Dzieci potrafią sprawiać mnóstwo problemów wychowawczych – wie o tym chyba każdy rodzic. Czasami problemy te okazują się zbyt duże, by rodzice mogli poradzić sobie z nimi sami. Warto wtedy pomyśleć o profesjonalnym wsparciu psychologicznym. Psycholog dziecięcy nie tylko pomoże dziecku uporać się z trudnościami wieku dorastania i dojrzewania, ale też pokaże rodzicom jak mogą wesprzeć swoją pociechę w rozwoju i zbudować z nią zdrową relację.

Kiedy należy zabrać dziecko do psychologa?

Bezwzględnymi wskazaniami do wizyty u psychologa są agresywne zachowania dziecka, zarówno względem rówieśników, jak i w stosunku do samego siebie, a także trudności w nawiązywaniu kontaktów, zamknięcie się w sobie, skłonność do mitomanii oraz objawy takie jak ciągły płacz czy nocne moczenie. Tego rodzaju problemów nie wolno bagatelizować, ponieważ ignorowanie ich może doprowadzić do wykształcenia się u dziecka poważnych zaburzeń psychicznych, które będą miały ogromny wpływ na całe jego dorosłe życie.

Kiedy jeszcze przydaje się pomoc psychologa?

Psycholog stanowi nieocenioną pomoc w rozwiązywaniu wyżej wymienionych problemów, ale może też otoczyć dziecko profilaktyczną opieką psychologiczną, na przykład w sytuacji, gdy rodzice planują rozwód i obawiają się reakcji pociechy na tak diametralną zmianę w jej życiu. Pamiętajmy, że dzieci bardzo przeżywają wszelkie zachodzące w ich życiu zmiany, dlatego rozstanie rodziców, podobnie jak choroba, wyjazd lub odejście jednego z nich, może odcisnąć trwałe piętno na ich psychice. Psycholog pomoże młodemu człowiekowi przebrnąć przez te doświadczenia w możliwie bezbolesny sposób, oszczędzając mu niepotrzebnych napięć, stresów i poczucia winy.

Jak przekonać dziecko do spotkania z psychologiem?

Małe dzieci mogą reagować lękiem na wizytę w gabinecie terapeutycznym i spotkania sam na sam z obcym człowiekiem, dlatego psycholog dziecięcy często proponuje rodzicom, by przed rozpoczęciem właściwej terapii przyprowadzili swoją pociechę na tzw. wizytę adaptacyjną. Tak jest m.in. w Holisens. W jej trakcie dziecko może oswoić się z gabinetem psychoterapeutycznym i swoim terapeutą, i przekonać się, że takie spotkania nie są niczym strasznym. To znacznie ułatwi proces leczenia, ponieważ maluch chętniej będzie współpracował z psychologiem, którego zna i lubi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku