Rehabilitacja kojarzona jest zwykle z koniecznością powrotu do zdrowia po urazie lub chorobie. W przypadku osób starszych warto jednak odbywać regularne turnusy rehabilitacyjne nawet bez tych dodatkowych przyczyn. Powodów może być kilka.

Nie wszystkie urazy są widoczne

Mówiąc o urazach, zwykle ma się na myśli następstwa konkretnych wypadków, jednak u seniorów nawet codzienne czynności mogą powodować powstawanie relatywnie niewielkich uszkodzeń przy przeciążeń. U osób młodszych zaleczyłyby się one samoistnie, ale powyżej pewnego wieku procesy naprawcze w organizmie nie przebiegają już wystarczające sprawnie i dodatkowa stymulacja regeneracji w czasie turnusu rehabilitacyjnego może zapobiec pogłębianiu się problemów. Dobrze zaplanowane turnusy – o takich można przeczytać na stronie https://donumcorde.pl/centrum-rehabilitacji/oferta/turnusy-rehabilitacyjne-dla-osob-starszych/ – pomagają też odzyskać zdrowie dzięki kompleksowej opiece: lepszej diecie, kontaktom społecznym i kończącej turnus liście zaleceń na przyszłość.

Seniorzy nie chcą mówić o swoich problemach

Każdy, kto opiekuje się osobami starszymi, doskonale wie, że często seniorzy nie zgłaszają żadnych problemów ze zdrowiem, żeby nie kłopotać dodatkowo swoich opiekunów. To, co wydaje im się słusznym postępowaniem, może jednak mieć negatywne konsekwencje, bo kiedy problemy zdrowotne stają się oczywiste, uporanie się z nimi jest zdecydowanie trudniejsze. W czasie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym zespół lekarzy, opiekunów i fizjoterapeutów często dociera do tego, o czym seniorzy w domu wolą nie mówić. Często jest to najlepszy sposób na to, żeby wprowadzić domowe procedury rehabilitacyjne i kompleksowo zadbać o zdrowie pacjentów

Wiek nie jest chorobą, ale…

Nie jest tajemnicą, że u starszych osób pewne procesy fizjologiczne zachodzą inaczej. Zmniejsza się gęstość kości, mięśnie są osłabione, stawy stają się narażone na zwyrodnienia – nie ma sposobu, żeby wyeliminować te problemy, ale regularne turnusy rehabilitacyjne pozwalają na bieżąco monitorować stan zdrowia i pracować nad tym, żeby te problematyczne zjawiska się nie nasilały, były maksymalnie spowolnione lub nawet pojawiły się dużo później.

Rehabilitacja to nie tylko sposób na to, żeby przywrócić sprawność po chorobie lub wypadku, ale także działania, które mogą pozwolić zachować zdrowie na dłużej. Jest w tym element profilaktyki i to właśnie może być najważniejsze przy planowaniu turnusów rehabilitacyjnych. Warto odbywać je regularnie – dzięki temu można dłużej cieszyć się pełną sprawnością. 


Najczęściej zadawane pytania


Na czym polega rehabilitacja osób starszych?

Rehabilitacja osób starszych to proces polegający na przywróceniu ich zdolności umysłowych i fizycznych. Proces ten można osiągnąć poprzez zapewnienie im zdrowej diety, programów ćwiczeń i socjalizacji. Można to również zrobić, dając im dostęp do opieki medycznej, leków, poradnictwa psychologicznego i innych form leczenia.

Jakie są korzyści rehabilitacji osób starszych u zdrowych seniorów?

Korzyści płynące z rehabilitacji osób starszych u zdrowych seniorów polegają na tym, że pomaga im zachować aktywność i poprawiać jakość życia. Osoby starsze mogą uzyskać wiele korzyści z programów rehabilitacyjnych, takich jak poprawa sprawności fizycznej, socjalizacja i lepsze zdrowie psychiczne. Badanie przeprowadzone przez University of Sydney wykazało, że po programie rehabilitacji ruchowej dla osób starszych nastąpiła znaczna poprawa sprawności fizycznej. Odkryli, że nastąpiła znaczna poprawa siły, wytrzymałości i równowagi u osób, które uczestniczyły w programie ćwiczeń.

Czym jest rehabilitacja w kontekście osób starszych?

Rehabilitacja to proces przywracania utraconej lub upośledzonej funkcji. Jest to konieczne, gdy dana osoba utraciła zdolność do wykonywania swoich normalnych czynności z powodu urazu, choroby lub niepełnosprawności. Celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia i samodzielności jednostki. Rehabilitację można prowadzić na wiele sposobów, takich jak fizjoterapia, terapia zajęciowa, logopedia i rehabilitacja medyczna.

Jak rehabilitacja może być korzystna dla seniorów?

W świecie, w którym populacja się starzeje, coraz ważniejsze staje się dbanie o seniorów. Kluczem jest zapewnienie im odpowiedniego środowiska i wsparcia, aby mogli nadal żyć tak, jak im się podoba. Rehabilitacja dla seniorów może być korzystna na wiele sposobów. Poprawia ich zdrowie psychiczne, poprawia samopoczucie i pomaga im żyć lepiej. Przede wszystkim jednak będzie poprawiała sprawność fizyczną i pomagała zachować ją na dłużej.

Jakie są konsekwencje niepoddania się rehabilitacji dla osób starszych?

Konsekwencje niepoddania się rehabilitacji dla osób starszych mogą być szkodliwe dla ich zdrowia. Mogą mieć zmniejszoną zdolność do wykonywania rutynowych zadań lub częściej upadać. Może to również prowadzić do obniżenia jakości życia i szczęścia. Rehabilitacja jest ważna, ponieważ pomaga osobom starszym zachować niezależność i poprawić jakość życia. Pomaga również w zapobieganiu upadkom i urazom, które często mogą prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak złamania kości lub złamania biodra.


Podobne artykuły:


Wersja do druku