Nie ma chyba osoby w czytelniczym świecie, która nie znałaby nazwiska Remigiusza Mroza. Nawet jeżeli nie sięgnęła po jego książki osobiście, na pewno potrafi połączyć autora z jego bestsellerowymi tytułami. 

 

Remigiusz Mróz urodził się w 1987 roku w Opolu. Z wykształcenia jest prawnikiem, a wiedzę zdobytą na studiach sprawnie wykorzystuje w swoich książkach. Zadebiutował w 2013 roku powieścią „Wieża milczenia”. Od tamtej pory wydał ponad 50 książek. Sam o sobie mówi: „Piszę książki. Raczej częściej niż rzadziej”. Pisanie to jego pasja, co daje mu olbrzymi napęd do działania i przelewania historii na papier. Nie boi się sięgać po nowe gatunki. Na swoim koncie ma nie tylko kryminały i thrillery prawnicze, ale również science fiction, powieści historyczne, horror, a także opowiadania obyczajowe. Jest jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy, którego książki zostały przetłumaczone m.in. na język niemiecki, czeski, japoński oraz węgierski. 

 

Najpopularniejsze książki Remigiusza Mroza

Najpopularniejszą książką Mroza, która stanowi jednocześnie początek jego poczytnej serii, jest „Kasacja”. Pierwszy tom otworzył serię z mocnym przytupem, będąc czymś dotąd raczej mało znanym w polskiej literaturze, mianowicie thrillerem prawniczym. W marcu 2022 roku ukazał się piętnasty tom z cyklu. Główną bohaterką „Kasacji” jest nieprzebierająca w środkach prawniczka Joanna Chyłka, której pomaga aplikant Kordian Oryński. Kobieta jest w trakcie sprawy, która wydaje się być przesądzona: pewien mężczyzna zabił dwie osoby, a następnie spędził z ich zwłokami 10 dni. Chyłka jednak nie ustępuje i zgłasza sprawę do kasacji, chcąc rozwikłać tajemnicę zbrodni. 

Pierwsze trzy tomu z serii o Joannie Chyłce są najpoczytniejszymi książkami Remigiusza Mroza, tuż za nimi plasuje się „Behawiorysta”, otwierający kolejny cykl autora o Gerardzie Edlingu. Główny bohater to wydalony dyscyplinarnie prokurator, specjalista od kinezyki, czyli działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. W „Behawioryście” Edling musi zmierzyć się z zamachowcem, który zajmuje przedszkole i grozi, że zabije dzieci oraz opiekunów. 

Kolejną popularną historią napisaną przez Remigiusza Mroza jest „Ekspozycja”, będąca pierwszą częścią świetnie przyjętego cyklu. Pierwszoplanową postacią jest komisarz Wiktor Forst. Mężczyzna ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczej, makabrycznej zbrodni. Na ramionach krzyża na Giewoncie powieszono nagie zwłoki. Komisarz wraz z dziennikarką Olgą Szrebską odkrywa tropy, które prowadzą do dawno zapomnianych sekretów. Przeszłość nie daje o sobie łatwo zapomnieć. 

 

Powieści Remigiusza Mroza przeniesione na ekrany telewizorów

Niesłabnąca fala popularności autora sprawiła, że producenci telewizyjni odezwali się do niego, chcąc przenieść na szklany ekran jego powieści. 26 grudnia 2018 na player.pl pojawiły się pierwsze odcinki serialu „Chyłka: Zaginięcie”, W rolę silnej pani mecenas wcieliła się Magdalena Cielecka. Po debiucie na platformie player.pl serial trafił na główny kanał TVN. Po pięciu sezonach produkcja została anulowana. 

Ekranizacji doczekał się również popularny „Behawiorysta”, a w tytułową rolę prokuratora Edlinga wcielił się Robert Więckiewicz. Serial debiutował na player.pl w styczniu 2022. W maju tego samego roku Remigiusz Mróz potwierdził, że w planach jest realizacja drugiego sezonu. 

To jednak nie koniec sukcesów pisarza. Wykupione zostały prawa do ekranizacji pozostałych książek Mroza: cyklu „W kręgach władzy”, serii z komisarzem Forstem, cyklu z Damianem Wernerem („Nieodnaleziona”) i Sewerynem Zaorskim („Listy zza grobu”). Do produkcji znów zostały zatrudnione znane polskie nazwiska. Główną rolę w serialu „Detektyw Forst”, który powstaje dla Netflixa, zagra Borys Szyc. Premiera zapowiedziana jest na 2023 rok. W lipcy 2022 zostały zakończone prace nad ekranizacją „Wotum nieufności”, w którym wystąpi Antoni Pawlicki i Katarzyna Dąbrowska. 

Jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Remigiusza Mroza, to polecamy sprawdzić osobiście skąd się wziął fenomen pisarza. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

nauka niemieckiego

Wersja do druku