Aspartam to słodzik znany nam już od ponad 40 lat. Nadaje słodki smak produktom spożywczym, a przy tym nie dostarcza kalorii i nie powoduje próchnicy. Wydaje się, że substancja mająca tak wiele zalet, będzie mieć wyłącznie zwolenników. Jednakże aspartam posiada także i swoich przeciwników. Niektórzy obawiają się o to, że spożywanie tego słodzika będzie miało działanie kancerogenne u ludzi. Jest to fakt czy mit? Co na ten temat mówią wytyczne, badania naukowe i zalecenia?

Czym właściwie jest aspartam?

Aspartam jest substancjÄ… należącÄ… do sÅ‚odzików, substancji intensywnie sÅ‚odzÄ…cych. Nie wystÄ™puje w Å›rodowisku naturalnym i pozyskuje siÄ™ go na drodze syntezy chemicznej. Aspartam wystÄ™puje w produktach spożywczych o obniżonej kalorycznoÅ›ci np. żywnoÅ›ci dla sportowców lub napojach gazowanych bez cukru.

Warto wiedzieć, że jego dodawanie do produktów spożywczych jest regulowane przez rozporzÄ…dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. Zgodnie z tymi wytycznymi producenci mogÄ… dodawać ten sÅ‚odzik wyÅ‚Ä…cznie do wybranych produktów spożywczych, w okreÅ›lonej iloÅ›ci, a jego dodatek muszÄ… obowiÄ…zkowo oznaczyć symbolem E951. Zapis ten znajdziemy w spisie skÅ‚adników.

Kiedy warto włączyć aspartam do diety?

Co ciekawe, o sÅ‚odzikach mówi siÄ™ także w wytycznych. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa BadaÅ„ Nad OtyÅ‚oÅ›ciÄ… sÅ‚odziki, w tym aspartam, mogÄ… stanowić zamiennik klasycznego cukru spożywczego. Takie postÄ™powanie jest zalecane dla osób z nadmiernÄ… masÄ… ciaÅ‚a np. otyÅ‚oÅ›ciÄ…, a także przy wystÄ™pujÄ…cych zaburzeniach tolerancji glukozy np. w cukrzycy.

Jak wskazujÄ… Eksperci, substancje sÅ‚odzÄ…ce, jeÅ›li stanowiÄ… zamiennik cukru, mogÄ… pomóc w redukcji masy ciaÅ‚a, a także kontroli poziomu glikemii. JednoczeÅ›nie oba towarzystwa wskazujÄ…, że bardzo ważne jest również, aby pamiÄ™tać, o pozostaÅ‚ych elementach zdrowej i prawidÅ‚owo zbilansowanej diety, a także stylu życia.

Czy aspartam jest rakotwórczy?

Przeciwnicy aspartamu zarzucajÄ… mu rakotwórczy wpÅ‚yw na organizm czÅ‚owieka. Czy faktycznie sÅ‚odzik ten ma kancerogenny potencjaÅ‚? Należy siÄ™ tego obawiać?

Jak wskazuje Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute), obecnie nie ma podstaw, aby twierdzić, że aspartam ma rakotwórczy wpÅ‚yw na ludzi. Co wiÄ™cej, analiza ponad 100 badaÅ„ dotyczÄ…cych aspartamu i ryzyka rozwoju nowotworu, zrealizowana przez FDA (ang. Food & Drug Administration), nie wykazaÅ‚a zwiÄ…zku.

Warto wiedzieć, że źródÅ‚em obaw i mitów dotyczÄ…cych kancerogennych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci aspartamu byÅ‚y badania zrealizowane na poczÄ…tku XXI wieku. To, co należy podkreÅ›lić to fakt, że wspomniane doÅ›wiadczenia byÅ‚y realizowane na szczurach, a także, że wielokrotnie podważano sÅ‚uszność wyciÄ…gniÄ™tych wniosków. Zdaniem naukowców mechanizm, jaki u szczurów powodowaÅ‚ nowotwory, nie wystÄ™puje u ludzi. Co wiÄ™cej, w badaniach na zwierzÄ™tach nierzadko dawki aspartamu byÅ‚y znacznie wyższe, niż ma to miejsce w rzeczywistoÅ›ci, w spożyciu tego sÅ‚odzika przez ludzi.

Warto także pamiÄ™tać, że stanowisko mówiÄ…ce o tym, że spożycie aspartamu jest bezpieczne i nie powoduje zwiÄ™kszonego ryzyka raka dotyczy spożycia zgodnie z zaleceniami, czyli na poziomie ADI (dopuszczalne dzienne pobranie). W przypadku aspartamu wynosi ono do 40 mg sÅ‚odzika na kilogram masy ciaÅ‚a na dzieÅ„. Zgodnie z obecnie dostÄ™pnÄ… wiedzÄ… spożywanie aspartamu codziennie, zgodnie z ADI, nie wpÅ‚ywa negatywnie na zdrowie. ChcÄ…c obliczyć swoje ADI dla aspartamu, należy masÄ™ ciaÅ‚a (w kg) pomnożyć przez 40. Otrzymany wynik to dopuszczalna ilość sÅ‚odzika, na dzieÅ„ (w mg). Jak wskazujÄ… wytyczne, nie należy tej wartoÅ›ci przekraczać. Aby poznać wiÄ™cej faktów na temat aspartamu, zajrzyj tutaj https://technologzywnosciradzi.pl/aspartam-11-faktow/

Kto nie powinien spożywać aspartamu?

WÅ›ród osób, które muszÄ… zrezygnować ze spożywania tego sÅ‚odzika, wyróżniamy dwie grupy. Należą do nich:

  • chorujÄ…cy na fenyloketonuriÄ™,
  • osoby z nadwrażliwoÅ›ciÄ… na aspartam.

PierwszÄ… grupÄ™ stanowiÄ… osoby z fenyloketonuriÄ…. ChorobÄ™ oznacza siÄ™ skrótem PKU i jest ona wywoÅ‚ana wadliwÄ… mutacjÄ… genetycznÄ…. WspomnianÄ… mutacjÄ™ dziedziczy siÄ™ autosomalnie, recesywnie, co w praktyce oznacza, że wadliwy gen musi zostać przekazany przez obojga rodziców. 

W PKU mutacja dotyczy co najmniej jednego z enzymów biorÄ…cych udziaÅ‚ w przemianie aminokwasu - fenyloalaniny, która powstaje w trakcie rozkÅ‚adu aspartamu wewnÄ…trz organizmu ludzkiego. U zdrowych osób (bez mutacji genetycznej) nie wpÅ‚ywa to na funkcjonowanie. W przypadku osób z fenyloketonuriÄ… mutacja powoduje, że enzym odpowiedzialny za przemiany fenyloalaniny jest caÅ‚kowicie lub częściowo nieaktywny. W konsekwencji uniemożliwia to metabolizm zwiÄ…zku [fenyloalaniny] i gromadzenie siÄ™ jej w nadmiernych iloÅ›ciach. Ostatecznie przyczynia siÄ™ to do licznych zaburzeÅ„ i uszkodzeÅ„, w tym także ukÅ‚adu nerwowego.

Warto podkreÅ›lić, że fenyloketonuriÄ™ diagnozuje siÄ™ we wczesnym dzieciÅ„stwie, zaledwie kilka dni po porodzie, u 1 na 7 - 8 000 noworodków. I o ile caÅ‚kowite wyeliminowanie aspartamu, a także samej fenyloalaniny z diety osoby chorej na fenyloketonuriÄ™ jest nie tylko zasadne, ale i konieczne, o tyle u osób zdrowych nie jest to konieczne.

KolejnÄ… grupÄ…, która powinna zwrócić uwagÄ™ na swoje odczucia po spożyciu aspartamu, sÄ… osoby nadwrażliwe na ten sÅ‚odzik. W literaturze naukowej nie funkcjonuje takie pojÄ™cie jak “nadwrażliwość na aspartam”. Nie ma także dokÅ‚adnych danych jakiej liczby osób zjawisko to może dotyczyć. Wskazuje siÄ™ jednak, że u wybranej grupy konsumpcja aspartamu wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z nieprzyjemnymi dolegliwoÅ›ciami takimi jak ból gÅ‚owy. Po zaprzestaniu spożycia sÅ‚odzika, objawy ustÄ™powaÅ‚y. Zatem również w przypadku tej grupy osób, warto rozważyć wykluczenie aspartamu z diety.

PodsumowujÄ…c, nie ma obecnie dostÄ™pnych badaÅ„, które wskazywaÅ‚yby, że aspartam ma jakikolwiek rakotwórczy wpÅ‚yw na organizm czÅ‚owieka. Co wiÄ™cej, z analizy dostÄ™pnych kilkudziesiÄ™ciu badaÅ„ wynika, że nie ma zwiÄ…zku pomiÄ™dzy spożyciem aspartamu, a wyższym ryzykiem kancerogennym. Warto obserwować doniesienia ze Å›wiata nauki. JeÅ›li pojawiÄ… siÄ™ nowe dane z badaÅ„, zostanie to uwzglÄ™dnione w raportach i wytycznych.

Bibliografia:

  • WÅ‚odarczyk. Dietoterapia. PZWL, 2015.
  • Scientific Opinion on the re-evaluation of aspartame (E 951) as a food additive. European Food Safety Authority 2013.
  • Artificial Sweeteners and Cancer. National Cancer Institute, 2016.
  • S. Food and Drug Administration. FDA Statement on European Aspartame Study 2007.
  • SÄ™kalska. Zawartość sztucznych substancji sÅ‚odzÄ…cych – aspartamu, acesulfamu-k i sacharynianu sodu w napojach dietetycznych. Å»ywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007; 3:52:127 – 138.
  • RozporzÄ…dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r.
  • Wierzbicka. „SÅ‚odziki” - aspekty żywieniowe i zdrowotne. WSZECHNICA Å»YWIENIOWA SGGW, maj 2014.
  • Stanowisko Polskiego Towarzystwa BadaÅ„ nad OtyÅ‚oÅ›ciÄ… i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w sprawie stosowania niskokalorycznych substancji sÅ‚odzÄ…cych. Diabetologia Kliniczna 2013:2: A63–A64:5.

 

 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku