Wyjazd autem na wakacje ma wiele zalet. Ta forma transportu daje wolność wyboru tak bezcenną w czasie wakacyjnych przygód. Przed rozpoczęciem podróży należy jednak odpowiednio przygotować pojazd. Zostań z nami, by dowiedzieć się, o co warto się zatroszczyć, wyruszając autem na wakacje.

Zadbaj o stan techniczny

Zepsute auto w czasie wakacji potrafi skutecznie pokrzyżować plany. Niespodziewana awaria może spowodować opóźnienia, dodatkowe koszty oraz dużo stresu. Na szczęście większości sytuacji tego typu można uniknąć, dzięki odpowiedniemu przygotowania pojazdu do podróży.

W tym celu najlepiej odwiedzić mechanika i poprosić go o dokonanie rutynowego przeglądu. Jeśli stwierdzi on, że któryś z komponentów wymaga naprawy lub wymiany, nie warto odkładać tego na później. Taka część mogłaby zepsuć się podczas nadchodzącego wyjazdu, czego każdy kierowca wolałby uniknąć.

Warto zadbać o stan techniczny auta także ze względów bezpieczeństwa. Nawet prosta usterka, taka jak luz na sworzniu wahacza lub korozja przewodów hamulcowych może przyczynić się do utraty kontroli nad autem, a w konsekwencji niebezpiecznej kolizji.

Zapakuj odpowiednio bagaż

Pakowanie się na wakacje bywa nieprzyjemne. Walizki mnożą się w zatrważającym tempie, a bagażnik wydaje się być mniejszy niż zwykle. Dlaczego jednak poruszamy kwestię odpowiedniego zapakowania bagażu? Czy sposób ułożenia rzeczy w aucie ma znaczenie?

Tak, i to duże. Obciążony pojazd zachowuje się zupełnie inaczej niż pusty. Nierównomiernie rozłożony bagaż może spowodować problemy z utrzymaniem właściwego toru jazdy oraz utrudnić hamowanie. To ważne, aby waga przedmiotów przewożonych w aucie została rozłożona równomiernie.

Przygotuj wcześniej wyposażenie

Odpowiednie wyposażenie samochodu przed wyruszeniem w trasę pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Co warto ze sobą wziąć? W Twoim bagażniku nie powinno zabraknąć:

  • gaśnicy,
  • trójkąta ostrzegawczego,
  • koła zapasowego,
  • zestawu podstawowych narzędzi, dzięki którym poradzisz sobie z prostymi usterkami,
  • podnośnika,
  • kamizelki,
  • apteczki.

Pamiętaj, że pierwsze dwa elementy z powyższej listy są obowiązkowe. Przepisy wymagają od kierowców posiadania w aucie gaśnicy typu ABC z homologacją o wadze przynajmniej 1 kg. Z kolei parametry trójkąta ostrzegawczego nie podlegają żadnym regulacjom. Warto jednak zadbać o to, aby spełniał on swoje zadanie, czyli samodzielnie stał na płaskiej powierzchni i odbijał światło z reflektorów nadjeżdżających aut. Niektórzy kierowcy zabierają ze sobą w dłuższe trasy również niewielką ilość paliwa oraz oleju silnikowego. Takie zapasy przydają się skrajnie rzadko, lecz gdy wreszcie są potrzebne, pomagają zaoszczędzić wiele zmartwień.

Co możesz jednak zrobić, jeśli marzą Ci się wakacje autem, a nie posiadasz jeszcze własnego pojazdu? Zakup samochodu nie musi być druzgoczącym wydatkiem. Nawet kilka tysięcy złotych wystarczy, aby nabyć używany egzemplarz w świetnym stanie technicznym. Wejdź na otomotoklik.pl i znajdź swojego kandydata już dziś.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są korzyści z podróżowania samochodem?

Samochody są przyjemniejsze niż inne środki transportu, ponieważ oferują więcej prywatności i komfortu. Możemy m.in. wygodnie zabrać i spakować wszystko co, będzie nam potrzebne bez większych ograniczeń. Podjeżdżamy również dokładnie na miejsce i nie musimy poruszać się taksówkami czy komunikacją w obcym miejscu.

Co powinienem zrobić przed wyjazdem na wakacje samochodem?

Nie jest dobrym pomysłem daleką podróż samochodem, jeśli nie jest się dobrze wypoczętym. Jeśli planujesz jechać dłużej niż sześć godzin, najlepiej zatrzymać się i zrobić sobie przerwę co kilka godzin. Ważne jest również, aby przed wyruszeniem upewnić się, że Twój samochód jest w dobrym stanie technicznym.

Jakie są wady podróżowania samochodem?

Podróżowanie samochodem ma wiele wad. Po pierwsze, samochody są drogie i wymagają konserwacji. Po drugie, nie jest przyjazny dla środowiska. Po trzecie, w wielu miastach ruch drogowy jest poważnym problemem i spędzamy dużo czasu w samochodzie czekając na zmianę świateł lub siedząc w korkach. Po czwarte, jazda może być niebezpieczna, ponieważ musimy cały czas koncentrować się na drodze, co może prowadzić do wypadków, które często skutkują obrażeniami lub śmiercią. Po piąte, parkowanie może być trudne, ponieważ często nie ma wystarczającej liczby dostępnych miejsc i musisz zapłacić za miejsca parkingowe, gdy je znajdziesz. Wreszcie, jazda przez większość czasu jest nudna. Obecnie minusem są również koszty paliwa, a dodatkowo co wielu miast nie wjedziemy starszymi samochodami, przez konieczność spełniania określonych norm ekologicznych.

Jak zagospodarować czas podróży w aucie dzieciom?

Zaplanowanie czasu w samochodzie może sprawić, że będzie on przyjemniejszy dla wszystkich. Dla dzieci można przygotować różne gry i zabawy, tablety z bajkami, przekąski i muzykę. Wszystko musi być odpowiednio dopasowane do wieku i nie każda taka forma zagospodarowania czasu powinna być angażująca dla rodziców, bo wówczas podróż może okazać się bardzo męcząca.

Jak zaplanować trasę podróży samochodem na wakacje?

Obecnie większość osób korzysta z nawigacji, która wskazuje nam najlepszą trasę i w miarę możliwości pomaga w omijaniu korków. Ułatwia to szybki dojazd. Jednak jeśli posiłkujemy się przed wyjazdem tradycyjną mapą, to warto dokładnie sprawdzić jakimi trasami, numerami dróg musimy jechać, przez jakie miejscowości. Wówczas z pewnością zdecydowanie łatwiej będzie nam dotrzeć na miejsce.


Podobne artykuły:


Wersja do druku