Świadoma pielęgnacja skóry twarzy to klucz do zachowania jej zdrowego i młodzieńczego wyglądu. Odpowiednio dobrane składniki aktywne pozwalają zredukować mankamenty cery oraz poprawić jej strukturę. Wśród najlepiej przebadanych substancji kosmetycznych można wymienić retinol, który słynie m.in. z silnych właściwości przeciwstarzeniowych. Należy jednak pamiętać o tym, że jego wdrożenie do rutyny pielęgnacyjnej wymaga ostrożności. Jak prawidłowo go stosować? Podpowiadamy.


Czym jest retinol?

Retinol stanowi jeden z najlepiej przebadanych składników aktywnych na rynku kosmetycznym. Jest jednym z rodzajów retinoidów, czyli pochodnych witaminy A i wykazuje najsilniejsze działanie. Pozyskuje się go w wyniku procesów syntetycznych i wykazuje się zróżnicowanymi właściwościami. Choć retinol często uznawany jest jako najlepszy przyjaciel cery dojrzałej, to może działać z korzyścią również dla innych typów skóry. Należy jednak pamiętać o tym, że jego nieprawidłowe stosowanie może wiązać się z pojawieniem skutków ubocznych takich jak np. nadmierne przesuszenie i podrażnienie.

Retinol - jakie ma właściwości?

O retinolu mówi się coraz więcej, a to za sprawą jego wielokierunkowego działania. Jednym z powodów, dla których sięgają po niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni jest jego rola w kuracji przeciwstarzeniowej. Korzystnie wpływa na strukturę skóry, jednocześnie wspierając procesy regeneracji jej komórek. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, które okazują się kluczowe dla zachowania jej optymalnej gęstości. Zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu, a nowe pojawiają się znacznie później.

Warto jednak pamiętać o tym, że retinol na twarz to nie tylko korzyści dla skóry noszącej oznaki jej starzenia. Uczestniczy w procesie odbudowy skóry i poprawia jej jędrność. Pomaga również w przywróceniu prawidłowej kondycji warstwy hydro-lipidowej poprzez nawodnienie naskórka. Jako pochodna witaminy A wykazuje również działanie przesuszające, dlatego też stanowi niezawodną broń w walce z trądzikiem. Ponadto wykazuje działanie rozjaśniające przebarwienia i plamy pigmentacyjne.

Stosowanie retinolu a skutki uboczne

Retinol jest wyjątkową substancją chemiczną, której regularne stosowanie może dać bardzo dobre efekty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wdrożenie pochodnej witaminy A do pielęgnacji cery może wiązać się z pojawieniem się skutków ubocznych. Takie jak m.in. zaczerwienienie, swędzenie czy łuszczenie się skóry nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Stanowią one naturalną reakcję na pierwsze zetknięcie się jej z retinolem.

Po kilku tygodniach od włączenia go do rutyny pielęgnacyjnej najczęściej samoistnie znikają. Z tego względu nie należy odstawiać kosmetyków z retinolem po kilku użyciach - skóra musi przejść okres retinizacji, który u każdego może wyglądać zupełnie inaczej.

Jak stosować retinol? Najważniejsze zasady

Produkty z retinolem, podobnie jak inne kosmetyki takie jak np. serum z witaminą C należy nakładać na twarz po jej dokładnym oczyszczeniu i stonizowaniu. Dzięki temu będzie szybciej się wchłaniać i działać jeszcze skuteczniej. Ponadto zaleca się jego aplikację raz dziennie, najlepiej wieczorem, ponieważ nocą skóra szybciej się regeneruje. Trzeba również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, jak również nakładaniu niewielkiej ilości retinolu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku