Jak wybrać swoją pierwszą deskę SUP - to pytanie, które coraz częściej zadają sobie wielbiciele sportów wodnych. Wynika to z faktu, że z każdym nowym sezonem paddle boarding zyskuje na popularności.

Charakterystyka desek SUP

Deski SUP występują w dwóch podstawowych formach. Pierwsza to szeroki płaski korpus. Jest to wszechstronna deska o dobrej stabilności, odpowiednia do klasycznego i rekreacyjnego pływania, a także do zajęć jogi czy fitness. Drugi kształt to wąska deska i dno w kształcie litery V, które z łatwością przecina wodę. Stabilność jest tu mniejsza, ale sama deska może rozwinąć większą prędkość, więc urządzenie nadaje się do aktywnego uprawiania sportu, wyścigów lub turystyki.

Szerokość deski

To jedna z najważniejszych cech. Im szersza deska SUP, tym większą stabilność. Jednocześnie szerokość wpływa również na prędkość – szerokie deski są znacznie wolniejsze. Z kolei wąskie deski są zwrotne, rozwijają dużą prędkość. Średnia szerokość deski SUP waha się od 62 do 90 cm. Szerokie modele są również odpowiednie dla tych, którzy zamierzają udać się na „długie spacery po wodzie” i dopiero rozpoczynają naukę surfingu lub dla tych, którzy chcą ćwiczyć SUP jogę. Ponadto ten typ jest odpowiedni dla osób o dużej budowie ciała. Wąski korpus jest przeznaczony zarówno dla osób, które szykują się na spływy rzeczne, jak i doświadczonych surferów.

Długość

Krótka deska (do 10 stóp) ma lepszą manewrowość, długa deska (powyżej 12 stóp) rozwija dużą prędkość i jest przeznaczona do raftingu lub szybkiego przemieszczania się na długich dystansach. Z reguły długie deski mają mniejszą szerokość, podczas gdy krótkie deski są szersze. Dla dzieci odpowiednie są specjalne deski SUP o długości do 8 stóp.

Grubość

Tutaj wszystko jest proste – im grubsza deska, tym większą wagę jest w stanie wytrzymać i tym większa jej wyporność (objętość). Istnieją deski SUP o grubości 10 cm - cienkie, 12 cm - średnie, 15 cm - grube.

Rodzaje desek SUP: twarde lub dmuchane

Zanim wybierzesz pompowaną, lub kompozytową deskę SUP taką jak gladiator elite, musisz wziąć pod uwagę ich różnice, cechy, główne zalety i wady.

Twarde deski SUP są wykonane z pianki EPS owiniętej włóknem szklanym i pokrytej żywicą epoksydową. Deska tego typu jest lekka, wytrzymała. Produkty z włókna węglowego są lżejsze i twardsze, ale ich cena jest znacznie wyższa. Najtańsze deski są wykonane z plastiku, ale jednocześnie są dość ciężkie, a pod względem właściwości plastik ustępuje innym solidnym materiałom. Zalety takiej deski to:

  • Wydajność - deska SUP porusza się szybko i płynnie po powierzchni wody, a poruszanie się wymaga mniejszego wysiłku w porównaniu do desek pompowanych.
  • Różnorodność kształtów i rozmiarów.
  • Stabilność - twarda nawierzchnia zapewnia poczucie stabilności zarówno podczas pływania rekreacyjnego, jak i na falach.
  • Wymiary - średnia długość deski wynosi od 2,5 metra, więc do przechowywania lub transportu potrzeba dużo miejsca.

Pompowane deski SUP wykonane są z odmian PVC i różnią się jedynie technologią produkcji. Są nadmuchiwane deski SUP jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Jednowarstwowa deska SUP to 2 warstwy PVC połączone specjalnymi nićmi. Dwuwarstwowa deska SUP to wersja jednowarstwowa z dodatkową warstwą PVC nakładaną ręcznie. Takie modele nadają się do ekstremalnego surfowania. Inną opcją dwuwarstwowej deski SUP jest laminowana maszynowo. Ta technologia wytwarzania jest jeszcze młoda, ale bardzo szybko zyskuje na popularności. Przy laminowaniu maszynowym warstwy nie są sklejane ręcznie, ale za pomocą specjalnej prasy, co daje lekką, ale mocną konstrukcję. Zalety:

  • Kompaktowość – w przeciwieństwie do poprzedniego modelu, nadmuchiwany można po prostu porządnie złożyć (w tej formie mieści się w małym plecaku, jest łatwy w transporcie, a przechowywanie nie zajmuje dużo miejsca).
  • Wytrzymałość - paradoksalnie, dmuchana deska SUP nie boi się kamieni, w przeciwieństwie do twardych desek.
  • Koszt pompowanych desek SUP jest znacznie niższy.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku