy po porodzie. Jest to dość przykre wydarzenie zarówno dla malucha, jak i opiekunów, ponieważ wiąże się z dyskomfortem i sprawia, że dziecko jest marudne, często płacze. Na początku pojawiają się dolne siekacze, następnie górne jedynki i dwójki. Potem przychodzi czas na czwórki, a dopiero po nich wyrzynają się trójki, czyli kły oraz drugie zęby trzonowe. Ostatecznie mleczaków jest ok. 20, a ich wychodzenie trwa do ok. 3 roku życia.

Czym są zęby stałe i ile ich jest?

Kiedy dziecko skończy 4-5 lat korzenie zębów mlecznych wchodzą w proces zanikania, co osłabia zęby i sprawia, że zaczynają wypadać. W tym samym czasie zaczynają się wyrzynać kolejne zęby, już z grupy stałych, czyli szóstki. Jednocześnie pojawia się miejsce na wyjście pozostałych zębów stałych w miejsce mleczaków, które już wypadły. Kolejność wyrzynania uzębienia stałego zachodzi od jedynek przez siekacze boczne, kły i zęby trzonowe aż do siódemek. Cały proces przebiega oczywiście stopniowo i może trwać nawet kilka lat. Ostatecznie zębów stałych człowiek ma 28, nie licząc tych, które wychodzą ostatnie, czyli zębów mądrości.

Kiedy pojawiają się ósemki?

Jako ostatnie pojawiają się tzw. zęby mądrości, czyli ósemki lub trzecie trzonowce. Najczęściej wyrastają między 17 a 25 rokiem życia po jednym z każdej strony. Co ciekawe, nie u każdej osoby wyrzynają się ósemki. Może się zdarzyć, że dana osoba nie ma zalążków tych zębów lub ma ich mniej, a więc wyrosną zaledwie dwie lub trzy. Często ósemki rosną nieprawidłowo, układając się np. poziomo, powodując ściśnięcie pozostałych zębów. Dzieje się tak ze względu na brak miejsca w jamie ustnej.

Ile zębów ma człowiek?

Z założenia człowiek dorosły powinien mieć od 28 do 32 zębów:

  • siekacze przyśrodkowe - jedynki;  dwa zęby do góry i dwa na żuchwie,
  • siekacze boczne - dwójki, pojawiają się obok jedynek po każdej stronie,
  • kły - najdłuższe zęby u człowieka, po jednym obok każdej dwójki,
  • przedtrzonowce - czwórki i piątki, ulokowane tuż za kłami,
  • trzonowe - szóstki, siódemki i ósemki; pojawiają się kolejno za przedtrzonowacami.

Ilość zębów, jak i ich kondycja zależy także od prawidłowej higieny jamy ustnej. O zęby należy dbać, nie tylko systematycznie je szczotkując, ale także stosując odpowiednią dietę i chodząc systematycznie na wizyty kontrolne u dentysty. Należy dbać o całą jamę ustną, nie tylko o zęby, gdyż wpływa to ogólne zdrowie człowieka.

Czasem w jamie ustnej mogą pojawić się niewielkie uszkodzenia błony śluzowej, tj. afty, które mogą występować u dorosłych, jak i dzieci. Są to niewielkie nadżerki, otoczone rąbkiem zapalnym, które to zmiany jednak mogą powodować silne dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas picia, jedzenia, mycia zębów czy mówienia. Stają się też wrotami zakażenia. Profilaktyka, czyli odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa pomogą każdemu zachować zdrowe i ładne zęby przez wiele lat.

Rekomendacje:

Masood M., Newton T., Bakri N., N., Khalid T,Masood Y., The relationship between oral health and oral health related quality of life among elderly people in United Kingdom. J Dent 2017.

Owczarek J., E., Maksymowicz R., Radwan-Oczko M., Stan układu stomatognatycznego osób starszych w badaniu ankietowym i klinicznym. Protet Stomatol 2017.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku