Skrzynki na listy muszą nam służyć w bardzo trudnych warunkach. Wysokie i niskie temperatury, palące słońce i obfite opady deszczu oraz śniegu. Właśnie te dwa ostatnie czynniki stanowią największe zagrożenie. W jaki sposób odbywa się ich produkcja, że nawet po kilku latach jedne skrzynki wyglądają jak nowe, natomiast inne noszą wyraźne śladu zużycia i korozji? Sekret polega na zastosowaniu odpowiedniej technologii produkcji.

Najlepszej jakości skrzynki pocztowe produkuje się ze stali nierdzewnej, aluminium, blachy ocynkowanej lub galwanizowanej. Są to materiały odporne na korozję, która nawet po długim czasie ekspozycji na wilgoć nie pojawia się na niej. Dodatkową formą ochrony takiej skrzynki może być specjalna powłoka lakiernicza, nanoszona w technologii malowania proszkowego. Uzyskana zostaje w ten sposób trwała i estetyczna powłoka o gładkiej powierzchni. Taki sposób malowania na stałe zabezpiecza skrzynkę. W przypadku mechanicznego uszkodzenia powłoki, skrzynka nadal będzie dobrze chroniona przez nierdzewny materiał, z którego jest wykonana. W sprzedaży znaleźć można także plastikowe skrzynki na listy. Ich wybór nie jest duży, ale one również są odporne na korozję. Niestety nie wykazują równie dużej trwałości na działanie promieni słonecznych, pod wpływem których mogą się odbarwiać.

Zabezpieczenie wnętrza skrzynki przed zalewaniem wodą

W jaki sposób odbywa się ochrona korespondencji przed zamoczeniem przez deszcz? Odpowiada za to przemyślany system kanalików i rynienek, znajdujących się na niemal każdym elemencie skrzynki. Blachy, z której jest ona wykonana zostały wyprofilowane w taki sposób by na krawędziach znajdowały się okapniki i rynienki. Odprowadzają one wodę poza skrzynkę. Dodatkowo w środku skrzynki znajdować się mogą otwory odpływowe, a na dnie ułożona może być specjalna krateczka z tworzywa, która odseparowuje korespondencję od wilgotnego podłoża. W wybranych modelach skrzynek na listy znajdować się mogą uszczelki, stanowiące kolejną barierę dla wilgoci.

 

Czy skrzynki na listy należy konserwować?

O ile korpus nierdzewnych skrzynek na listy nie wymaga żadnej konserwacji poza ewentualnym przetarciem wilgotną szmatką, o tyle warto raz na rok zabezpieczyć zawiasy smarem. Pozwoli to na ciche i płynne otwieranie drzwiczek bez niepotrzebnych zgrzytów. W tych newralgicznych miejscach mogą zbierać się zabrudzenia, utrudniając otwieranie drzwi i powodując ich głośną pracę.

Polecane sklepy internetowe ze skrzynkami na listy:

zato.pl

skrzynkinalisty.pl
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku